Plátno obchodního modelu je strategické plánování Strategické plánování Strategické plánování je umění formulování obchodních strategií, jejich implementace a hodnocení jejich dopadu na organizační cíle. Koncepční nástroj používaný manažery k ilustraci a rozvoji jejich obchodního modelu. Šablona plátna obchodního modelu jasně identifikuje klíčové prvky, které tvoří podnikání. Navíc zjednodušuje obchodní plán do zhuštěné podoby. Tímto způsobem funguje šablona obchodního modelu plátna jako shrnutí Shrnutí Shrnutí Shrnutí je první část obchodního plánu nebo návrhu, která poskytuje stručný přehled dokumentu a obsahuje jeho hlavní body. pro podnikatelský plán.
Kurz podnikové a obchodní strategie Corporate Finance Institute® obsahuje více nástrojů, které můžete použít ke správě a zlepšování svého podnikání!
Stáhněte si šablonu zdarma
Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!
Historie modelu obchodního modelu
Šablonu plátna obchodního modelu původně představil Alexander Osterwalder ve své diplomové práci z roku 2004 s názvem „The Business Model Ontology - A Proposition in a Design Science Approach“. Od té doby se šablona obchodního modelu na plátně vyučuje na obchodních školách a iteruje se tak, aby vyhovovala více specializovaným podnikům.
Struktura šablony obchodního modelu na plátně
V šabloně plátna obchodního modelu je devět hlavních stavebních bloků:
- Klíčoví partneři
- Klíčové aktivity
- Klíčové zdroje
- Hodnotové návrhy
- Vztahy se zákazníky
- Kanály
- Zákaznické segmenty
- Struktura nákladů
- Toky příjmů
Následuje rozpis každého z těchto devíti prvků. Všechny tyto prvky se navzájem propojují a spolupracují, aby zajistily úspěch podnikání.
# 1. Klíčoví partneři
Klíčovými partnery jsou společnosti nebo lidé, se kterými vaše firma pracuje, aby vytvořila strategický vztah. Několik příkladů klíčových partnerů jsou dodavatelé nebo distribuční partneři v dodavatelském řetězci Supply Chain Supply chain je celý systém výroby a dodávky produktu nebo služby, od samého počátečního stádia získávání surovin až po finále.
O klíčových partnerech je třeba vzít v úvahu několik věcí:
- Co klíčové zdroje dostává vaše společnost od těchto partnerů?
- Co klíčové aktivity jsou prováděni těmito partnery?
- Jaká je motivace vaší společnosti pro spolupráci s těmito klíčovými partnery? Existuje něco konkrétního, co mohou poskytnout jen oni? Pomáhají snižovat náklady?
# 2. Klíčové aktivity
Klíčovými činnostmi jsou konkrétní činnosti nebo úkoly, které jsou zásadní pro fungování vašeho podnikání. Příkladem klíčové činnosti by mohlo být zadávání veřejných zakázek. V podnikání je zadávání veřejných zakázek procesem hledání, vyjednávání a nákupu zboží a / nebo služeb od dodavatelů. Proces nákupu čerstvých produktů ve velkém pro restauraci.
Zde je několik věcí, které je třeba vzít v úvahu u klíčových aktivit:
- Které klíčové činnosti jsou nutné k dosažení vašich cílů hodnotová nabídka?
- Jaké činnosti odlišují vaši společnost od ostatních?
- Jak se vaše toky příjmů, rozdělení kanály, a vztahy se zákazníky se liší od konkurence? Jak se vaše klíčové aktivity ovlivnit tyto?
- Potřebujete obstarat konkrétní specializované zdroje?
- Potřebujete zefektivnit, abyste udrželi nízké náklady a ceny?
# 3. Klíčové zdroje
Klíčovými zdroji jsou aktiva nezbytná pro provoz a poskytování vaší hodnotové nabídky. Například společnost pro těžbu diamantů nemůže fungovat bez těžebního zařízení PP&E (nemovitosti, provozy a zařízení) PP&E (nemovitosti, provozy a zařízení) je jedním ze základních dlouhodobých aktiv v rozvaze. PP&E je ovlivněna Capexem, Odpisy a Akvizicemi / Dispozicemi dlouhodobého majetku. Tato aktiva hrají klíčovou roli ve finančním plánování a analýze operací společnosti a budoucích výdajů. Alternativně nemůže automobilová společnost fungovat bez lidského kapitálu. Kapitál Kapitál je něco, co zvyšuje schopnost člověka generovat hodnotu. Lze jej použít ke zvýšení hodnoty v celé řadě kategorií, jako je finanční, sociální, fyzický, intelektuální atd. V podnikání a ekonomice jsou dva nejběžnější typy kapitálu finanční a lidský. a odborné znalosti, které jde do navrhování automobilů.
O klíčových zdrojích je třeba vzít v úvahu několik věcí:
- Jaká konkrétní aktiva jsou nezbytná k provozování vašeho podnikání a dodání vašeho hodnotová nabídka?
- Jaké zdroje vaše distribuce kanály a toky příjmů potřebujete fungovat?
