Zlevněná doba návratnosti je upravená verze doby návratnosti, která zohledňuje časovou hodnotu peněz Časová hodnota peněz Časová hodnota peněz je základní finanční koncept, který tvrdí, že peníze v současnosti mají více než stejnou částku peněz v budoucnu. To je pravda, protože peníze, které právě teď máte, lze investovat a získat návratnost, čímž v budoucnu vytvoříte větší částku peněz. (Také s budoucností. Obě metriky se používají k výpočtu doby, kterou bude trvat, než projekt dosáhne „rentability“, nebo k získání bodu, kdy vygenerované čisté peněžní toky pokryjí počáteční náklady projektu. dobu návratnosti a zlevněnou dobu návratnosti lze použít k vyhodnocení ziskovosti a proveditelnosti konkrétního projektu.
Další metriky, například vnitřní míra návratnosti (IRR) Vnitřní míra návratnosti (IRR) Vnitřní míra návratnosti (IRR) je diskontní sazba, díky níž je čistá současná hodnota (NPV) projektu nulová. Jinými slovy, jedná se o očekávanou složenou roční míru návratnosti, která se získá na projektu nebo investici. , index ziskovosti (PI), čistá současná hodnota (NPV) Čistá současná hodnota (NPV) Čistá současná hodnota (NPV) je hodnota všech budoucích peněžních toků (kladných i záporných) po celou dobu životnosti diskontované do současnosti. Analýza NPV je formou vlastního ocenění a používá se značně napříč financemi a účetnictvím k určování hodnoty podniku, k vyčíslení ziskovosti daného projektu lze také použít zabezpečení investic a efektivní roční anuitu (EAA). Aby bylo možné co nejlépe se rozhodnout, zda pokračovat v projektu nebo ne, musí vedení společnosti rozhodnout, které metriky upřednostnit.
Vedení poté sleduje různé metriky, aby získalo úplné informace. Společnosti se obvykle rozhodují mezi několika možnými projekty. Při dobře informovaném rozhodování je důležité porovnávat různé metriky ziskovosti pro všechny projekty.
Porozumění zlevněného období návratnosti
Diskontovaná doba návratnosti se používá k vyhodnocení ziskovosti a načasování přílivu peněz do projektu nebo investice. V této metrice se budoucí peněžní toky odhadují a upravují o časovou hodnotu peněz. Jedná se o časové období, které projektu trvá generování peněžních toků, když se kumulativní současná hodnota peněžních toků rovná počátečním investičním nákladům.
Čím kratší je doba zlevněné návratnosti, tím rychleji projekt generuje příliv hotovosti a rozbíjí se rovnoměrně. Při porovnání dvou vzájemně se vylučujících projektů by měl být přijat ten s kratší zlevněnou dobou návratnosti.
Vzorec období se zlevněnou návratností
Do výpočtu zlevněné doby návratnosti jsou zahrnuty dva kroky. Nejprve musíme diskontovat (tj. Přivést na současnou hodnotu) čisté peněžní toky, ke kterým dojde během každého roku projektu.
Za druhé, musíme odečíst diskontované peněžní toky Vzorec diskontovaných peněžních toků DCF Vzorec DCF diskontovaných peněžních toků je součet peněžních toků v každém období dělený jedním plus diskontní sazba zvýšená k síle období #. Tento článek rozděluje vzorec DCF na jednoduché termíny s příklady a videem výpočtu. Vzorec se používá k určení hodnoty podniku z počátečních nákladů, aby se získalo diskontované období návratnosti. Jakmile vypočítáme diskontované peněžní toky pro každé období projektu, můžeme je odečíst od počátečních nákladů, dokud nedosáhneme nuly.
Praktický příklad
Předpokládejme, že podnik zvažuje daný projekt. Níže uvádíme některá vybraná data z modelu diskontovaných peněžních toků vytvořená finančními analytiky společnosti:
Jak zde vidíme, projekt vrací pozitivní diskontovaný peněžní tok v prvním roce a jeho roční diskontovaný peněžní tok roste na 3 000 $ v pozdějších letech. Dozvěděli jsme se také, že náklady na projekt jsou 7 500 $. Na základě uvedených informací můžeme vypočítat zlevněnou dobu návratnosti takto:
V tomto případě vidíme, že doba návratnosti projektu je 4 roky. Protože se životnost projektu počítá na 5 let, můžeme usoudit, že projekt vrací pozitivní NPV. Pokud tedy bude projekt pokračovat, bude pravděpodobně přidávat hodnotu podniku.
Období návratnosti
Z výše uvedeného příkladu vyplývá, že diskontované doby návratnosti projektu se dosáhnou přesně na konci roku. Je zřejmé, že tomu tak nemusí být vždy. Za jiných okolností se můžeme setkat s projekty, u nichž k návratnosti dojde během daného roku, nikoli na jeho konci.
V takových situacích nejprve zohledníme rozdíl mezi peněžním tokem na konci roku a počátečními náklady, které musíme snížit. Dále toto číslo vydělíme peněžním tokem na konci roku, abychom získali procento zbývajícího časového období po splacení projektu.
Dalším krokem je odečtení čísla od 1 a získání procenta roku, ve kterém je projekt vrácen. Nakonec přistoupíme k převodu procenta v měsících (např. 25% by byly 3 měsíce atd.) A přidáme údaj k poslednímu roku, abychom se dostali ke konečnému číslu zlevněného období návratnosti.
Výhody a nevýhody zlevněného období návratnosti
Diskontovaná doba návratnosti označuje ziskovost projektu a zároveň odráží načasování peněžních toků a časovou hodnotu peněz. Pomáhá společnosti určit, zda do projektu investovat či nikoli. Pokud je zlevněná doba návratnosti projektu delší než jeho životnost, měla by společnost projekt odmítnout.
Jednou z nevýhod analýzy diskontované doby návratnosti je to, že ignoruje peněžní toky po době návratnosti. Nemůže tedy říci manažerovi společnosti nebo investorovi, jak bude investice později fungovat a jakou celkovou hodnotu přidá. Může to vést k rozhodnutím, která jsou v rozporu s analýzou NPV.
Projekt může mít delší zlevněnou dobu návratnosti, ale také vyšší NPV než jiný, pokud vytvoří mnohem větší příliv peněz po svém zlevněném období návratnosti. Taková analýza je zaujatá vůči dlouhodobým projektům.
Související čtení
Doufáme, že se vám líbilo číst finanční vysvětlení zlevněného období návratnosti. Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:
- Upravená současná hodnota (APV) Upravená současná hodnota (APV) Upravená současná hodnota (APV) projektu se počítá jako jeho čistá současná hodnota plus současná hodnota vedlejších účinků financování dluhu. Podívejte se na příklady a stáhněte si šablonu zdarma. Proč místo NPV používat upravenou současnou hodnotu? Musíme pochopit, jak finanční rozhodnutí (dluh vs. vlastní kapitál) ovlivňují hodnotu projektu
- Metody předpovědi Metody předpovědi Nejlepší metody předpovědi. V tomto článku vysvětlíme čtyři typy metod předpovídání výnosů, které finanční analytici používají k předpovídání budoucích výnosů.
- Vážené průměrné náklady na kapitál (WACC) WACC WACC jsou vážené průměrné náklady na kapitál společnosti a představují jejich smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled o tom, co to je, proč se používá, jak to vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení
- Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích