The Pecking Order Theory, také známý jako Pecking Order Model, se vztahuje ke kapitálové struktuře společnosti. Kapitálová struktura Kapitálová struktura se vztahuje k množství dluhu nebo kapitálu použitého firmou k financování jejích operací a financování jejích aktiv. Kapitálová struktura firmy. Teorie, kterou si oblíbili Stewart Myers a Nicolas Majluf v roce 1984, uvádí, že manažeři se při zvažování zdrojů financování řídí hierarchií.
Teorie seskupování objednávek uvádí, že manažeři zobrazují následující preference zdrojů pro financování investičních příležitostí: zaprvé prostřednictvím nerozděleného zisku společnosti, poté dluhu a jako poslední možnost si zvolí kapitálové financování.
Ilustrace teorie Pecking Order
Následující diagram ilustruje teorii hierarchie:
Porozumění teorii objednávek
Teorie hierarchie vychází z konceptu asymetrických informací. Asymetrické informace Asymetrické informace jsou, jak tento termín naznačuje, nerovné, nepřiměřené nebo převrácené informace. Obvykle se používá v souvislosti s nějakým typem obchodního nebo finančního ujednání, kdy jedna strana vlastní více nebo podrobnější informace než druhá strana. . K asymetrickým informacím, známým také jako selhání informací, dochází, když jedna strana vlastní více (lepších) informací než jiná strana, což způsobuje nerovnováhu v transakční síle.
Manažeři společnosti obvykle mají více informací o výkonnosti společnosti, vyhlídkách, rizicích a budoucích výhledech než externí uživatelé, jako jsou věřitelé (držitelé dluhů) a investoři (akcionáři Akcionář Akcionářem může být osoba, společnost nebo organizace, která drží akcie) v dané společnosti. Akcionář musí vlastnit minimálně jednu akcii v akciích nebo podílových fondech společnosti, aby se stal částečným vlastníkem.). Pro kompenzaci informační asymetrie proto externí uživatelé požadují vyšší návratnost, aby čelili riziku, které podstupují. V podstatě kvůli informační asymetrii vyžadují externí zdroje financí vyšší míru návratnosti, aby kompenzovaly vyšší riziko.
V souvislosti s teorií hierarchie nerozděleného zisku nerozděleného zisku Vzorec nerozděleného zisku představuje veškerý kumulovaný čistý příjem očištěný o všechny dividendy vyplácené akcionářům. Nerozdělený zisk je součástí vlastního kapitálu v rozvaze a představuje část zisků podniku, které nejsou rozděleny jako dividendy akcionářům, ale jsou vyhrazeny pro reinvestiční financování (interní financování) pochází přímo od společnosti a minimalizuje informační asymetrii. Na rozdíl od externího financování, jako je dluhové nebo kapitálové financování, kde musí společnost získat poplatky za získání externího financování, je interní financování nejlevnějším a nejpohodlnějším zdrojem financování.
Pokud společnost financuje investiční příležitost prostřednictvím externího financování (dluh nebo kapitál), je požadována vyšší návratnost, protože věřitelé a investoři mají na rozdíl od manažerů méně informací o společnosti. Pokud jde o externí financování, manažeři upřednostňují použití dluhu před vlastním kapitálem - náklady na dluh Náklady na dluh Náklady na dluh jsou výnos, který společnost poskytuje svým dlužníkům a věřitelům. Náklady na dluh se používají při výpočtech WACC pro analýzu ocenění. je nižší ve srovnání s náklady na kapitál.
Vydání dluhu často signalizuje podhodnocenou zásobu a důvěru, že představenstvo věří, že investice je zisková. Na druhou stranu emise akcií vysílá negativní signál, že akcie jsou nadhodnoceny a že vedení se snaží generovat financování naředěním akcií ve společnosti.
Když uvažujeme o teorii hierarchického pořadí, je užitečné vzít v úvahu senioritu pohledávek za aktivy. Dlužníci požadují nižší výnos na rozdíl od akcionářů, protože mají nárok na vyšší nárok na aktiva (v případě bankrotu). Při zvažování zdrojů financování je tedy nejlevnější prostřednictvím nerozděleného zisku, druhý prostřednictvím dluhu a třetí prostřednictvím vlastního kapitálu.
Příklad teorie objednávek
Předpokládejme, že společnost ABC se snaží získat 10 milionů dolarů na investiční projekt. Cena akcií společnosti se v současné době obchoduje na úrovni 53,77 USD. Pro společnost ABC Company jsou k dispozici tři možnosti:
- Financujte projekt přímo prostřednictvím nerozděleného zisku;
- Jednoroční dluhové financování s úrokovou sazbou 9%, i když vedení věří, že 7% je spravedlivá sazba
- Vydání vlastního kapitálu, které podhodnocuje aktuální cenu akcií o 7%.
Jaké by byly náklady pro akcionáře pro každou ze tří možností?
Možnost 1: Pokud vedení financuje projekt přímo z nerozděleného zisku, náklady jsou 10 milionů dolarů.
Možnost 2: Pokud vedení financuje projekt prostřednictvím emise dluhů, jednoroční dluh by stál 10,8 milionu $ (10 x 1,08 = 10,8 $). Jeho diskontování zpět o jeden rok spravedlivou sazbou vedení by přineslo náklady 10,09 milionu $ (10,8 USD / 1,07 = 10,09 milionů USD).
Možnost 3: Pokud vedení financuje projekt prostřednictvím emise akcií, pro získání 10 milionů dolarů by společnost musela prodat 200 000 akcií (53,77 x 0,93 = 50 $, 10 000 000 $ / 50 = 200 000 akcií). Skutečná hodnota akcií by byla 10,75 milionu $ (53,77 x 200 000 akcií = 10,75 mil. USD). Náklady by tedy byly 10,75 milionu $.
Jak je znázorněno, vedení by mělo nejprve financovat projekt z nerozděleného zisku, druhý z dluhu a nakonec z vlastního kapitálu.
Klíčové poznatky o teorii objednávek
Teorie hierarchie souvisí s kapitálovou strukturou společnosti v tom, že pomáhá vysvětlit, proč společnosti dávají přednost financování investičních projektů nejprve interním financováním, druhým zadlužením a posledním kapitálem. Teorie hierarchie vychází z informační asymetrie a vysvětluje, že kapitálové financování je nejnákladnější a mělo by být použito jako poslední možnost k získání financování.
Dodatečné zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:
- Náklady na kapitál Náklady na kapitál Náklady na kapitál jsou minimální míra návratnosti, kterou musí podnik vydělat před vytvořením hodnoty. Než může podnik dosáhnout zisku, musí přinejmenším generovat dostatečný příjem k pokrytí nákladů na financování svého provozu.
- Dluh vs financování vlastního kapitálu Dluh vs financování vlastního kapitálu Dluh vs financování vlastního kapitálu - co je pro vaše podnikání nejlepší a proč? Jednoduchá odpověď je, že to záleží. Rozhodnutí o ekvitě versus dluh, abychom jmenovali alespoň některé, závisí na velkém počtu faktorů, jako je současné ekonomické klima, stávající kapitálová struktura podniku a fáze životního cyklu podniku.
- Project Finance Project Finance - Primer Primátor financování projektu. Financování projektu je finanční analýza úplného životního cyklu projektu. Analýza nákladů a přínosů se obvykle používá
- Financování založené na příjmech Financování založené na příjmech Financování založené na příjmech, také známé jako financování založené na licenčních poplatcích, je typ metody získávání kapitálu, při které investoři souhlasí s poskytnutím kapitálu společnosti výměnou za určité procento z celkového počtu společností hrubé výnosy.