- Jaké zdroje jsou potřeba k udržení vztahy se zákazníky a spokojenost zákazníka Spokojenost zákazníka Spokojenost zákazníka je míra, do jaké produkty nebo služby poskytované společností splňují očekávání zákazníka - jak je spokojený zákazník?
- Vyžaduje vaše společnost značný kapitál nebo lidské zdroje?
# 4. Hodnotové návrhy
Propozice hodnoty Propozice hodnoty Propozice hodnoty je příslib hodnoty stanovený společností, který shrnuje výhody produktu nebo služby společnosti a způsob, jakým jsou poskytovány, je pravděpodobně nejdůležitějším prvkem šablony obchodního modelu. Hodnotová nabídka určuje základní nabídku, kterou se společnost snaží svým zákazníkům poskytnout. Je to hlavní hnací síla obchodních operací. Například hodnotová nabídka společnosti Spotify „Hudba pro každého.“ Výmluvně uvádí své poslání Posláním společnosti Mission & Values Finance je pomáhat komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně. Zjistěte více o poslání, vizi, hodnotách a kultuře a nabídce Corporate Finance Institute. Spotify chce být platformou pro streamování hudby, která má výběr hudby pro každého.
Zde je několik věcí, které je třeba zvážit ohledně hodnotových návrhů:
- Co přesně se vaše společnost snaží zákazníkům poskytnout?
- Jaký problém se vaše společnost snaží vyřešit a jaké potřeby uspokojuje?
- Jak nabízíte něco jiného, co splňuje požadavky Zákon poptávky Zákon poptávky uvádí, že množství požadovaného zboží ukazuje inverzní vztah s cenou zboží, když jsou ostatní faktory konstantní (cetris peribus). To znamená, že jak se cena zvyšuje, poptávka klesá. vašeho zákaznické segmenty (např. cena, kvalita, design, stav atd.)?
# 5. Vztahy se zákazníky
Vztahy se zákazníky jsou různé typy interakcí, které má společnost se svými zákazníky. Například společnost návrhářských obleků poskytne zákazníkovi významnou pomoc, přizpůsobí se jejich potřebám a bude s nimi přímo spolupracovat na vytvoření obleku, který chtějí. Naopak, telekomunikační společnosti mají často špatnou pověst a vztahy se zákazníky, protože mnoho praktikuje agresivní a dravé prodejní praktiky prostřednictvím svých call center. Ve srovnání s telekomunikačními společnostmi má společnost návrhářských obleků výrazně bohatší a uspokojivější vztahy se zákazníky.
O vztazích se zákazníky je třeba vzít v úvahu několik věcí:
- Jaký typ vztahu má vaše společnost se svými zákazníky? Poskytujete například specializovanou pomoc nebo se od nich očekává, že budou sami uspokojovat své potřeby prostřednictvím poskytovaných podpůrných kanálů?
- Jak obchod interaguje se zákazníky a v čem se to liší zákaznické segmenty?
- Komunikuje vaše společnost často se zákazníky?
- Jakou podporu poskytuje vaše společnost?
# 6. Kanály
Kanály jsou různé struktury a metody, které se používají k dodání produktové a hodnotové nabídky vaší společnosti svým zákazníkům. Kanály zahrnují všechny dodavatelské, distribuční a marketingové kanály společnosti. Je důležité vzít v úvahu všechny kanály společnosti a zajistit, aby fungovaly soudržně. Například společnost jako Amazon musí zvážit, jak jsou integrována její centra plnění a přepravní služby, aby mohly odesílat včasné zásilky.
O kanálech je třeba vzít v úvahu několik věcí:
- Jak dodáváte své hodnotová nabídka?
- Jak dosáhnete svého zákaznické segmenty? Jaké kanály se používají?
- Jsou vaše dodavatelské, distribuční, marketingové a komunikační kanály dobře integrované a nákladově efektivní? Jsou využívány efektivně?
# 7. Zákaznické segmenty
Zákaznické segmenty jsou různé typy zákazníků, které společnost spravuje. Společnost, která vyrábí různé produkty, bude muset komunikovat s různými typy zákazníků.
Příkladem toho mohou být letecké společnosti. Letecké společnosti nabízejí letenky ekonomickým, obchodním a prvotřídním zákazníkům. Cestující první třídy mají přístup k exkluzivním výhodám a luxusním cestovním opatřením. Naopak ekonomickým cestujícím je poskytována mnohem menší podpora, což stojí méně, ale přicházejí také ve výrazně větších částkách.
O zákaznických segmentech je třeba vzít v úvahu několik věcí:
- Na koho se zaměřuje vaše hodnotová nabídka? Pro koho vytváříte hodnotu?
- Kdo jsou vaši nejdůležitější zákazníci? Jací jsou? Co potřebují? Co je baví?
- Jaké jsou vaše různé typy zákazníků Typy zákazníků Zákazníci hrají významnou roli v jakémkoli podnikání. Lepším porozuměním různým typům zákazníků mohou být podniky lépe vybaveny pro rozvoj?
- Jak vypadá zákaznický trh? Zaměřuje se vaše společnost na malou specializovanou komunitu nebo masový trh?
