Mezní sklon ke spotřebě (MPC) označuje, jak citlivá je spotřeba v dané ekonomice na jednotkové změny úrovní příjmů. MPC jako koncept funguje podobně jako cenová pružnost cenová pružnost Cenová pružnost odkazuje na to, jak se mění množství požadované nebo dodané zboží, když se změní jeho cena. Jinými slovy, měří, kolik lidé reagují na změnu ceny položky. , kde lze získat nové poznatky nahlédnutím do rozsahu změn ve spotřebě v důsledku kolísání příjmů.
Pro výpočet MPC můžeme použít následující rovnici:
Kde:
Změna spotřeby - Odkazuje na změnu spotřeby (zboží, služby nebo obecné spotřeby v ekonomice) vyplývající ze změn v příjmech, vyjádřených v procentech.
Změna příjmu - Odkazuje na změnu úrovní příjmů spotřebitelů, vyjádřenou v procentech.
MPC je vyjádřeno jako absolutní hodnota.
Typy MPC
MPC větší než 1
Když sledujeme MPC, který je větší než jeden, znamená to, že změny v úrovni příjmů vedou k úměrně větším změnám ve spotřebě konkrétního zboží. Někdy to může být v korelaci se zbožím s cenovou elasticitou poptávky, která je větší než 1, protože poptávka po takovém zboží by se při změně cen změnila nepoměrně velkým faktorem. Toto zboží je považováno za nepodstatné nebo „luxusní zboží“, protože poptávka po tomto zboží je kolísavější než poptávka po základním zboží a službách.
MPC rovna 1
Když sledujeme MPC, který se rovná jedné, znamená to, že změny v úrovni příjmů vedou k úměrným změnám ve spotřebě konkrétního zboží. Někdy to může být v korelaci se zbožím s cenovou pružností poptávky, která se rovná 1, protože poptávka po takovém zboží má tendenci se lineárně měnit, když se ceny mění. V reálných ekonomikách je toto zboží poměrně vzácné pozorovat.
MPC méně než 1
Když sledujeme MPC, která je menší než jedna, znamená to, že změny v úrovních příjmů vedou k úměrně menším změnám ve spotřebě konkrétního zboží. Někdy to může být v korelaci se zbožím s cenovou pružností poptávky, která je menší než 1, protože poptávka po takovém zboží by se při změně cen změnila nepoměrně menším faktorem. Toto zboží je považováno za zásadní; protože poptávka po tomto zboží je méně volatilní než poptávka po nepodstatném zboží a službách.
Efekt multiplikátoru
K multiplikačnímu efektu dochází v důsledku malých změn úrovní příjmů, které vytvářejí buď vlády, nebo soukromé podniky. Předpokládejme, že podnik zvýší svým zaměstnancům mzdy o 20%. Zaměstnanci tak budou mít o 20% vyšší příjem na nákup různých druhů zboží a služeb. Předpokládejme, že se všichni zaměstnanci této společnosti rozhodli utratit další peníze za zboží s historickým MPC 0,5. V tomto případě můžeme změnit uspořádání MPC rovnice a vyřešit% změnu spotřeby - což bude 10% nárůst.
Nyní budou mít příjemci tohoto zvýšení spotřeby (zejména dodavatelé zboží) dalších 10%, které mohou utratit za zboží a služby, které mohou posílit jejich užitek. Teorie užitku jaké výhody mají spotřebitelé z určitého zboží nebo služeb. Z finančního hlediska se jedná o to, kolik výhod získávají investoři z výkonnosti portfolia. . Předpokládejme, že se dodavatelé rozhodnou utratit další výnosy za zboží s MPC 1,5. V tomto případě můžeme změnit uspořádání MPC rovnice a vyřešit procentuální změnu spotřeby - což bude 15% nárůst.
Cyklus se tedy opakuje a počáteční zvýšení mezd v podniku způsobí řetězovou reakci. Toto se nazývá „multiplikační efekt“ a připomíná to, že i malé změny mohou mít zásadní důsledky.
Další zdroje
Děkujeme, že jste si přečetli tento článek o financování. Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Další informace o souvisejících tématech najdete v následujících finančních zdrojích:
- Makrofinancování Makrofinancování Makrofinancování se zaměřuje na rozsáhlé výhody pro část ekonomiky nebo pro celou ekonomiku. Je šitý na míru, aby našel řešení pro ekonomický růst
- Ekonomická expozice Ekonomická expozice Ekonomická expozice, také někdy nazývaná provozní expozice, je měřítkem změny čisté současné hodnoty (NPV) společnosti v důsledku fluktuací peněžních toků způsobených změnami směnných kurzů (FX). Tuto expozici nelze snadno zmírnit, protože souvisí s
- Parita kupní síly Parita kupní síly Koncept parity kupní síly (PPP) se používá k multilaterálnímu srovnání národních příjmů a životní úrovně různých zemí. Kupní síla se měří cenou konkrétního koše zboží a služeb. Parita mezi dvěma zeměmi tedy znamená, že jednotka měny v jedné zemi bude nakupovat
- Nabídka a poptávka Nabídka a poptávka Zákony nabídky a poptávky jsou mikroekonomické koncepty, které uvádějí, že na účinných trzích se množství dodávaného zboží a požadované množství tohoto zboží navzájem rovná. Cena tohoto zboží je také určena bodem, ve kterém jsou nabídka a poptávka stejné.