Poměr dluhu k aktivu - Jak vypočítat tento důležitý pákový poměr

Poměr dluhu k aktivu, známý také jako poměr dluhu, je pákový poměr Pákový poměr Pákový poměr označuje úroveň dluhu vzniklého podnikatelskému subjektu oproti několika dalším účtům v jeho rozvaze, výkazu zisku a ztráty nebo výkazu peněžních toků. Šablona aplikace Excel, která označuje procento aktiv Druhy aktiv Mezi běžné typy aktiv patří běžná, dlouhodobá, fyzická, nehmotná, provozní a nefunkční. Správně identifikovat a které jsou financovány dluhem. Čím vyšší je poměr, tím vyšší je míra pákového efektu a finanční riziko. Systémové riziko Systémové riziko lze definovat jako riziko spojené s kolapsem nebo selháním společnosti, průmyslu, finanční instituce nebo celé ekonomiky. Jde o riziko závažného selhání finančního systému, kdy dojde ke krizi, když poskytovatelé kapitálu ztratí důvěru v uživatele kapitálu.

Poměr dluhu k aktivu věřitelé běžně používají k určení výše dluhu ve společnosti, schopnosti splácet svůj dluh a toho, zda budou společnosti poskytnuty další půjčky. Na druhou stranu investoři používají tento poměr k zajištění toho, že společnost je solventní, je schopna plnit současné i budoucí závazky a může generovat návratnost Interní míra návratnosti (IRR) Interní míra návratnosti (IRR) je diskontní sazba což činí čistou současnou hodnotu (NPV) projektu nula. Jinými slovy, jedná se o očekávanou složenou roční míru návratnosti, která se získá na projektu nebo investici. na jejich investici.

diagram vzorců poměru dluhu k aktivu

Vzorec poměru dluhu k aktivu

Vzorec pro poměr dluhu k aktivu je následující:

Dluh / aktivum = (krátkodobý dluh + dlouhodobý dluh) / celková aktiva

Kde:

  • Celková aktiva může zahrnovat všechna krátkodobá a dlouhodobá aktiva v rozvaze společnosti, nebo může obsahovat pouze určitá aktiva, jako je Property, Plant & Equipment (PP&E) PP&E (Property, Plant and Equipment) PP&E (Property, Plant, and Equipment) is one hlavních dlouhodobých aktiv nalezených v rozvaze. PP&E je ovlivněna Capexem, Odpisy a Akvizicemi / Dispozicemi dlouhodobého majetku. Tato aktiva hrají podle uvážení analytika klíčovou roli ve finančním plánování a analýze operací a budoucích výdajů společnosti.

Příklad

Zvažte níže uvedenou rozvahu:

Příklad poměru dluhu k majetku

Z výše uvedené rozvahy můžeme určit, že celková aktiva jsou 226 365 $ a že celkový dluh je 50 000 $. Poměr dluhu k aktivu se proto počítá takto:

Poměr dluhu k majetku = 50 000 $ / 226 376 = 0,2208 = 22%

Obrázek tedy naznačuje, že 22% aktiv společnosti je financováno prostřednictvím dluhu.

Interpretace poměru dluhu k majetku

Poměr dluhu k aktivu běžně používají analytici, investoři a věřitelé k určení celkového rizika společnosti. Společnosti s vyšším poměrem mají větší pákový efekt, a tudíž riskantnější investovat a poskytovat půjčky. Pokud se poměr stabilně zvyšuje, může to v budoucnu znamenat výchozí hodnotu.

  • Poměr rovný jedné (= 1) znamená, že společnost vlastní stejnou částku závazků jako její aktiva. Znamená to, že společnost je vysoce využívána.
  • Poměr větší než jedna (> 1) znamená, že společnost vlastní více závazků než aktiv. Znamená to, že společnost má extrémní páku a je velmi riskantní investovat do ní nebo jí půjčovat.
  • Poměr menší než jedna (<1) znamená, že společnost vlastní více aktiv než pasiv a v případě potřeby může splnit své závazky prodejem aktiv. Čím nižší je poměr dluhu k aktivům, tím je společnost méně riskantní.

Prozkoumejme poměr dluhu k aktivům pěti hypotetických společností:

Šablona poměru dluhového aktiva

Společnost D vykazuje výrazně vyšší míru pákového efektu ve srovnání s ostatními společnostmi. Společnost D by proto zaznamenala nižší stupeň finanční flexibility a v případě růstu úrokových sazeb by čelila významnému riziku selhání. Pokud by ekonomika prošla recesí, společnost D by s největší pravděpodobností nedokázala zůstat na hladině.

Na druhou stranu, pokud by si ekonomika a společnosti vedly velmi dobře, mohla by společnost D očekávat díky svému páku nejvyšší výnosy z vlastního kapitálu.

Společnost C by měla nejnižší riziko a nejnižší očekávaný výnos (všechny ostatní by byly stejné).

Klíčové jídlo

Poměr dluhu k aktivům je velmi důležitý při určování finančního rizika společnosti. Poměr větší než 1 naznačuje, že významná část aktiv je financována dluhem a že společnost má vyšší riziko selhání. Čím nižší je poměr, tím je společnost bezpečnější. Stejně jako u jiných poměrů by měl být tento poměr po určitou dobu vyhodnocen, aby bylo možné zjistit, zda se finanční riziko společnosti zlepšuje nebo zhoršuje.

Stáhněte si šablonu zdarma

Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!

Další zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Dluhová kapacita Dluhová kapacita Dluhová kapacita se týká celkové výše dluhu, který může podnik vzniknout a splatit podle podmínek smlouvy o dluhu.
  • Náklady na dluh Náklady na dluh Náklady na dluh jsou návratnost, kterou společnost poskytuje svým dlužníkům a věřitelům. Náklady na dluh se používají při výpočtech WACC pro analýzu ocenění.
  • Finanční páka Finanční páka Finanční páka se týká množství vypůjčených peněz použitých na nákup aktiva s očekáváním, že příjem z nového aktiva převýší náklady na vypůjčení.
  • Struktura kapitálu Struktura kapitálu Kapitálová struktura označuje množství dluhu a / nebo kapitálu použitého firmou k financování jejích operací a financování jejích aktiv. Kapitálová struktura firmy

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found