# 8. Struktura nákladů
Struktura nákladů Struktura nákladů Struktura nákladů odkazuje na typy výdajů, které podniku vzniknou, a obvykle se skládá z fixních a variabilních nákladů. Fixní náklady zůstávají nezměněny, což znamená, jak společnost utrácí peníze za provoz. Skládá se z klíčových nákladů společnosti a úrovně zaměření společnosti na náklady. Pokud je společnost řízena náklady, zaměřuje se na minimalizaci nákladů a tím i cen pro zákazníky. Alternativně, pokud je společnost zaměřena na hodnotu, zaměřuje se na vytváření hodnoty pro své zákazníky s menším zaměřením na náklady.
Příkladem toho by mohlo být srovnání maloobchodníků s módou Forever 21 a Gucci. Forever 21 je společnost s rychlou módou zaměřená na poskytování nejnovějších stylů za nízké náklady - společnost zaměřená na náklady. Alternativně je Gucci luxusní značka zaměřená na poskytování vysoce kvalitního oblečení a doplňků navržených podle nejnovějších trendů v módním průmyslu - společnost zaměřená na hodnotu.
O struktuře nákladů je třeba vzít v úvahu několik věcí:
- Jaké jsou klíčové náklady v obchodním modelu vaší společnosti
- Jaké jsou hlavní faktory ovlivňující náklady Ovladač nákladů Ovladač nákladů je přímou příčinou nákladů a jeho vliv je na vzniklé celkové náklady. Například pokud chcete určit množství spotřebované elektřiny v určitém období, počet spotřebovaných jednotek určuje celkový účet za elektřinu. V takovém scénáři jednotky spotřebované elektřiny?
- Jak se vaše klíčové aktivity a klíčové zdroje přispět ke struktuře nákladů?
- Jak vaše náklady souvisejí s vašimi toky příjmů?
- Využívá vaše společnost správně úspory z rozsahu? Čím větší je množství vyrobené produkce, tím nižší jsou fixní náklady na jednotku. Typy, příklady, průvodce?
- Jaký podíl nákladů jsou fixní a variabilní Náklady fixních a variabilních nákladů je něco, co lze klasifikovat několika způsoby v závislosti na jeho povaze. Jednou z nejpopulárnějších metod je klasifikace podle fixních nákladů a variabilních nákladů. Fixní náklady se nemění se zvyšováním / snižováním jednotek objemu výroby, zatímco variabilní náklady jsou pouze závislé?
- Zaměřuje se vaše společnost na optimalizaci nákladů nebo hodnotu?
Podívejte se na kurz Finance v kurzu Budgeting and Forecasting Course, kde se dozvíte více o odhadech budoucích peněžních toků, výnosů a výdajů!
# 9. Toky příjmů
Příjmové toky Příjmové toky Příjmové toky jsou různé zdroje, z nichž podnik vydělává peníze z prodeje zboží nebo poskytování služeb. Typy výnosů, které podnik zaznamenává na svých účtech, závisí na typech činností prováděných podnikem. Viz kategorie a příklady jsou zdrojem peněžních toků společnosti. Provozní hotovostní tok Provozní peněžní tok (OCF) je množství hotovosti generované běžnou provozní činností podniku v konkrétním časovém období. Vzorec provozních peněžních toků je čistý příjem (tvoří spodní část výkazu zisku a ztráty) plus veškeré nepeněžní položky a úpravy o změny pracovního kapitálu. Jsou posledním prvkem šablony plátna obchodního modelu. Zdroje příjmů jsou různé způsoby, jak generování peněz ve vaší společnosti s hodnotovou nabídkou. Společnost může mít více zdrojů příjmů. Například Apple má několik zdrojů příjmů mezi různými produkty a službami, jako je Apple Music.
Zde je několik věcí, které je třeba vzít v úvahu ohledně toků příjmů:
- Má vaše společnost několik způsobů generování výnosů? Příjmy jsou hodnotou veškerého prodeje zboží a služeb uznaného společností v daném období. Výnosy (označované také jako tržby nebo příjmy) tvoří začátek výkazu zisku a ztráty společnosti a jsou často považovány za „hlavní linii“ podniku. ?
- Jaká je cenová strategie pro produkty nabízené vaší společností?
- Skrz co kanály platí vaši zákazníci?
- Nabízí vaše společnost více způsobů platby (předem, platební plány, financování atd.)?
Příklad plátna obchodního modelu
Zde je jednoduchý příklad vytvořený pro automobilovou společnost pomocí naší šablony plátna obchodního modelu!
Stáhněte si šablonu zdarma
Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!
Dodatečné zdroje
Správné finanční řízení je páteří každého podnikání. Corporate Finance Institute má zdroje, které vám pomohou rozšířit vaše znalosti, posunout vaši kariéru a spravovat finance vaší společnosti! Podívejte se na užitečné finanční zdroje níže:
- Certifikační program pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ® Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari
- Firemní a obchodní strategie
- Rozpočtování a prognózy
- Tři finanční výkazy Souhrn Tři finanční výkazy Tři finanční výkazy jsou výkaz zisku a ztráty, rozvaha a výkaz peněžních toků. Tyto tři základní výroky jsou složitě