Peněžní trh je organizovaný burzovní trh, kde si účastníci mohou půjčovat a půjčovat krátkodobé, vysoce kvalitní dluhové cenné papíry s průměrnou splatností jeden rok nebo méně. Umožňuje vládám, bankám a dalším velkým institucím prodávat krátkodobé cenné papíry. Veřejné cenné papíry Veřejné cenné papíry nebo obchodovatelné cenné papíry jsou investice, které jsou otevřeně nebo snadno obchodovatelné na trhu. Cenné papíry jsou buď kapitálové, nebo dluhové. k financování jejich krátkodobých peněžních toků Přehled o peněžních tocích Přehled o peněžních tocích (oficiálně nazývaný Výkaz o peněžních tocích) obsahuje informace o tom, kolik peněz společnost za dané období vygenerovala a použila. Obsahuje 3 oddíly: hotovost z operací, hotovost z investování a hotovost z financování. potřeby. Peněžní trhy také umožňují jednotlivým investorům investovat malé částky peněz do prostředí s nízkým rizikem.
Některé z nástrojů obchodovaných na peněžním trhu zahrnují státní pokladniční poukázky, depozitní certifikáty, obchodní cenné papíry, federální fondy, směnky a krátkodobé cenné papíry zajištěné hypotékou Zabezpečení zajištěné hypotékou (MBS) Zabezpečení zajištěné hypotékou (MBS) je dluhový cenný papír, který je zajištěn hypotékou nebo inkasem hypotéky. MBS je cenný papír krytý aktivy, který je obchodován na sekundárním trhu a který umožňuje investorům těžit z hypotečního obchodu a cenných papírů krytých aktivy.
Velké společnosti, které potřebují krátkodobé peněžní toky, si mohou půjčit z trhu přímo prostřednictvím svého dealera, zatímco malé společnosti s přebytečnou hotovostí si mohou půjčit prostřednictvím podílových fondů peněžního trhu. Jednotliví investoři, kteří chtějí těžit z peněžního trhu, mohou investovat prostřednictvím svého bankovního účtu na peněžním trhu nebo podílového fondu peněžního trhu. Podílový fond peněžního trhu je profesionálně spravovaný fond, který nakupuje cenné papíry peněžního trhu jménem jednotlivých investorů.
Funkce peněžního trhu
Peněžní trh přispívá k ekonomické stabilitě a rozvoji země poskytováním krátkodobé likvidity vládám, komerčním bankám a dalším velkým organizacím. Investoři s přebytečnými penězi, které nepotřebují, je mohou investovat na peněžním trhu a získat úroky.
Zde jsou hlavní funkce peněžního trhu:
1. Financování obchodu
Peněžní trh poskytuje financování místním i mezinárodním obchodníkům, kteří naléhavě potřebují krátkodobé fondy. Poskytuje možnost slevy směnek a poskytuje okamžité financování plateb za zboží a služby.
Mezinárodní obchodníci těží z akceptačních domů a diskontních trhů. Peněžní trh také poskytuje finanční prostředky pro další jednotky ekonomiky, jako je zemědělství a malá průmyslová odvětví.
2. Zásady centrální banky
Za vedení měnové politiky země a za přijímání opatření k zajištění zdravého finančního systému odpovídá centrální banka. Prostřednictvím peněžního trhu může centrální banka účinně vykonávat svou funkci tvorby politiky.
Například krátkodobé úrokové sazby na peněžním trhu představují převládající podmínky v bankovním sektoru a mohou centrální banku vést při vývoji vhodné úrokové politiky. Integrované peněžní trhy také pomáhají centrální bance ovlivňovat dílčí trhy a provádět její cíle měnové politiky.
3. Růst průmyslových odvětví
Peněžní trh poskytuje snadnou cestu, kde mohou podniky získat krátkodobé půjčky na financování svých potřeb pracovního kapitálu. Vzhledem k velkému objemu transakcí mohou podniky zaznamenat nedostatek hotovosti související s nákupem surovin, placením zaměstnanců nebo s plněním jiných krátkodobých výdajů.
Prostřednictvím komerčních papírových a finančních účtů si mohou krátkodobě snadno půjčit peníze. Ačkoli peněžní trhy neposkytují dlouhodobé půjčky, ovlivňuje to kapitálový trh a může také pomoci podnikům získat dlouhodobé financování. Kapitálový trh srovnává své úrokové sazby na základě převládající úrokové sazby na peněžním trhu.
4. Soběstačnost komerčních bank
Peněžní trh poskytuje obchodním bankám připravený trh, kde mohou investovat své přebytečné rezervy a získávat úroky při zachování likvidity. Krátkodobé investice, jako jsou směnky, lze snadno převést na hotovost, aby podpořily výběry zákazníků.
Když se potýkají s problémy s likviditou, mohou si krátkodobě půjčit z peněžního trhu jako alternativu k půjčkám od centrální banky. Výhodou toho je, že peněžní trh může u krátkodobých půjček účtovat nižší úrokové sazby, než obvykle činí centrální banka.
