Externalita je nákladem nebo přínosem ekonomické aktivity Hrubý domácí produkt (HDP) Hrubý domácí produkt (HDP) je standardní míra ekonomického zdraví země a ukazatel její životní úrovně. HDP lze také použít k porovnání úrovní produktivity mezi různými zeměmi. zažívá nepříbuzná třetí strana. Externí náklady nebo přínosy se neprojevují v konečných nákladech nebo výhodách zboží nebo služby. Ekonomové proto obecně považují externality za vážný problém, který činí trhy neúčinnými, což vede k jejich selhání. Externality jsou hlavními katalyzátory, které vedou ke společné tragédii.
Primární příčinou externalit jsou špatně definovaná vlastnická práva. Nejednoznačné vlastnictví určitých věcí může vytvořit situaci, kdy někteří agenti trhu začnou spotřebovávat nebo vyrábět více, zatímco část nákladů nebo přínosů hradí nebo přijímá strana, která není ve spojení. Environmentální položky ESG (Environmentální, sociální a vládní) Environmentální, sociální a vládní (ESG) jsou kritéria, která dohromady tvoří rámec pro hodnocení dopadu udržitelnosti a, včetně ovzduší, vody a divoké zvěře, jsou nejčastějšími příklady věci se špatně definovanými vlastnickými právy.
Druhy externalit
Obecně jsou externality kategorizovány jako negativní nebo pozitivní.
1. Negativní externalita
Negativní externalita je negativní důsledek ekonomické aktivity, kterou zažívá nezávislá třetí strana. Většina externalit je záporná. Některé negativní externality, například různé druhy znečištění životního prostředí, jsou obzvláště škodlivé kvůli jejich významným nepříznivým účinkům. Negativní externality se dělí na externality výroby a spotřeby.
Mezi příklady negativních externalit produkce patří:
- Znečištění ovzduší: Továrna spaluje fosilní paliva na výrobu zboží Náklady na vyrobené zboží (COGM) Náklady na vyrobené zboží, známé také jako COGM, je termín používaný v manažerském účetnictví, který odkazuje na plán nebo výkaz, který ukazuje celkové výrobní náklady společnosti během konkrétní časové období. . Lidé žijící v blízkém okolí a pracovníci továrny trpí zhoršující se kvalitou ovzduší.
- Znečištění vody: tanker rozlévá ropu, ničí divokou zvěř v moři a ovlivňuje lidi žijící v pobřežních oblastech.
- Hluková zátěž: Lidé žijící v blízkosti velkého letiště trpí vysokou úrovní hluku.
Některé příklady negativních externalit spotřeby jsou:
- Pasivní kouření: Kouření má negativní dopad nejen na zdraví kuřáka, ale i na zdraví ostatních lidí.
- Dopravní zácpa: Čím více lidí používá silnice, tím silnější jsou dopravní zácpy.
2. Pozitivní externalita
Pozitivní externalita je výhoda z ekonomické aktivity, kterou zažívá nezávislá třetí strana. Navzdory výhodám hospodářských činností, které zahrnují pozitivní externality, externalita také vytváří neefektivitu trhu. Pozitivní externality lze také odlišit od externality výroby a spotřeby.
Pozitivní externality výroby zahrnují:
- Rozvoj infrastruktury: Budování stanice metra ve vzdálené čtvrti může být výhodné pro realitní agenty, kteří spravují nemovitosti v této oblasti. Ceny nemovitostí by pravděpodobně vzrostly kvůli lepší dostupnosti a agenti by byli schopni vydělat vyšší provize.
- Výzkumné a vývojové činnosti: Společnost, která objevuje novou technologii v důsledku činností výzkumu a vývoje (R&D) Výzkum a vývoj (R&D) Výzkum a vývoj (R&D) je proces, při kterém společnost získává nové znalosti a využívá je ke zdokonalování stávajících produktů a zavádění nových ty do jeho provozu. Výzkum a vývoj je systematické šetření s cílem zavést inovace do aktuální nabídky produktů společnosti. vytváří výhody, které pomáhají společnosti jako celku.
Příklady pozitivních externalit spotřeby jsou:
- Individuální vzdělávání: Zvýšená úroveň vzdělání jednotlivce může také zvýšit ekonomickou produktivitu a snížit úroveň nezaměstnanosti.
- Očkování: Výhody nejen pro očkovanou osobu, ale i pro ostatní lidi, protože se snižuje pravděpodobnost infekce.
Řešení externalit
Kvůli nepříznivým účinkům negativních i pozitivních externalit na efektivitu trhu hodlají ekonomové a tvůrci politik problém vyřešit. „Internalizace“ externalit je proces přijímání politik, které by omezovaly účinek externalit na strany, které nejsou ve spojení. Obecně je internalizace dosažena vládními intervencemi. Možná řešení zahrnují následující:
1. Definování vlastnických práv
Přísnější definice vlastnických práv může omezit vliv ekonomických aktivit na strany, které nejsou ve spojení. Není to však vždy schůdná možnost, protože vlastnictví konkrétních věcí, jako je vzduch nebo voda, nelze jednoznačně přiřadit konkrétnímu agentovi.
2. Daně
Vláda může uvalit daně na zboží nebo služby, které vytvářejí externality. Daně by odrazovaly od aktivit, které způsobují náklady nesouvisejícím stranám.
3. Dotace
Vláda může také poskytnout dotace na stimulaci určitých činností. Dotace se běžně používají ke zvýšení spotřeby zboží s pozitivními externalitami.
Dodatečné zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:
- Neviditelná ruka Neviditelná ruka Koncept „neviditelné ruky“ vytvořil skotský osvícenský myslitel Adam Smith. Vztahuje se na neviditelnou tržní sílu, která přináší volný trh do rovnováhy s úrovněmi nabídky a poptávky prostřednictvím akcí osob, které mají zájem.
- Síťový efekt Síťový efekt Síťový efekt je jev, kdy současní uživatelé produktu nebo služby nějakým způsobem prospívají, když si produkt nebo službu osvojí další uživatelé. Tento efekt vytváří mnoho uživatelů, když je přidána hodnota k jejich používání produktu. Největším a nejznámějším příkladem síťového efektu je internet.
- Normativní ekonomie Normativní ekonomie Normativní ekonomie je myšlenkový směr, který věří, že ekonomie jako předmět by měla předávat prohlášení o hodnotě, úsudky a názory na hospodářské politiky, prohlášení a projekty. Vyhodnocuje situace a výsledky ekonomického chování jako morálně dobré nebo špatné.
- Pareto Efficiency Pareto Efficiency Pareto Efficiency, pojem běžně používaný v ekonomii, je ekonomická situace, ve které je nemožné udělat jednu stranu lepší, aniž by se druhá strana zhoršila.