Prospect theory je psychologická teorie, která popisuje, jak se lidé rozhodují, když jim jsou předloženy alternativy, které zahrnují riziko, pravděpodobnost a nejistotu. Nejistota Nejistota jednoduše znamená nedostatek jistoty nebo jistoty události. V účetnictví se nejistota týká neschopnosti předvídat důsledky nebo. Platí, že lidé se rozhodují na základě vnímaných ztrát nebo zisků.
Vzhledem k výběru stejné pravděpodobnosti by se většina lidí rozhodla ponechat si bohatství, které již mají, místo aby riskovala šanci zvýšit své současné bohatství. Lidé obvykle odmítají možnost prohry, takže by se raději ztrátě vyhnuli, než aby riskovali, aby dosáhli ekvivalentního zisku.
Historie teorie vyhlídek
Teorie vyhlídek je někdy označována jako averze ke ztrátě averze ke ztrátě averze ke ztrátě averze ke ztrátě averze je tendence v behaviorálním financování, kde se investoři tak bojí ztrát, že se soustředí na snahu vyhnout se ztrátě spíše než na zisk Čím více člověk utrpí ztráty, tím je pravděpodobnější, že se stanou náchylnými ke averzi ke ztrátám. teorie. Teorii představili dva psychologové, Daniel Kahneman a Amos Tversky, aby popsali, jak se lidé rozhodují, když jim je nabídnuto několik možností.
Tato teorie byla obsažena v příspěvku „Prospect Theory: An Analysis of Decision under Risk“, který byl publikován v časopise „Econometrica“ v roce 1979. Vzhledem k jeho vývoji byla teorie prospektu používána v různých oborech. Používá se k hodnocení různých aspektů politického rozhodování v mezinárodních vztazích.
Fáze teorie vyhlídky
Teorie popisuje rozhodovací proces ve dvou fázích, které zahrnují:
1. Fáze úpravy
Fáze úprav odkazuje na to, jak lidé podílející se na rozhodování charakterizují možnosti volby nebo rámcové efekty. Účinky vysvětlují, jak je volba člověka ovlivněna zněním, řádem nebo metodou, ve které jsou volby prezentovány.
Příkladem pro demonstraci rámcového efektu mohou být volby, které dostávají pacienti s rakovinou. Pacientům s rakovinou je obvykle nabídnuta možnost podstoupit operaci nebo chemoterapii k léčbě jejich nemocí a oni se rozhodnou na základě toho, zda jsou výsledné statistiky prezentovány z hlediska míry přežití nebo míry úmrtnosti. Jakmile jsou volby připraveny na rozhodování, vstupuje teorie do druhé fáze.
2. Fáze hodnocení
Ve fázi hodnocení mají lidé tendenci chovat se, jako by se rozhodovali na základě potenciálních výsledků a zvolili možnost s vyšší užitečností. Fáze využívá statistickou analýzu Kvantitativní analýza Kvantitativní analýza je proces shromažďování a vyhodnocování měřitelných a ověřitelných údajů, jako jsou výnosy, podíl na trhu a mzdy, aby bylo možné porozumět chování a výkonnosti podniku. V éře datových technologií je kvantitativní analýza považována za preferovaný přístup k přijímání informovaných rozhodnutí. měřit a porovnávat výsledky každého vyhlídky. Fáze hodnocení obsahuje dva indexy, tj. Hodnotovou funkci a váhovou funkci, které se používají k porovnání vyhlídek.
Vlastnosti teorie vyhlídky
Teorie vyhlídek přichází s následujícími charakteristikami:
1. Jistota
Když je lidem nabídnuto několik možností, z nichž si můžete vybrat, lidé s jistotou dávají přednost této možnosti. Jsou ochotni obětovat možnost, která nabízí větší potenciální příjem, aby dosáhli větší jistoty. Předpokládejme například, že loterie poskytuje dvě možnosti, A a B.
Možnost A poskytuje zaručenou výhru 100 $, zatímco možnost B poskytuje možnost výhry 200 $, přičemž 70% šance na výhru a 30% šance na prohru. Většina lidí si vybere možnost A, protože poskytuje zaručenou výhru, i když ve srovnání s B nabízí nižší návratnost.
2. Malé pravděpodobnosti
Lidé mají tendenci diskontovat velmi malé pravděpodobnosti, i když existuje možnost ztráty celého jejich bohatství. Při diskontování malých pravděpodobností si lidé nakonec vyberou možnosti s vyšším rizikem a vyšší pravděpodobností.
3. Relativní umístění
Relativní umístění znamená, že lidé mají tendenci soustředit se méně na svůj konečný příjem nebo bohatství a více na relativní zisky nebo ztráty, které získají. Pokud se jejich relativní pozice nezlepší s růstem příjmu, nebudou se cítit lépe. To znamená, že lidé mají tendenci porovnávat se se svými sousedy, přáteli a rodinnými příslušníky a méně se zajímají o to, zda jsou na tom lépe než před několika lety.
Například pokud každý v kanceláři získá 20% navýšení, žádný jedinec se nebude cítit lépe. Pokud však daná osoba získá 10% navýšení a ostatní lidé nezvýší navýšení, bude se cítit lépe a bohatší než všichni ostatní.
4. Averze ke ztrátě
Lidé mají tendenci přikládat větší váhu ztrátám než ziskům dosaženým určitou volbou. Například pokud osoba vydělá na zisku 200 $ a na ztrátách 100 $, zaměří se na ztrátu, i když se objevila s čistým ziskem 100 $. To ukazuje, že lidé se spíše než o zisky více zajímají o ztráty.
Kritika teorie vyhlídek
Jednou z kritik teorie vyhlídek je, že postrádá psychologická vysvětlení procesu, o kterém mluví. Kritika pochází od jiných psychologů, kteří poznamenávají, že v modelu chybí faktory, jako jsou lidské emocionální a afektivní reakce, které jsou důležité v procesu rozhodování.
Teorie je také kritizována za nedostatečnou teorii rámování, která vysvětluje, proč herci generují rámce, které používají. Subjekty s rozhodovací pravomocí se často musí vypořádat s konkurenčními rámci v různých otázkách.
Dodatečné zdroje
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:
- Investice: Průvodce pro začátečníky Investice: Průvodce pro začátečníky Průvodce Finance's Investing for Beginners vás naučí základy investování a jak začít. Zjistěte více o různých strategiích a technikách obchodování a o různých finančních trzích, do kterých můžete investovat.
- Morální nebezpečí Morální nebezpečí Morální nebezpečí se týká situace, která nastává, když má jedinec šanci využít výhody nebo situace s vědomím, že všechna rizika a
- Poměry návratnosti upravené podle rizika Poměry návratnosti upravené podle rizika Existuje řada poměrů návratnosti upravených o riziko, které investorům pomohou posoudit stávající nebo potenciální investice. Tyto poměry mohou být užitečnější než jednoduché metriky návratnosti investice, které nezohledňují úroveň investičního rizika.
- Pravidlo celkové pravděpodobnosti Pravidlo celkové pravděpodobnosti Pravidlo celkové pravděpodobnosti (známé také jako zákon o celkové pravděpodobnosti) je základním pravidlem ve statistice týkající se podmíněných a mezních