Sukuk (islámský dluhopis nebo dluhopis „vyhovující šaríi“) je islámský finanční certifikát, který představuje část vlastnictví v portfoliu způsobilých stávajících nebo budoucích aktiv. Druhy aktiv Mezi běžné typy aktiv patří běžná, dlouhodobá, fyzická, nehmotná, provozní a neprovozní. Správně identifikovat a. Lze je považovat za islámskou verzi konvenčních dluhopisů Dluhopisy Dluhopisy jsou cenné papíry s pevným výnosem, které vydávají společnosti a vlády za účelem zvýšení kapitálu. Emitent dluhopisů si od držitele dluhopisu půjčí kapitál a provede mu fixní platby za pevnou (nebo variabilní) úrokovou sazbu po stanovené období. .
Šaría (islámské právo) zakazuje půjčování s platbami úroků (riba), který je považován za lichvářský a vykořisťovatelský. V islámském financování jsou tedy dluhopisy zakázány.
Sukuk nepředstavuje dluhový závazek Běžný dluh V rozvaze jsou současným dluhem dluhy splatné do jednoho roku (12 měsíců) nebo méně. Je uveden jako krátkodobý závazek a součást čistého pracovního kapitálu. Ne všechny společnosti mají aktuální řádkovou položku dluhu, ale ty, které ji výslovně používají pro půjčky se splatností kratší než jeden rok. . Po jeho vydání emitent prodává certifikáty investorům. Poté emitent použije výtěžek z certifikátů na nákup aktiva a investoři obdrží částečné vlastnictví aktiva. Investoři mají rovněž nárok na část zisků generovaných aktivem.
Sukuk vs. dluhopisy
Sukuk je alternativou konvenčních dluhopisů. Islámské a konvenční dluhopisy mají následující charakteristiky:
- Investoři dostávají proud plateb: Konvenční dluhopisy poskytují investorům splátky úroků, zatímco Sukuk umožňuje investorům získat zisk generovaný podkladovým aktivem.
- Méně riskantní investice než kapitál: Sukuk a dluhopisy jsou považovány za méně rizikové investice ve vztahu k akciím.
- Původně prodáno emitenty: Oba jsou původně emitenty prodány investorům. Poté jsou obě cenné papíry obchodovány přes přepážku Over-the-Counter (OTC) přes přepážku (OTC) je obchodování s cennými papíry mezi dvěma protistranami prováděné mimo formální směny a bez dohledu burzovního regulátora. OTC obchodování se provádí na mimoburzovních trzích (decentralizované místo bez fyzického umístění) prostřednictvím dealerských sítí. .
Navzdory podobnostem existuje několik důležitých rozdílů mezi islámskými a konvenčními vazbami, jak je shrnuto v tabulce níže:
Sukuk | Vazby | |
---|---|---|
Vlastnictví | Částečné vlastnictví aktiva | Dluhový závazek |
Dodržování | Vyhovuje šaríi | Vyhovuje zemi / oblasti vydání |
Ceny | Na základě hodnoty podkladového aktiva | Založeno na bonitě emitenta |
Proces vydávání certifikátů Sukuk
Jedinečná povaha Sukuk vyžaduje specifický proces vydávání finančních nástrojů. Následující kroky jsou běžné v procesu vydávání:
- Společnost, která vyžaduje kapitál (označovaná jako „původce“), zřizuje speciální vozidlo (SPV) Special Purpose Vehicle (SPV) Special Purpose Vehicle / Entity (SPV / SPE) je samostatný subjekt vytvořený pro konkrétní a úzký cíl , a to je drženo podrozvahově. SPV je a. SPV chrání podkladová aktiva před věřiteli, pokud původce trpí finančními problémy.
- Toto vozidlo zvláštního určení (SPV) vydává certifikáty Sukuk, které se prodávají investorům.
- Poté původce zakoupí požadované aktivum s využitím výnosů z prodeje certifikátů investorům.
- SPV kupuje aktivum od původce.
- SPV platí výnosy z prodeje aktiv původci.
- SPV nastavuje pronájem aktiva původci. Původce poté provede leasingové platby SPV, který později distribuuje platby mezi držitele jako příjem z leasingu.
- V den ukončení leasingu odkoupí původce aktivum zpět od SPV v jeho nominální hodnotě. SPV distribuuje výtěžek držitelům certifikátů.
Dodatečné zdroje
Děkujeme, že jste si přečetli finanční vysvětlení Sukuk. Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika. Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další zdroje uvedené níže:
- Emitenti dluhopisů Emitenti dluhopisů Existují různé typy emitentů dluhopisů. Tito emitenti dluhopisů vytvářejí dluhopisy, aby si vypůjčili prostředky od držitelů dluhopisů, které mají být splaceny při splatnosti.
- Glosář s pevným výnosem Glosář s pevným výnosem Tento glosář s pevným výnosem pokrývá nejdůležitější podmínky dluhopisů a definice požadované pro finanční analytiky. Tyto podmínky jsou podrobně popsány v kurzu Financí s pevným příjmem. Konstantní věčnost, korelace, kupónová sazba, kovariance, kreditní spready
- Investice: Průvodce pro začátečníky Investice: Průvodce pro začátečníky Průvodce Finance's Investing for Beginners vás naučí základy investování a jak začít. Zjistěte více o různých strategiích a technikách obchodování a o různých finančních trzích, do kterých můžete investovat.
- Junk Bonds Bonds Bonds jsou cenné papíry s pevným výnosem, které jsou vydávány korporacemi a vládami za účelem zvýšení kapitálu. Emitent dluhopisů si od držitele dluhopisu půjčí kapitál a provede mu fixní platby za pevnou (nebo variabilní) úrokovou sazbu po stanovené období.