Treynor Ratio - definice, vzorec a zpracovaný příklad

Treynor Ratio je měřítkem výkonnosti portfolia, které se přizpůsobuje systematickému riziku. Systematické riziko Systematické riziko je ta část celkového rizika, která je způsobena faktory mimo kontrolu konkrétní společnosti nebo jednotlivce. Systematické riziko je způsobeno faktory, které jsou mimo organizaci. Veškeré investice nebo cenné papíry podléhají systematickému riziku, jedná se tedy o nediferencovatelné riziko. . Na rozdíl od Sharpe Ratio Sharpe Ratio Sharpe Ratio je míra rizikově upraveného výnosu, který porovnává nadměrný výnos investice s její standardní odchylkou výnosů. Sharpe Ratio se běžně používá k měření výkonnosti investice úpravou jejího rizika. , který upravuje výnos se standardní odchylkou portfolia, Treynor Ratio používá Portfolio Beta, což je míra systematického rizika.

Tyto poměry se týkají rizika a výnosu. Rizika a výnosu Při investování jsou riziko a výnos vysoce korelované. Zvýšená potenciální návratnost investic obvykle jde ruku v ruce se zvýšeným rizikem. Mezi různé typy rizik patří riziko specifické pro projekt, riziko specifické pro dané odvětví, riziko konkurence, mezinárodní riziko a tržní riziko. výkonnost portfolia a jsou podílem výnosu děleným rizikem. Treynor Ratio je pojmenován po Jacku Treynorovi, americkém ekonomovi známém jako jeden z vývojářů modelu oceňování kapitálových aktiv.

Treynor Ratio

Vzorec Treynor Ratio

Z níže uvedeného vzorce můžete vidět, že poměr se týká jak návratnosti portfolia, tak jeho systematického rizika. Z čistě matematického hlediska vzorec představuje částku nadměrného výnosu z bezrizikové sazby na jednotku systematického rizika. Stejně jako Sharpe Ratio je to poměr návratnosti / rizika.

Vzorec Treynor Ratio

Treynor Ratio měří výkonnost portfolia a je součástí modelu oceňování kapitálových aktiv. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak vypočítat Beta, Beta Beta (β) investičního cenného papíru (tj. Akcie) je měřítkem jeho volatility výnosů ve vztahu k celému trhu. Používá se jako měřítko rizika a je nedílnou součástí modelu oceňování kapitálových aktiv (CAPM). Společnost s vyšší beta má větší riziko a také vyšší očekávané výnosy. klikněte zde Beta kalkulačka Tato beta kalkulačka umožňuje měřit volatilitu výnosů jednotlivých akcií ve vztahu k celému trhu. Beta (β) investičního cenného papíru (tj. Akcie) je měřítkem jeho volatility výnosů ve vztahu k celému trhu. Používá se jako měřítko rizika a je nedílnou součástí limitu.

Příklad Treynor Ratio

Předpokládejme, že porovnáváte dvě portfolia, akciové portfolio a portfolio s pevným výnosem. Udělali jste rozsáhlý průzkum obou portfolií a nemůžete se rozhodnout, které z nich je lepší investicí. Rozhodli jste se použít Treynor Ratio, které vám pomůže vybrat nejlepší portfoliovou investici.

Celkový výnos akciového portfolia je 7% a celkový výnos portfolia s pevným výnosem je 5%. Jako zástupce bezrizikové sazby používáme návratnost amerických pokladničních poukázek - 2%. Předpokládejme, že beta verze akciového portfolia je 1,25 a beta portfolia s pevným výnosem je 0,7. Z následujících informací vypočítáme Treynorův poměr každého portfolia.

Příklad Treynor Ratio

Z výše uvedených výsledků vidíme, že Treynorův poměr akciového portfolia je o něco vyšší. Můžeme tedy odvodit, že se jedná o vhodnější portfolio, do kterého investujete. Vyšší poměr naznačuje příznivější scénář rizika / výnosu. Mějte na paměti, že hodnoty Treynor Ratio jsou založeny na minulém výkonu, který se nemusí v budoucím výkonu opakovat.

Jako finanční analytik je důležité nespoléhat při rozhodování o investicích na jediný poměr. Před konečným rozhodnutím je třeba zvážit další finanční metriky.

Při použití Treynor Ratio mějte na paměti:

  • U záporných hodnot Beta poměr nedává smysluplné hodnoty.
  • Při srovnání dvou portfolií Ratio neindikuje významnost rozdílu hodnot, protože jsou pořadové. Například Treynor Ratio 0,5 je lepší než jeden z 0,25, ale ne nutně dvakrát tak dobrý.
  • V čitateli je přebytek návratnosti bezrizikové sazby. Jmenovatelem je Beta portfolia, nebo jinými slovy měřítko jeho systematického rizika.

Další zdroje

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:

  • Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) je model, který popisuje vztah mezi očekávaným výnosem a rizikem cenného papíru. Vzorec CAPM ukazuje, že návratnost cenného papíru se rovná bezrizikovému výnosu plus riziková prémie, založená na beta verzi tohoto cenného papíru
  • Vnitřní míra návratnosti (IRR) Vnitřní míra návratnosti (IRR) Vnitřní míra návratnosti (IRR) je diskontní sazba, díky níž je čistá současná hodnota (NPV) projektu nulová. Jinými slovy, jedná se o očekávanou složenou roční míru návratnosti, která se získá na projektu nebo investici.
  • Treasury Bills (T-Bills) Treasury Bills (T-Bills) Treasury Bills (or T-Bills in short) are a short-term financial instrument that is emited the US Treasury with splatties range from few days up to 52 týdnů (jeden rok). Jsou považovány za nejbezpečnější investice, protože jsou podpořeny plnou vírou a důvěrou vlády Spojených států.
  • Průvodce finančním modelováním Průvodce finančním modelováním zdarma Tato příručka pro finanční modelování zahrnuje tipy a osvědčené postupy aplikace Excel týkající se předpokladů, ovladačů, předpovědí, propojení těchto tří prohlášení, analýzy DCF a dalších

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found