Dluhové smlouvy jsou omezení, která věřitelům Věřitel poslední instance Věřitel poslední instance je poskytovatelem likvidity finančním institucím, které se potýkají s finančními obtížemi. Ve většině rozvojových a rozvinutých zemí je věřitelem poslední instance centrální banka země. Odpovědností centrální banky je zabránit šíření běhů bank nebo panice v důsledku nedostatku likvidity do jiných bank. (věřitelé, držitelé dluhopisů Emitenti dluhopisů Existují různé typy emitentů dluhopisů. Tito emitenti dluhopisů vytvářejí dluhopisy, aby si vypůjčili prostředky od držitelů dluhopisů, které mají být splaceny při splatnosti., investoři) uzavřeli smlouvy o půjčce s cílem omezit kroky dlužníka (dlužníka). Jinými slovy, dluhové smlouvy jsou dohody mezi společností a jejími věřiteli, že společnost bude fungovat v rámci určitých pravidel stanovených věřiteli. Nazývají se také bankovní smlouvy nebo finanční smlouvy.
Účel dluhových smluv
Dluhové smlouvy se nepoužívají k tomu, aby dlužníka zatěžovaly. Spíše se používají k sladění zájmů zmocnitele a agenta, stejně jako k řešení agenturních problémů mezi vedením (dlužníkem) a držiteli dluhů (věřiteli).
Důsledky dluhové smlouvy pro věřitele a dlužníka zahrnují následující:
Půjčovatel
Dluhová omezení chrání věřitele tím, že zakazují určité činnosti dlužníků. Dluhové smlouvy omezují dlužníky v přijímání opatření, která mohou mít pro věřitele významný nepříznivý dopad nebo zvýšené riziko.
Dlužník
Omezení dluhu prospívá dlužníkovi snížením nákladů na půjčky. Pokud jsou například věřitelé schopni uvalit omezení, budou věřitelé ochotni uvalit na úrok nižší úrokovou sazbu jako kompenzaci za dodržování omezení.
Důvody, proč se používají dluhové smlouvy
Upozorňujeme, že v níže uvedených scénářích je v nejlepším zájmu obou stran stanovit dluhové smlouvy. Bez těchto dohod by se věřitelé zdráhali půjčovat společnosti peníze.
Scénář 1
Lender A půjčuje společnosti 1 milion dolarů. Na základě rizikového profilu společnosti půjčuje věřitel roční úrokovou sazbu Efektivní roční úroková sazba Efektivní roční úroková sazba (EAR) je úroková sazba, která je upravena o složení za dané období. Jednoduše řečeno, efektivní 7%. Pokud neexistují žádné smlouvy, může si společnost okamžitě půjčit 10 milionů dolarů od jiného věřitele (věřitele B).
V tomto scénáři by poskytovatel půjčky A stanovil omezení dluhu. Vypočítali úrokovou sazbu 7% na základě rizikového profilu společnosti. Pokud se společnost otočí a půjčí si více peněz od dalších věřitelů, bude půjčka riskantnější nabídkou. Proto bude existovat vyšší možnost, že společnost nesplácí splácení půjčky věřiteli A.
Scénář 2
Společnost Lender A půjčuje společnosti 10 milionů dolarů. V následujících dnech společnost deklaruje likvidační dividendu všem akcionářům.
V tomto scénáři nastaví půjčovatel A dividendové omezení. Bez omezení může společnost vyplatit všechny své výdělky nebo zlikvidovat svá aktiva a vyplatit likvidační dividendu všem akcionářům. Věřitel by tedy byl mimo své peníze, pokud by společnost zrušila společnost a vyplatila likvidační dividendu.
Seznam dluhových smluv
Níže je uveden seznam 10 nejběžnějších metrik, které věřitelé používají jako dluhové smlouvy pro dlužníky:
- Poměr dluhu / EBITDA Poměr dluhu / EBITDA Čistý poměr dluhu k zisku před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA) měří finanční páku a schopnost společnosti splácet svůj dluh. Poměr čistého dluhu k EBITDA (dluh / EBITDA) v zásadě naznačuje, jak dlouho by společnost potřebovala operovat na své současné úrovni, aby splatila celý svůj dluh.
- Dluh / (EBITDA - kapitálové výdaje)
- Úrokové krytí (EBITDA nebo EBIT / úrok) Úrokové krytí Ratio Úrokové krytí Ratio (ICR) je finanční poměr, který se používá k určení schopnosti společnosti platit úroky ze svého nesplaceného dluhu.
