Hyperinflace - definice, příčiny a důsledky, příklad

V ekonomii se hyperinflace používá k popisu situací, kdy ceny zboží a služeb po stanovenou dobu nekontrolovatelně rostou. Jinými slovy, hyperinflace je extrémně rychlá inflace Inflace Inflace je ekonomický koncept, který odkazuje na zvýšení cenové hladiny zboží během stanoveného časového období. Nárůst cenové hladiny znamená, že měna v dané ekonomice ztrácí kupní sílu (tj. Za stejnou částku peněz lze nakoupit méně). .

Hyperinflace

Inflace se obecně nazývá hyperinflace, když míra inflace roste na více než 50% za měsíc. Americký profesor ekonomie Phillip Cagan nejprve studoval ekonomický koncept ve své knize „The Monetary Dynamics of Hyperinflation.”

Příčiny hyperinflace

Hyperinflace se běžně vyskytuje, když dochází k výraznému nárůstu peněžní zásoby. Teorie množství peněz Teorie množství peněz odkazuje na myšlenku, že množství dostupných peněz (peněžní zásoby) roste stejným tempem jako dlouhodobě cenové hladiny. Když poklesnou úrokové sazby nebo se sníží daně a přístup k penězům bude méně omezen, budou spotřebitelé méně citliví na cenové změny, což není podporováno ekonomickým růstem. Jednoduše řečeno, je to způsobeno dramatickým zvýšením množství peněz v ekonomice.

Nárůst nabídky peněz je často způsoben vládním tiskem a nalitím více peněz do domácí ekonomiky. Protože je v oběhu více peněz, ceny rostou.

Účinky hyperinflace

Hyperinflace rychle devalvuje místní měnu na devizových trzích Typy trhů - Dealers, Brokers, Burzy Trhy zahrnují makléře, dealery a devizové trhy. Každý trh funguje podle různých obchodních mechanismů, které ovlivňují likviditu a kontrolu. Různé typy trhů umožňují různé obchodní charakteristiky, které jsou popsány v této příručce, protože ceny zboží a služeb rostou ve spojení se zvyšováním nabídky peněz. Taková situace ve skutečnosti často způsobí, že držitel místní měny minimalizuje své držení a přejde na stabilnější cizí měny.

Ve snaze vyhnout se zítra platbám za vyšší ceny kvůli hyperinflaci začnou jednotlivci hromadit zboží dlouhodobé spotřeby, jako je zařízení, stroje, šperky atd. V situacích dlouhodobé hyperinflace začnou hromadit zboží podléhající rychlé zkáze.

Tato praxe však způsobuje začarovaný kruh - s růstem cen lidé hromadí více zboží, což vytváří vyšší poptávku po zboží a další zvyšování cen. Pokud hyperinflace bude pokračovat v nezmenšené míře, téměř vždy nakonec způsobí velký ekonomický kolaps. Ekonomický kolaps Ekonomický kolaps se týká období národního nebo regionálního ekonomického kolapsu, kdy je ekonomika v tísni po dlouhou dobu, která se může pohybovat od několika let do několika desetiletí. Během období ekonomické tísně je země charakterizována sociálním chaosem, sociálními nepokoji, bankroty, sníženým objemem obchodu.

Silná hyperinflace může způsobit, že domácí ekonomika přejde na směnnou ekonomiku, což bude mít značný dopad na důvěru podniků. Může také zničit finanční systém, protože banky nejsou ochotny půjčovat peníze.

Slavný příklad hyperinflace ve světě

Zimbabwe je jednou zemí, která v minulosti zaznamenala významnou hyperinflaci. Zimbabwský dolar se dnes již aktivně nepoužívá; je oficiálně pozastavena vládou kvůli nekontrolovatelné hyperinflaci.

Před deseti lety, během finanční krize, zaznamenalo Zimbabwe druhý nejvyšší výskyt hyperinflace v historii - míra inflace v zemi v listopadu 2008 činila závratných 79 600 000 000% (v podstatě denní míra inflace 98%).

Inflace v Zimbabwe se téměř zdvojnásobila každý den - zboží a služby by každý následující den stály dvakrát tolik. S mírou nezaměstnanosti přesahující 70% se ekonomické aktivity v Zimbabwe prakticky uzavřely a proměnily domácí ekonomiku v barterovou ekonomiku.

Příčina hyperinflace v Zimbabwe byla přičítána četným ekonomickým šokům. Národní vláda zvýšila peněžní zásobu v reakci na rostoucí státní dluh, došlo k výraznému poklesu ekonomického výkonu a vývozu a politická korupce byla spojena se zásadně slabou ekonomikou.

Hyperinflace v Zimbabwe se vymkla kontrole a způsobila použití cizí měny (jako je jihoafrický rand, Botswana pula, americký dolar atd.) Jako prostředku směny místo zimbabwského dolaru.

Řízení inflace ve Spojených státech: Federální rezervní systém

Po rozhovoru o škodlivosti hyperinflace se můžeme podívat na Spojené státy, jak kontrolují inflaci. V USA Federální rezervní systém Federální rezervní systém (Fed) Federální rezervní systém je centrální bankou Spojených států a je finanční autoritou za největší světovou ekonomikou volného trhu. řídí inflaci prostřednictvím měnové politiky. Federální úřady běžně kontrolují inflaci prostřednictvím kontrakční měnové politiky Kontrakční měnová politika Kontrakční měnová politika je druh měnové politiky, jehož cílem je snížit míru měnové expanze v boji proti inflaci. Růst inflace je považován za primární ukazatel přehřáté ekonomiky. Tato politika snižuje peněžní zásobu v ekonomice - snižuje peněžní zásobu v ekonomice. Protože dochází k poklesu nabídky peněz, lidé s penězi mají tendenci upřednostňovat větší úsporu peněz. To zase snižuje výdaje, zpomaluje ekonomiku a snižuje míru inflace.

Mezi nástroje, které Federální rezervní systém používá k provádění kontrakční politiky, patří zvyšování úrokových sazeb, zvyšování povinných minimálních rezerv pro banky a přímé / nepřímé snižování nabídky peněz.

Po finanční krizi v roce 2008 však Fed dramaticky zvýšil peněžní zásobu ve snaze podpořit ekonomiku.

Dodatečné zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:

  • Výměna Výměna Výměna je akt obchodování jednoho zboží nebo služby za jiný bez použití prostředku směny, jako jsou peníze. Výměnná ekonomika se od měnové liší různými způsoby. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že směna je vzájemná, což znamená, že jde o spravedlivý obchod
  • Fiat Money Fiat Money Fiat peníze jsou měna, která postrádá svou vlastní hodnotu a je zavedena jako zákonné platidlo vládním nařízením. Měny byly tradičně založeny na
  • Skutečná ekonomika Skutečná ekonomika Skutečná ekonomika označuje všechny skutečné nebo nefinanční prvky ekonomiky. Ekonomiku lze popsat pouze pomocí reálných proměnných. Barterová ekonomika je příkladem ekonomiky bez finančních prvků. Veškeré zboží a služby jsou reprezentovány čistě v reálných hodnotách.
  • Nabídka a poptávka Nabídka a poptávka Zákony nabídky a poptávky jsou mikroekonomické koncepty, které uvádějí, že na účinných trzích se množství dodávaného zboží a požadované množství tohoto zboží navzájem rovná. Cena tohoto zboží je také určena bodem, ve kterém jsou nabídka a poptávka stejné.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found