Zákon poptávky stanoví, že požadované množství zboží vykazuje inverzní vztah s cenou nákladů na prodané zboží (COGS) Náklady na prodané zboží (COGS) měří „přímé náklady“ vzniklé při výrobě jakéhokoli zboží nebo služeb. Zahrnuje náklady na materiál, přímé mzdové náklady a přímé režijní náklady továrny a je přímo úměrné výnosům. Jak rostou příjmy, je k výrobě zboží nebo služby zapotřebí více zdrojů. COGS je často dobré, když jsou ostatní faktory konstantní (cetris peribus). To znamená, že jak se cena zvyšuje, poptávka klesá.
Zákon poptávky je základním principem v makroekonomii. Používá se společně se zákonem o dodávkách Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách je základním principem v ekonomii, který tvrdí, že za předpokladu, že vše ostatní bude konstantní, bude mít zvýšení ceny zboží odpovídající přímé zvýšení jeho dodávky. Zákon dodávek popisuje chování výrobce, když cena zboží stoupá nebo klesá. určit efektivní alokaci zdrojů v ekonomice a najít optimální cenu a množství zboží.
Obrázek 1. Aproximace křivky poptávky
Grafické znázornění zákona poptávky
Zákon poptávky je obvykle znázorněn jako graf. Grafické znázornění zákona poptávky je křivka, která určuje vztah mezi požadovaným množstvím a cenou zboží.
Tvar křivky poptávky se může u různých druhů zboží lišit. Křivka poptávky nejčastěji vykazuje konkávní tvar. V mnoha učebnicích ekonomiky však můžeme křivku poptávky vidět také jako přímku.
Křivka poptávky je nakreslena proti množství požadovanému na ose x a ceně na ose y. Definice zákona poptávky určuje, že křivka poptávky je klesající.
Je důležité rozlišovat rozdíl mezi poptávkou a požadovaným množstvím. Požadované množství je počet zboží, které spotřebitelé Typy kupujících Typy kupujících představují soubor kategorií, které popisují stravovací návyky spotřebitelů. Chování spotřebitele ukazuje, jak oslovit lidi s různými zvyky, kteří jsou ochotni koupit za danou cenu. Na druhé straně poptávka představuje všechny dostupné vztahy mezi cenami zboží a požadovaným množstvím.
Výjimky ze zákona na žádost
Na rozdíl od zákonů matematiky nebo fyziky nejsou zákony ekonomiky univerzální. Například zákon poptávky přichází s několika výjimkami. Některé zboží nevykazuje inverzní vztah mezi cenou a množstvím. Křivka poptávky po tomto zboží je proto vzestupná.
1. Giffen zboží
Jedná se o podřadné zboží, které postrádá blízké náhrady, které představují velkou část příjmu spotřebitele. Existenci takového zboží navrhl skotský ekonom Sir Robert Giffen v 19. století. Zboží Giffen porušuje zákon poptávky, protože ceny tohoto zboží rostou s nárůstem požadovaného množství. Giffenské zboží však zůstává většinou teoretickým konceptem, protože o jeho existenci v reálném světě existují jen omezené empirické důkazy.
2. Veblen zboží
Existují určité druhy luxusního zboží, které porušují zákon poptávky. Veblenovo zboží je pojmenováno po americkém ekonomovi Thorsteinovi Veblenovi. Obecně se jedná o luxusní zboží, které naznačuje ekonomické a sociální postavení majitele. Spotřebitelé jsou proto ochotni konzumovat zboží Veblen ještě více, když se cena zvýší. Mezi příklady zboží Veblen patří luxusní automobily, drahá vína a značkové oblečení.
Zákon poptávky v reálném světě
Zákon poptávky přichází s důležitými aplikacemi v reálném světě. Jedná se o ekonomický princip, který řídí kroky politiků a tvůrců politik. Zákon poptávky je pro fiskální a měnovou politiku zásadní. Měnová politika Měnová politika je hospodářská politika, která řídí velikost a tempo růstu nabídky peněz v ekonomice. Je to mocný nástroj k regulaci makroekonomických proměnných, jako je inflace a nezaměstnanost. které provádějí vlády po celém světě. Tyto politiky mají obecně za cíl zvýšit nebo snížit poptávku a ovlivnit tak ekonomiku země.
Dodatečné zdroje
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:
- Zákon o cenách převodu dodávek Ceny převodu se týkají cen zboží a služeb, které jsou vyměňovány mezi běžně kontrolovanými právnickými osobami v rámci podniku. Například pokud dceřiná společnost prodává zboží nebo poskytuje služby holdingové společnosti, účtovaná cena se označuje jako cena za převod
- Tržní ekonomika Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu.
- Náklady příležitosti Cena nákladů příležitosti je jedním z klíčových konceptů při studiu ekonomie a převládá v různých rozhodovacích procesech. Náklady příležitosti jsou hodnotou další nejlepší alternativní ušlé.
- Cenová pružnost Cenová pružnost Cenová pružnost se vztahuje k tomu, jak se mění množství poptávané nebo dodávané zboží, když se mění jeho cena. Jinými slovy, měří, kolik lidé reagují na změnu ceny položky.