GAAP - přehled, průvodce, historie a základní principy GAAP

GAAP nebo Generally Apřijato Aúčetnictví PZásady, je běžně uznávaný soubor pravidel a postupů určených k řízení podnikového účetnictví a finančního výkaznictví. Přihlášky SEC Přihlášky SEC jsou finanční výkazy, pravidelné zprávy a další formální dokumenty, které musí veřejné společnosti, makléři a obchodníci zaslat Americká komise pro cenné papíry (SEC). SEC byla vytvořena ve 30. letech 20. století s cílem omezit manipulaci s akciemi a podvody ve Spojených státech (USA). US GAAP je komplexní soubor účetních postupů, které byly vyvinuty společně Radou pro finanční účetní standardy (FASB) a Radou pro vládní účetní standardy (GASB), takže jsou aplikovány také na vládní a neziskové účetnictví.

Téma GAAP

Americké právo vyžaduje, aby všechny veřejně obchodované společnosti Soukromá vs. veřejná společnost Hlavní rozdíl mezi soukromou a veřejnou společností spočívá v tom, že akcie veřejné společnosti jsou obchodovány na burze cenných papírů, zatímco akcie soukromé společnosti nejsou. , stejně jako každá společnost, která veřejně zveřejňuje finanční výkazy, dodržovat zásady a postupy GAAP.

Kromě toho, nebo alternativně, jsou Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS) Standardy IFRS Standardy IFRS jsou Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS), které se skládají ze souboru účetních pravidel, která určují, jak se mají vykazovat transakce a jiné účetní události. v účetní závěrce. Jsou navrženy tak, aby udržovaly důvěryhodnost a transparentnost ve finančním světě stanoveném Radou pro mezinárodní účetní standardy (IASB). IFRS upravují účetní standardy v Evropské unii i v řadě zemí v Jižní Americe a Asii.

Základní zásady GAAP

GAAP je stanoven v 10 základních principech, a to následovně:

  1. Princip konzistence: Tato zásada zajišťuje, že se ve finančním výkaznictví dodržují konzistentní standardy.
  2. Princip trvalých metod: S předchozím principem úzce souvisí zásada konzistentních postupů a postupů uplatňovaných v účetnictví a finančním výkaznictví.
  3. Princip ne-kompenzace: Tato zásada stanoví, že žádný subjekt neočekává žádnou kompenzaci za poskytnutí úplného a přesného finančního výkaznictví.
  4. Zásada obezřetnosti: Veškeré vykazování finančních údajů musí být věcné, přiměřené a nikoli spekulativní.
  5. Zásada pravidelnosti: Tento princip znamená, že všichni účetní musí důsledně dodržovat GAAP.
  6. Zásada upřímnosti: Účetní by měli vystupovat a reportovat se základní poctivostí a přesností.
  7. Zásada dobré víry: Podobně jako v předchozím principu, tento princip tvrdí, že od každého, kdo se podílí na finančním výkaznictví, se očekává, že bude jednat čestně a v dobré víře.
  8. Zásada významnosti: Veškeré finanční zprávy by měly jasně uvádět skutečné finanční postavení organizace.
  9. Princip kontinuity: Tato zásada stanoví, že všechna ocenění aktiv ve finančním výkaznictví jsou založena na předpokladu, že podnik nebo jiný subjekt bude v provozu i nadále.
  10. Princip periodicity: Tato zásada se vztahuje na subjekty, které dodržují běžně přijímaná období účetního výkaznictví, například čtvrtletní nebo roční.

Obecně přijímané účetní zásady dále stanoví konkrétní pravidla a zásady, kterými se řídí takové věci, jako jsou standardizované měnové jednotky, vykazování nákladů a výnosů Zásada uznávání výnosů Zásada uznávání výnosů určuje proces a načasování, podle kterého se výnosy zaznamenávají a uznávají jako položka ve finanční společnosti prohlášení. Teoreticky existuje několik okamžiků, kdy by společnosti mohly uznat výnosy. , formát a prezentace finančního výkazu a požadovaná zveřejnění. Například vyžaduje přesné přiřazení výdajů k výnosům za stejné účetní období (princip párování Princip párování Princip párování je účetní koncept, který určuje, že společnosti vykazují výdaje současně s výnosy, s nimiž souvisejí. jsou spárovány ve výkazu zisku a ztráty po určitou dobu (např. rok, čtvrtletí nebo měsíc). Příklad principu párování).

Historie GAAP

Obecně přijímané účetní zásady byly nakonec stanoveny především jako reakce na burzovní krach z roku 1929 a následnou velkou hospodářskou krizi, o nichž se věřilo, že jsou alespoň částečně způsobeny méně než přímými praktikami účetního výkaznictví ze strany některých veřejně obchodovaných společností. Federální vláda začala spolupracovat s profesionálními účetními skupinami na stanovení standardů a postupů pro konzistentní a přesné finanční výkaznictví.

