Finanční trhy - přehled, typy a funkce

Finanční trhy, od samotného názvu, jsou typem tržiště, které poskytuje cestu k prodeji a nákupu aktiv, jako jsou dluhopisy Dluhopisy Dluhopisy jsou cenné papíry s pevným výnosem, které vydávají společnosti a vlády za účelem zvýšení kapitálu. Emitent dluhopisů si od držitele dluhopisu půjčí kapitál a provede mu fixní platby za pevnou (nebo variabilní) úrokovou sazbu po stanovené období. , akcie, devizy a deriváty. Často se jim říká různá jména, například „Wall Street Wall Street Wall Street zabírá osm bloků na Manhattanu v New Yorku. Vede z východu na západ od Broadwaye po South Street, v samém srdci finanční čtvrti. Wall Street představuje srdce kapitalismu a je domovem newyorské burzy cenných papírů (NYSE), mnoha bank, dalších finančních institucí a korporací. „A„ kapitálový trh “, ale všechny stále znamenají jednu a tutéž věc. Jednoduše řečeno, podniky a investoři mohou jít na finanční trhy, aby získali peníze, aby rozšířili své podnikání a vydělali více peněz.

Finanční trh

Abychom to řekli jasněji, představme si banku, kde si jednotlivec vede spořicí účet. Banka může použít své peníze a peníze jiných vkladatelů k zapůjčení jiným osobám a organizacím a účtovat úrokový poplatek.

Samotní vkladatelé také vydělávají a sledují, jak jejich peníze rostou prostřednictvím úroků, které se jim vyplácejí. Banka proto slouží jako finanční trh, z něhož mají prospěch jak vkladatelé, tak dlužníci.

Druhy finančních trhů

Existuje tolik finančních trhů a každá země je domovem alespoň jednoho, i když se liší velikostí. Některé jsou malé, zatímco jiné jsou mezinárodně známé, například New York Stock Exchange (NYSE) New York Stock Exchange (NYSE) New York Stock Exchange (NYSE) je největší burzou cenných papírů na světě a hostí 82% S&P 500, stejně jako 70 největších společností na světě. Jedná se o veřejně obchodovanou společnost, která poskytuje platformu pro nákup a prodej, která denně obchoduje biliony dolarů. Zde jsou některé typy finančních trhů.

1. Akciový trh

Akciový trh obchoduje s podíly na vlastnictví veřejných společností. Každá akcie má svou cenu a investoři vydělávají na akcích, když si na trhu vedou dobře. Nakupovat akcie je snadné. Skutečnou výzvou je výběr správných akcií, které vydělají peníze pro investora.

Existují různé indexy, které mohou investoři použít ke sledování toho, jak se daří na akciovém trhu, například Dow Jones Industrial Average (DJIA) Dow Jones Industrial Average (DJIA) The Dow Jones Industrial Average (DJIA), Dow Jones “nebo jednoduše„ Dow “, je jedním z nejpopulárnějších a široce uznávaných indexů akciových trhů a indexu S&P 500. Když jsou akcie nakupovány za levnější cenu a jsou prodávány za vyšší cenu, investor vydělává z prodeje .

2. Dluhopisový trh

Dluhopisový trh nabízí společnostem a vládě příležitosti k zajištění peněz na financování projektu nebo investice. Na trhu s dluhopisy investoři nakupují dluhopisy od společnosti a společnost vrátí částku dluhopisů ve sjednaném období plus úrok.

3. Trh s komoditami

Trh s komoditami je místem, kde obchodníci a investoři nakupují a prodávají přírodní zdroje nebo komodity, jako je kukuřice, ropa, maso a zlato. Pro tyto zdroje je vytvořen specifický trh, protože jejich cena je nepředvídatelná. Existuje komoditní futures trh, kde je již dnes identifikována a zapečetěna cena položek, které mají být dodány v danou budoucí dobu.

4. Trh s deriváty

Takový trh zahrnuje deriváty nebo smlouvy, jejichž hodnota vychází z tržní hodnoty obchodovaného aktiva. Futures uvedené výše na komoditním trhu jsou příkladem derivátu.

Funkce trhů

Role finančních trhů v úspěchu a síle ekonomiky nelze podceňovat. Zde jsou čtyři důležité funkce finančních trhů:

1. Poskytuje úspory produktivnějšímu využití

Jak již bylo zmíněno v příkladu výše, spořicí účet, který má v sobě peníze, by neměl tyto peníze nechat jen tak sedět v trezoru. Finanční trhy, jako jsou banky, ji tedy otevírají jednotlivcům a společnostem, které potřebují půjčku na bydlení, studentskou půjčku nebo obchodní půjčku.

2. Určuje cenu cenných papírů

Cílem investorů je vydělat na svých cenných papírech. Na rozdíl od zboží a služeb, jejichž cena je určována zákonem nabídky a poptávky, jsou však ceny cenných papírů určovány finančními trhy.

3. Dělá finanční aktiva likvidní

Kupující a prodávající se mohou kdykoli rozhodnout obchodovat se svými cennými papíry. Mohou využívat finanční trhy k prodeji svých cenných papírů nebo k investicím podle svého přání.

4. Snižuje náklady na transakce

Na finančních trzích lze získat různé typy informací o cenných papírech, aniž byste je museli utrácet.

Důležitost finančních trhů

Existuje mnoho věcí, které finanční trhy umožňují, včetně následujících:

  • Finanční trhy poskytují místo, kde se účastníkům, jako jsou investoři a dlužníci, bez ohledu na jejich velikost dostane spravedlivého a řádného zacházení.
  • Poskytují jednotlivcům, společnostem a vládním organizacím přístup ke kapitálu.
  • Finanční trhy pomáhají snižovat míru nezaměstnanosti z důvodu mnoha pracovních příležitostí, které nabízí

Dodatečné zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finanční vysvětlení finančních trhů. Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující zdroje:

  • London International Financial Futures & Options Exchange London International Financial Futures and Options Exchange (LIFFE) London International Financial Futures and Options Exchange (LIFFE) is a futures exchange located in London. Sir Brian Williamson založil LIFFE dne
  • New York Mercantile Exchange (NYMEX) New York Mercantile Exchange (NYMEX) New York Mercantile Exchange (NYMEX) je komoditní futures burza se sídlem na Manhattanu v New Yorku. Vlastníkem je společnost CME Group, jedna z největších
  • Akciový trh Akciový trh Akciový trh označuje veřejné trhy, které existují pro vydávání, nákup a prodej akcií obchodovaných na burze cenných papírů nebo na přepážkách. Akcie, známé také jako akcie, představují částečné vlastnictví společnosti
  • Druhy trhů - Dealers, Brokers, Burzy Druhy trhů - Dealers, Brokers, Burzy Trhy zahrnují makléře, dealery a burzovní trhy. Každý trh funguje podle různých obchodních mechanismů, které ovlivňují likviditu a kontrolu. Různé typy trhů umožňují různé obchodní charakteristiky uvedené v této příručce

Poslední příspěvky