Druhy nástrojů obchodovaných na peněžním trhu
Pro krátkodobé půjčování a půjčování na peněžním trhu je vytvořeno několik finančních nástrojů, které zahrnují:
1. Pokladniční poukázky
Pokladniční poukázky jsou považovány za nejbezpečnější nástroje, protože jsou vydávány s plnou zárukou vlády Spojených států. Vydávají je americké ministerstvo financí pravidelně za účelem refinancování státních pokladničních poukázek, které dosáhnou splatnosti, a k financování deficitů federální vlády. Přicházejí se splatností jeden, tři, šest nebo dvanáct měsíců.
Státní pokladniční poukázky se prodávají se slevou na jejich nominální hodnotu a rozdíl mezi diskontovanou kupní cenou a nominální hodnotou představuje úrokovou sazbu. Kupují je banky, makléři, jednotliví investoři, penzijní fondy, pojišťovny a další velké instituce.
2. Depozitní certifikát (CD)
Depozitní certifikát (CD) vydává přímo komerční banka, lze jej však zakoupit prostřednictvím makléřských společností. Dodává se s datem splatnosti od tří měsíců do pěti let a lze jej vydat v jakékoli nominální hodnotě.
Většina CD nabízí pevné datum splatnosti a úrokovou sazbu a za výběr před vypršením doby splatnosti jim hrozí pokuta. Stejně jako běžný účet banky je i vkladový certifikát pojištěn u Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) je vládní instituce, která poskytuje pojištění vkladů proti selhání banky. Tělo bylo vytvořeno.
3. Obchodní papír
Obchodní papír je nezajištěný úvěr vydaný velkými institucemi nebo korporacemi na financování potřeb krátkodobých peněžních toků, jako jsou zásoby a závazky. Vydává se se slevou, přičemž rozdíl mezi cenou a nominální hodnotou komerčních cenných papírů je ziskem pro investora.
Pouze instituce s vysokým ratingem mohou vydávat komerční cenné papíry, a proto se to považuje za bezpečnou investici. Obchodní papíry se vydávají v hodnotách 100 000 USD a více. Jednotliví investoři mohou investovat na trhu komerčních cenných papírů nepřímo prostřednictvím fondů peněžního trhu. Obchodní papíry přicházejí s datem splatnosti od jednoho měsíce do devíti měsíců.
4. Přijetí bankéře
Přijetí bankéře je forma krátkodobého dluhu, který vydává firma, ale banka jej zaručuje. Je vytvořen zásuvkou, která poskytuje nositeli práva na peníze uvedené na její tváři k určitému datu. Často se používá v mezinárodním obchodě kvůli výhodám jak pro zásuvku, tak pro doručitele.
Držitel přijetí se může rozhodnout jej prodat na sekundárním trhu a investoři mohou z krátkodobé investice těžit. Datum splatnosti se obvykle pohybuje od jednoho měsíce do šesti měsíců od data vydání.
5. Smlouvy o zpětném odkupu
Smlouva o zpětném odkupu (repo) je krátkodobá forma půjčky, která zahrnuje prodej cenného papíru se smlouvou o jeho zpětném odkupu za vyšší cenu k pozdějšímu datu. Běžně jej používají obchodníci s vládními cennými papíry, kteří prodávají státní pokladniční poukázky věřiteli a souhlasí s jejich zpětným odkupem za dohodnutou cenu později.
Federální rezervní systém nakupuje dohody o zpětném odkupu jako způsob regulace peněžní zásoby a bankovních rezerv. Datum splatnosti dohod se pohybuje od noci do 30 a více dnů.
Další zdroje
Finance nabízí Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ Certifikace CBCA ™ Certifikace Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ je celosvětovým standardem pro úvěrové analytiky, který zahrnuje finance, účetnictví, kreditní analýzu, analýzu peněžních toků, modelování smluv, půjčky splátky a další. certifikační program pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na vyšší úroveň. Chcete-li se dál učit a rozvíjet svou znalostní základnu, prozkoumejte prosím další relevantní zdroje níže:
- Druhy trhů - Dealers, Brokers, Burzy Druhy trhů - Dealers, Brokers, Burzy Trhy zahrnují makléře, dealery a burzovní trhy. Každý trh funguje podle různých obchodních mechanismů, které ovlivňují likviditu a kontrolu. Různé typy trhů umožňují různé obchodní charakteristiky uvedené v této příručce
- Nástroj revolvingového úvěru Nástroj revolvingového úvěru Nástroj revolvingového úvěru je úvěrová linka, která je sjednána mezi bankou a podnikem. Dodává se se stanovenou maximální částkou a
- Trhy s dluhovým kapitálem Trhy s dluhovým kapitálem (DCM) Skupiny s dluhovým kapitálovým trhem (DCM) jsou odpovědné za poskytování poradenství přímo emitentům společností při zvyšování dluhu při akvizicích, refinancování stávajícího dluhu nebo restrukturalizaci stávajícího dluhu. Tyto týmy pracují v rychle se měnícím prostředí a úzce spolupracují s poradenským partnerem
- Náklady na dluh Náklady na dluh Náklady na dluh jsou návratnost, kterou společnost poskytuje svým dlužníkům a věřitelům. Náklady na dluh se používají při výpočtech WACC pro analýzu ocenění.