Obecně uznávané účetní zásady se začaly zavádět pomocí právních předpisů, jako je zákon o cenných papírech z roku 1933 Zákon o cenných papírech z roku 1933 Zákon o cenných papírech z roku 1933 byl prvním významným federálním zákonem o cenných papírech přijatým po krachu akciového trhu v roce 1929. Zákon je také označován jako Pravda v zákoně o cenných papírech, federálním zákonu o cenných papírech nebo zákonem z roku 1933. Byl přijat 27. května 1933 během Velké hospodářské krize. ... zákon měl za cíl napravit některá pochybení a zákon o burze cenných papírů z roku 1934.

GAAP se postupně vyvíjely na základě zavedených konceptů a standardů i osvědčených postupů, které se běžně přijímají v různých průmyslových odvětvích.

GAAP (obecně přijímané účetní zásady)

Proč jsou GAAP důležité?

Obecně přijímané účetní zásady činí finanční výkaznictví standardizovaným a transparentním za použití obecně přijímaných podmínek, postupů a postupů. Konzistence prezentace finančních zpráv, která vyplývá z GAAP, usnadňuje investorům a dalším zúčastněným stranám (například představenstvu) snáze porozumět finančním výkazům a porovnat finanční výkazy jedné společnosti s účetní závěrkou jiné společnosti.

GAAP také usilují o zvýšení odpovědnosti neziskových a vládních subjektů tím, že vyžadují, aby jasně a čestně vykazovaly své finance.

Stručně řečeno, GAAP je navržen tak, aby zajistil konzistentní prezentaci účetní závěrky Tři účetní závěrky Tři účetní závěrky jsou výkaz zisku a ztráty, rozvaha a výkaz peněžních toků. Tyto tři základní výroky jsou složitě složité, což lidem usnadňuje čtení a porozumění informacím obsaženým ve výrokech.

Aplikace ve finanční analýze

Pro finanční analytiky provádějící oceňovací práce a finanční modelování Co je finanční modelování Finanční modelování se provádí v aplikaci Excel za účelem prognózy finanční výkonnosti společnosti. Přehled toho, co je finanční modelování, jak a proč stavět model. , je důležité důkladně porozumět účetním principům. I když je to důležité, finanční modely se více zaměřují na peněžní toky a ekonomickou hodnotu, což není významně ovlivněno účetními principy (kromě výpočtu hotovostních daní).

Výše uvedený snímek obrazovky pochází z jednoho z kurzů finančního modelování financí. I když se kurzy zaměřují na pokročilé techniky modelování, nedodržují konkrétně GAAP nebo IFRS, ale spíše se zaměřují na koncepty a „první principy“ podnikání.

Alternativy k GAAP

GAAP je soubor standardů a postupů, kterými se Spojené státy řídí, ale co ostatní země? Mimo USA je alternativou ve většině zemí Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS), které jsou regulovány Radou pro mezinárodní účetní standardy (IASB). Zatímco tyto dva systémy mají odlišné principy, pravidla a pokyny, IFRS a GAAP pracují na sloučení těchto dvou systémů.

Dodatečné zdroje

Další informace o obecně uznávaných účetních zásadách se dozvíte na webu FASB.

Kromě tohoto vysvětlení GAAP nabízí Finance spoustu informací o účetnictví a podnikových financích, včetně globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Certifikační program Ferrari. K dalšímu vzdělávání vám pomohou také následující finanční zdroje:

  • Etika účetnictví Etika účetnictví Etika účetnictví je důležitým tématem, protože jako účetní jsme klíčoví pracovníci, kteří přistupují k finančním informacím fyzických a právnických osob. Tato moc zahrnuje také potenciál a možnosti zneužití informací nebo manipulace s čísly za účelem zlepšení vnímání společnosti nebo vynucení správy příjmů.
  • Auditovaná účetní závěrka Auditovaná účetní závěrka Veřejné společnosti jsou ze zákona povinny zajistit, aby jejich účetní závěrky byly auditovány registrovanou CPA. Účelem nezávislého auditu je poskytnout ujištění, že vedení předložilo účetní závěrku, která neobsahuje významné chyby. Auditované finanční výkazy pomáhají osobám s rozhodovací pravomocí
  • Interní kontroly Interní kontroly Interní kontroly jsou zásady a postupy zavedené vedením, které mimo jiné zajišťují spolehlivost účetní závěrky společnosti. Některé interní kontroly relevantní pro audit zahrnují bankovní odsouhlasení, systémy kontroly hesel pro účetní software a pozorování zásob.
  • Druhy podání SEC Druhy podání SEC Americký SEC stanoví, že pro veřejně obchodované společnosti je povinné předkládat různé typy podání SEC, formuláře zahrnují 10-K, 10-Q, S-1, S-4, viz příklady. Pokud jste seriózní investor nebo finanční profesionál, znalost a schopnost interpretovat různé typy podání SEC vám pomůže při přijímání informovaných investičních rozhodnutí.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found