Ukotvení zkreslení - definice, přehled a příklady

Ukotvení zkreslení nastává, když se lidé při rozhodování příliš spoléhají na již existující informace nebo na první informaci, kterou najdou. Pokud například poprvé uvidíte tričko, které stojí 1 200 $ - a pak druhé, které stojí 100 $, máte sklon považovat druhé tričko za levné. Zatímco, kdybyste viděli pouze druhé tričko s cenou 100 $, pravděpodobně byste to nepovažovali za levné. Kotva - první cena, kterou jste viděli - nepatřičně ovlivnila váš názor. Ukotvení zkreslení je důležitým konceptem v behaviorálním financování. Behavioral Finance Behavioral finance je studium vlivu psychologie na chování investorů nebo finančních odborníků. Zahrnuje také následné účinky na trhy. Zaměřuje se na skutečnost, že investoři nejsou vždy racionální.

Ukotvení zkreslení

Příklad ukotvení zkreslení ve financích

Kdybych se vás zeptal, kde si myslíte, že akcie Apple budou za tři měsíce, jak byste k tomu přistoupili? Mnoho lidí by nejprve řeklo: „Dobře, kde jsou dnes zásoby?“ Poté na základě toho, kde jsou dnes akcie, vytvoří předpoklad o tom, kde to bude za tři měsíce. To je forma ukotvení zaujatosti. Dnes začínáme s cenou a na základě této kotvy budujeme náš smysl pro hodnotu.

Další informace najdete v kurzu Finance Behavioral Finance.

Ukotvení na veřejných trzích

Ukotvení zaujatosti je na trzích nebezpečné, ale plodné. Ukotvení, nebo spíše stupeň ukotvení, bude silně určeno tím, jak silná je kotva. Čím relevantnější se kotva zdá, tím více lidí se jí drží. Čím obtížnější je něco ocenit, tím více se spoléháme na kotvy.

Takže když přemýšlíme o hodnotách měn, které je skutečně těžké ocenit, kotvy se často zapojí. Problém kotev spočívá v tom, že nemusí nutně odrážet skutečnou hodnotu Vnitřní hodnota Vlastní hodnota podniku (nebo jakéhokoli investičního zajištění) je současná hodnota všech očekávaných budoucích peněžních toků diskontovaná příslušnou diskontní sazbou. Na rozdíl od relativních forem oceňování, které se zaměřují na srovnatelné společnosti, se vnitřní oceňování dívá pouze na vlastní hodnotu podniku samotného. . Můžeme rozvíjet tendenci soustředit se spíše na kotvu než na vnitřní hodnotu.

Vyhněte se ukotvení zkreslení

Jak se tedy chránit před ukotvenou předpojatostí? Za přísné kritické myšlení nelze nic nahradit. Když přistupujete k hodnocení, místo toho, abyste se podívali na to, kde je nyní akcie, proč nevybudovat první vyhodnocení principů pomocí DCF Procházejte mě DCF Otázka, procházejte mě DCF analýza je v rozhovorech s investičním bankovnictvím běžná. Naučte se, jak vyřešit otázku pomocí podrobného průvodce odpověďmi Finance. Sestavte si pětiletou předpověď nezajištěných volných peněžních toků, vypočítejte koncovou hodnotu a pomocí WACC diskontujte všechny tyto peněžní toky na současnou hodnotu. analýza? Když analytici zjistí, že jejich hodnocení je daleko od skutečné ceny akcií, často se snaží změnit své hodnocení tak, aby odpovídalo trhu. Proč? Protože jsou ovlivňováni kotvou místo toho, aby důvěřovali své vlastní due diligence Due Diligence Due diligence je proces ověřování, vyšetřování nebo auditu potenciální dohody nebo investiční příležitosti k potvrzení všech relevantních faktů a finančních informací a k ověření čehokoli jiné, které bylo vychováváno během procesu fúzí a akvizic nebo investičního procesu. Před uzavřením obchodu je dokončena náležitá péče. .

Více čtení: Ne všechny kotvy jsou stvořeny stejně.

Dodatečné zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce k pochopení toho, jak funguje zkreslení kotvení. Další informace najdete v kurzu Finance Behavioral Finance. Mezi další relevantní zdroje patří:

  • Glosář behaviorálních financí Glosář behaviorálních financí Tento glosář behaviorálních financí zahrnuje zkreslení ukotvení, zkreslení potvrzení, zkreslení rámování, zkreslení stáda, zkreslení zpětného pohledu, iluze kontroly
  • Averze ke ztrátě Averze ke ztrátě Averze ke ztrátě Averze ke ztrátě je tendence v behaviorálním financování, kde se investoři tak bojí ztrát, že se více než na zisk snaží soustředit na to, aby se ztrátě vyhnuli. Čím více člověk utrpí ztráty, tím je pravděpodobnější, že se stanou náchylnými ke averzi ke ztrátám.
  • Předpětí rámování Předpětí rámování Předpětí rámování nastává, když se lidé rozhodují na základě způsobu, jakým jsou informace prezentovány, na rozdíl od samotných faktů. Stejná fakta prezentovaná dvěma různými způsoby mohou vést k odlišným úsudkům nebo rozhodnutím lidí.
  • Narativní klam Narativní klam Jedním z omezení naší schopnosti objektivně vyhodnotit informace je to, co se nazývá narativní klam. Milujeme příběhy a necháváme, aby naše preference dobrého příběhu zakrývala fakta a naši schopnost racionálního rozhodování. Toto je důležitý koncept v behaviorálním financování.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found