Virtuální měna - přehled, typy, výhody a nevýhody

Virtuální měna je druh neregulované digitální měny. Nevydává ani nekontroluje centrální banku. Mezi příklady virtuálních měn patří bitcoiny Bitcoin Bitcoin je předchůdcem trhu s kryptoměnami. Bitcoiny fungují na technologii blockchain a mají narušit měnový trh. Vynalezeno v roce 2008, litecoin a XRP. Digitální měny jsou ukládány a prováděny prostřednictvím určeného softwaru, aplikací a sítí v digitální podobě.

Virtuální měna

Virtuální měny obvykle vydávají soukromí emitenti a používají se mezi konkrétními virtuálními komunitami. Zabezpečení softwaru a sítí, na nichž virtuální měny stojí, je zásadním problémem.

Tradiční regulované měny jsou kryty státními dluhy (nekrytá měna) nebo tvrdými aktivy, jako je zlato. Naproti tomu virtuální měny nejsou zajištěny bez vnitřní hodnoty Vnitřní hodnota Vnitřní hodnota podniku (nebo jakéhokoli investičního zajištění) je současná hodnota všech očekávaných budoucích peněžních toků diskontovaná příslušnou diskontní sazbou. Na rozdíl od relativních forem oceňování, které se zaměřují na srovnatelné společnosti, se vnitřní oceňování dívá pouze na vlastní hodnotu podniku samotného. . Hodnota virtuální měny je dána hlavně sentimentem obchodníků. V důsledku své neregulované povahy může virtuální měna zažít rozsáhlé cenové výkyvy.

souhrn

  • Virtuální měna je typ neregulované digitální měny, která není vydávána nebo ovládána centrální bankou. Mezi příklady patří bitcoiny, litecoiny a XRP.
  • Virtuální měna může být centralizovaná nebo decentralizovaná. Decentralizovaná virtuální měna nemá centrálního správce.
  • Decentralizace virtuální měny závisí na blockchainových sítích založených na kryptografii. Virtuální měna založená na kryptografii je známá jako kryptoměna.

Druhy virtuální měny

Z hlediska právního stavu existují dva hlavní typy virtuálních měn - centralizované a decentralizovaný.

1. Centralizované

Centralizovaná virtuální měna má centrálního správce nebo úložiště. Centrálním správcem virtuální měny je obvykle vydavatel dané měny. Role je obdobou centrální banky v regulovaném měnovém systému. XRP je příklad centralizované virtuální měny.

2. Decentralizované

Naopak decentralizovaná měna nemá centrálního správce nebo úložiště třetí strany. Místo toho bude distribuovaný systém ověřovat transakce decentralizované virtuální měny.

Mnoho decentralizovaných měn je založeno na blockchainových sítích, jako jsou bitcoiny, litecoiny a ethereum. Ethereum Ethereum je jednou z rostoucích kryptoměn, které bojují proti bitcoinům. S nárůstem bitcoinů (BTC) byl trh s kryptoměnami ověřen. . Síť blockchainu spojuje seznam záznamů, které se nazývají bloky, s kryptografií. Když je požadována transakce, je požadavek vysílán v síti skládající se z mnoha počítačů (uzlů).

Poté, co je transakce ověřena sítí, je do stávajícího blockchainu přidán trvalý a neměnný blok, který obsahuje informace o transakci. Síť Blockchain Blockchain umožňuje údržbu rostoucího seznamu záznamů. Blockchain autentizace je to, co podporuje zabezpečení kryptoměny. . Transakce je dokončena a odpovídajícím způsobem zaznamenána.

Ve srovnání s centralizovaným systémem virtuální měny se decentralizovaná síť typu peer-to-peer vyhýbá centrálnímu správci, a tak se vyhne selhání centralizovaného zabezpečení. Vzhledem k absenci zprostředkovatelů umožňuje decentralizace také větší transparentnost mezi stranami a nižší transakční náklady.