- Krytí fixního poplatku (EBITDA / (Celková dluhová služba + kapitálové výdaje + daně) Poměr krytí fixního poplatku (FCCR) Poměr krytí fixního poplatku (FCCR) je měřítkem schopnosti společnosti plnit povinnosti fixních poplatků, jako jsou úroky a náklady na leasing.
- Šablona poměru dluhu a vlastního kapitálu Dluhového vlastního kapitálu Tato šablona poměru dluhového kapitálu ukazuje, jak vypočítat poměr D / E vzhledem k částkám krátkodobého a dlouhodobého dluhu a vlastního kapitálu. Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu (nazývaný také „poměr dluhu k vlastnímu kapitálu“, „poměr rizik“ nebo „gearing“), je pákový poměr, který počítá váhu celkového dluhu a finanční odpovědnosti
- Poměr dluhu k majetku Poměr dluhu k majetku Poměr dluhu k majetku je poměr pákového efektu, který pomáhá kvantifikovat míru, do jaké jsou operace společnosti financovány dluhem. V mnoha případech je vysoký pákový poměr také ukazatelem vyšší míry finančního rizika. Důvodem je, že společnost, která je silně zadlužena, čelí vyšší šanci splácet své půjčky.
- Celková aktiva
- Hmotná čistá hodnota
- Poměr výplaty dividendy Poměr výplaty dividendy Poměr výplaty dividendy je částka dividend vyplácených akcionářům ve vztahu k celkové výši čistého příjmu generovaného společností. Vzorec, příklad
- Omezení fúzí a akvizic
Pozitivní vs. negativní smlouvy
Dluhové smlouvy jsou definovány jako pozitivní smlouvy nebo negativní smlouvy.
Pozitivní smlouvy o dluhu jsou smlouvy, které uvádějí, co dlužník musí udělat. Například:
- Dosáhnout určité hranice v určitých finančních poměrech
- Zajistěte, aby zařízení a továrny byly v dobrém provozním stavu
- Provádějte pravidelnou údržbu kapitálových aktiv
- Poskytujte roční auditované finanční výkazy
- Zajistěte, aby účetní postupy byly v souladu s GAAP
Smlouvy o záporném dluhu jsou smlouvy, které uvádějí, co dlužník nemůže dělat. Například:
- Vyplácejte hotovostní dividendy nad určitou částku nebo předem stanovenou hranici
- Prodat určitá aktiva
- Půjčte si více dluhů
- Vydejte dluh starší než aktuální dluh
- Uzavírejte určité typy smluv nebo leasingů
- Podílejte se na určitých fúzích a akvizicích
Příklad
Uvažujme o jednoduchém příkladu. Věřitel uzavírá dluhovou smlouvu se společností. Smlouva o dluhu by mohla specifikovat následující dluhové smlouvy:
- Společnost musí udržovat poměr úrokového krytí 3,70 na základě peněžních toků z operací
- Společnost nemůže vyplácet roční hotovostní dividendy přesahující 60% čistého zisku
- Společnost si nemůže půjčit dluh, který je vyšší než tento dluh
Porušení dluhových smluv
Při porušení smlouvy o dluhu může věřitel v závislosti na závažnosti udělat několik věcí:
- Poplatek za penále
- Zvyšte předem stanovenou úrokovou sazbu
- Zvyšte množství kolaterálu
- Vyžadujte plné okamžité splacení půjčky
- Ukončit dohodu o dluhu
Související čtení
Finance je globálním poskytovatelem kurzů finančního modelování a nabízí také certifikaci finančních analytiků Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P.Morgan a Ferrari. K rozvoji vaší kariéry analytika vám pomohou tyto finanční zdroje:
- Harmonogram dluhu Harmonogram dluhu Harmonogram dluhu stanoví veškerý dluh, který má podnik v harmonogramu, na základě jeho splatnosti a úrokové sazby. Ve finančním modelování toky úrokových nákladů
- Náklady na dluh Náklady na dluh Náklady na dluh jsou návratnost, kterou společnost poskytuje svým dlužníkům a věřitelům. Náklady na dluh se používají při výpočtech WACC pro analýzu ocenění.
- Dluhová kapacita Dluhová kapacita Dluhová kapacita se týká celkové výše dluhu, který může podnik vzniknout a splatit podle podmínek smlouvy o dluhu.
- Struktura kapitálu Struktura kapitálu Kapitálová struktura označuje množství dluhu a / nebo kapitálu použitého firmou k financování jejích operací a financování jejích aktiv. Kapitálová struktura firmy