Maslowova hierarchie potřeb - přehled, vysvětlení a příklady

Maslowova hierarchie potřeb je psychologická teorie vysvětlující lidskou motivaci Vnitřní motivace Vnitřní motivace označuje stimulaci, která vede k přijetí nebo změně chování k osobní spokojenosti nebo naplnění. Taková motivace vede jednotlivce k vykonávání činnosti z vnitřních důvodů, které osobně uspokojují, na rozdíl od vnější motivace, tj. S vyhlídkou na získání nějaké externí odměny založené na sledování různých úrovní potřeb. Teorie uvádí, že lidé jsou motivováni k tomu, aby uspokojovali své potřeby v hierarchickém pořadí. Tato objednávka začíná nejzákladnějšími potřebami, než přejde k pokročilejším potřebám. Konečným cílem je podle této teorie dosáhnout páté úrovně hierarchie: seberealizace.

Maslowova hierarchie potřeb je v obchodních třídách často uváděna s ohledem na organizační chování a lidské zdroje Řízení lidských zdrojů Řízení lidských zdrojů (HRM) je souhrnný termín pro všechny formální systémy vytvořené za účelem pomoci při řízení zaměstnanců a dalších zúčastněných stran v rámci společnosti. Vyšplhejte na Maslowovu hierarchii a dosáhnete seberealizace pomocí certifikačního programu Finance Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ® Certifikace FMVA® Připojte se k 350 600+ studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari!

Maslowova hierarchie potřeb

Dějiny

Maslowova hierarchie potřeb byla poprvé představena v dokumentu Abraham Maslow z roku 1943 „The Theory of Human Motivation“. Maslow později tuto teorii vylepšil v roce 1954 knihou „Motivace a osobnost“. Od té doby zůstává tato teorie oblíbeným předmětem sociologie. Manažerské školení Manažerské dovednosti Manažerské dovednosti lze definovat jako určité atributy nebo schopnosti, které by měl mít manažer k plnění konkrétních úkolů na hodinách psychologie.

Úrovně hierarchie

Maslowova hierarchie potřeb má pět hlavních úrovní. Tyto úrovně začínají od nejzákladnějších potřeb po nejpokročilejší potřeby. Maslow původně věřil, že člověk musí úplně uspokojit jednu úroveň, aby mohl zahájit další úrovně.

Modernější perspektivou je, že se tyto úrovně překrývají. Jak člověk dosáhne vyšších úrovní, jeho motivace směřuje více k těmto úrovním. Ačkoli se jejich hlavní zaměření zaměřuje na vyšší úrovně, budou i nadále usilovat o nižší úrovně hierarchie, ale s menší intenzitou.

Zjistěte, jak psychologie souvisí s finanční analýzou. Corporate Finance Institute nabízí kurz behaviorálního financování pro ty, kteří se zajímají o to, jak psychologie ovlivňuje investiční rozhodnutí!

# 1: Fyziologické potřeby

Fyziologické potřeby jsou nejnižší úrovní Maslowovy hierarchie potřeb. Jsou to nejdůležitější věci, které člověk potřebuje k přežití. Zahrnují potřebu přístřeší, vody, jídla, tepla, odpočinku a zdraví. Motivace člověka na této úrovni pochází z jeho instinktu přežít.

# 2: Bezpečnostní potřeby

Druhá úroveň Maslowovy hierarchie potřeb se skládá z bezpečnostních potřeb. Bezpečnost nebo potřeby zabezpečení souvisí s potřebou člověka cítit se bezpečně a bezpečně ve svém životě a okolí. Motivace vychází z potřeby práva, pořádku a ochrany před nepředvídatelnými a nebezpečnými podmínkami.

V moderní společnosti existuje mnoho příkladů bezpečnostních potřeb. Aby člověk našel stabilitu a bezpečnost, musí brát v úvahu svoji fyzickou bezpečnost. To znamená hledat ochranu před živly, násilnými podmínkami nebo zdravotními hrozbami a nemocemi. Jednotlivec navíc potřebuje ekonomickou bezpečnost, aby mohl žít a prospívat v moderních společnostech. To se týká potřeby jistoty zaměstnání, stabilního příjmu a úspor. Jednou z metod dosažení ekonomické bezpečnosti je naučit se správné investiční strategie Investiční strategie akcií Investiční strategie akcií se týkají různých typů investování akcií. Těmito strategiemi jsou zejména hodnota, růst a indexové investování. Strategie, kterou si investor zvolí, je ovlivněna řadou faktorů, jako je finanční situace investora, investiční cíle a tolerance rizik. .

# 3: Láska a potřeby patří

Třetí úrovní Maslowovy hierarchie potřeb jsou potřeby lásky a sounáležitosti. Lidé jsou sociální stvoření, která touží po interakci s ostatními. Tato úroveň hierarchie popisuje potřebu přátelství, intimity, rodiny a lásky. Lidé mají potřebu dávat a přijímat lásku; mít pocit, že patří do skupiny. Když jsou jedinci zbaveni těchto potřeb, mohou se setkat s osamělostí nebo depresí.