Nedostatek ústředního orgánu však vede k regulačním obavám. Praní špinavých peněz a další nelegální transakce mohou využít výhody decentralizovaného nastavení.

Výhody virtuálních měn

1. Pohodlné

Hlavní výhodou virtuálních měn je pohodlí. Platby ve virtuálních měnách jsou rychlé a snadné díky své síťové povaze. Používání virtuálních měn je obzvláště výhodné v mezinárodních transakcích.

2. Decentralizované

Decentralizace se navíc vyhýbá zprostředkovatelům. Snižuje transakční náklady a předchází selhání zabezpečení centrálního správce.

Nevýhody virtuálních měn

1. Chybí komplexní regulace

Regulace nad virtuálními měnami nejsou dostatečně komplexní nebo systematické, což brání jejich celosvětovému přijetí. Decentralizované virtuální měny, které nemají dohled od centrálního správce, poskytují příležitosti pro nelegální transakce a praní peněz.

2. Vysoce volatilní

Z poplatku centrální banky je hodnota virtuální měny vysoce volatilní. Proto je méně výhodným nástrojem k ukládání hodnoty nebo prostředku směny. Například bitcoin vyvrcholil na konci roku 2017 téměř 20 000 USD za jednotku. Později během jednoho roku klesla na přibližně 3 000 USD za jednotku.

3. Potenciální bezpečnostní problémy

Virtuální měny také vzbuzují obavy o bezpečnost. Navzdory zdokonalení šifrovacích technik je ztráta nebo únik autentizačních informací stále možná a může vlastníkům virtuální měny způsobit velké ztráty.

Digitální měna, virtuální měna a kryptoměna

Digitální měna je široký pojem, který se vztahuje na všechna peněžní aktiva v digitální podobě. Virtuální měna je podmnožinou digitální měny a kryptoměna je podmnožinou virtuální měny.

Digitální měna může být regulovaná nebo neregulovaná. A regulované digitální měna je vydávána centrální bankou země a může být denominována na suverénní měnu. Regulovaný typ digitální měny tedy podléhá měnové politice dané země.

Virtuální měna je typ neregulované digitální měna. Je vydáván a řízen soukromým emitentem místo centrální banky. Proto nepodléhá žádné měnové politice. Virtuální měna může být centralizovaná nebo decentralizovaná. Některé virtuální měny obsahují kryptografii a jiné nikoli.

Kryptoměna označuje typ virtuální měny, která implementuje kryptografickou technologii k zabezpečení a ověřování měnových transakcí. Kryptoměny závisí na blockchainových sítích. Kryptoměny jsou tedy decentralizované virtuální měny.

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ Certifikace CBCA ™ Certifikace Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ je celosvětovým standardem pro úvěrové analytiky, který zahrnuje finance, účetnictví, kreditní analýzu, analýzu peněžních toků , modelování smluv, splácení půjček atd. certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně. K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Atomic Swaps Atomic Swaps Atomové swapy jsou automatizované, samy vynucující smlouvy o výměně kryptoměn, které umožňují obchodování kryptoměn peer-to-peer bez nutnosti
  • Blockchain Blockchain Síť blockchainu umožňuje údržbu rostoucího seznamu záznamů. Blockchain autentizace je to, co podporuje zabezpečení kryptoměny.
  • Váhy Libra Kryptoměna Váhy je kryptoměna vytvořená Facebookem. Kryptoměna Libra je určena k použití jako jednoduchá globální měna s nízkými poplatky. V podstatě to budou digitální peníze na vašem telefonu, které lze použít k úhradě jakéhokoli nákupu, kde je kryptoměna podporována. Váhy jsou kryté košem aktiv,
  • Měnová politika Měnová politika Měnová politika je hospodářská politika, která řídí velikost a tempo růstu peněžní zásoby v ekonomice. Je to mocný nástroj k regulaci makroekonomických proměnných, jako je inflace a nezaměstnanost.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found