# 4: Esteem Needs

Čtvrtou úrovní Maslowovy hierarchie potřeb jsou potřeby úcty. Úcta k potřebám souvisí s potřebou člověka získat uznání, postavení a cítit se respektován. Jakmile někdo splní své potřeby v oblasti lásky a sounáležitosti, snaží se naplnit své potřeby v oblasti úcty.

Maslow rozdělil potřeby úcty do dvou kategorií: potřebu respektu od ostatních a potřebu respektu od sebe samého. Respekt od ostatních souvisí s dosažením slávy, prestiže a uznání. Respekt sám od sebe souvisí s důstojností, důvěrou, kompetencemi, nezávislostí a svobodou.

# 5: Potřeby seberealizace

Pátou a poslední úrovní Maslowovy hierarchie potřeb jsou potřeby seberealizace. Seberealizace souvisí s plněním potenciálu jednotlivce. Na této úrovni se lidé snaží stát se tím nejlepším, čím mohou být.

Potřeba seberealizace se může projevit různými způsoby, například:

  1. Získání dovedností (např. Dovednosti v oblasti finančního modelování)
  2. Další vzdělávání (např. Online školení)
  3. Využití dovedností, znalostí a talentů
  4. Pronásledování životních snů
  5. Hledám štěstí

Jedna osoba se může snažit stát se nejlepším rodičem a nejlepším přítelem všech. Další osoba by se mohla stát milionářem a filantropem. Jiní se mohou snažit stát se slavným sportovcem. Obecně je seberealizace snahou o osobní růst.

Tady ve společnosti Finance se snažíme pomáhat lidem s jejich seberealizačními potřebami stát se finančními analytiky světové úrovně. Náš program pro certifikaci finančního modelování a oceňování (FMVA) ® Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari, je navržen tak, aby vám poskytl všechny dovednosti, které potřebujete, abyste uspěli jako finanční analytici!

Potřebuje růst vs. nedostatek

Maslow rozdělil svou hierarchii na dva různé zastřešující typy potřeb: potřeby růstu a potřeby nedostatku.

Hlavním rozdílem mezi potřebami růstu a nedostatku je změna motivace při plnění potřeb. Motivace se zvyšuje, když jsou uspokojeny potřeby růstu. Naopak, motivace klesá s uspokojením potřeb nedostatku.

Jak již bylo zmíněno dříve, seberealizace je snaha o osobní růst, což z něj činí růstovou potřebu. Potřeby růstu vycházejí z touhy stát se lepšími a růst jako člověk. Když člověk plní růstové potřeby, jeho motivace se zvyšuje s rostoucí touhou stát se ještě lepšími.

Naopak, potřeby nedostatku se týkají čtyř úrovní pod seberealizací: fyziologické, bezpečí, lásky a sounáležitosti a potřeby úcty. Potřeby nedostatku pramení z touhy člověka zbavit se nedostatků nebo získat věci, které jim chybí. Jakmile člověk získá věci, které mu chybí, jeho motivace k získání těchto věcí klesá.

Příklady Maslowovy hierarchie potřeb

Motivace člověka obecně spočívá v úrovni hierarchie, kterou v současné době sleduje. Zde jsou některé situace, které jsou toho příkladem.

Například pokud se člověk ztratí v lese, pravděpodobně hledá splnění svých fyziologických potřeb. Mohou být hladoví, žízniví, chybí jim přístřeší nebo jim je zima. Tento jednotlivec by se pravděpodobně nezajímal o své finanční zabezpečení nebo o potřebu patřit do skupiny. Snaží se splnit podmínky pro jejich okamžité přežití.

Naopak můžeme uvažovat o senior finančním analytikovi Financial Analyst Careers. Jedná se o někoho, kdo má zabezpečené a dobře placené zaměstnání, manžela / manželku, rodinu a dům. Tato osoba má ve své společnosti a mezi svými vrstevníky respektované postavení. Je nepravděpodobné, že by se motivace této osoby soustředila na její fyziologické nebo bezpečnostní potřeby, protože jsou jasně splněny. Místo toho by se snažili usilovat o osobní růst a štěstí. Hledali by naplnění svých seberealizačních potřeb a objevili, co ještě svět může nabídnout a co světu nabízí.

Dodatečné zdroje

Naplňte své potřeby seberealizace a staňte se světovým finančním analytikem! Corporate Finance Institute má řadu kurzů a zdrojů, které vám mohou pomoci růst a stát se nejlepšími, jak můžete být! Podívejte se na ně níže:

  • Certifikační program pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ® Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari
  • Bezplatné školení pro finanční analytiky
  • Investice: Průvodce pro začátečníky Investice: Průvodce pro začátečníky Průvodce Finance's Investing for Beginners vás naučí základy investování a jak začít. Zjistěte více o různých strategiích a technikách obchodování a o různých finančních trzích, do kterých můžete investovat.
  • Akciové investiční strategie Akciové investiční strategie Akciové investiční strategie se týkají různých typů investování do akcií. Těmito strategiemi jsou zejména hodnota, růst a indexové investování. Strategie, kterou si investor zvolí, je ovlivněna řadou faktorů, jako je finanční situace investora, investiční cíle a tolerance rizik.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found