Co jsou zvláštní práva čerpání (SDR)? - Corporate Finance Institute

Zvláštní práva čerpání, často označovaná jako SDR, jsou úročená mezinárodní rezervní aktiva používaná Mezinárodním měnovým fondem Mezinárodní měnový fond (MMF) Mezinárodní měnový fond (MMF) je instituce OSN, která stanoví standardy pro globální hospodářství s cílem (MMF). SDR je založeno na koši měn a je dodáván s kódem měny XDR, na který se také může odkazovat. SDR slouží jako zúčtovací jednotka pro MMF pro interní účetní účely.

Hlavní měny v SDF

SDR se také používají jako doplňková devizová rezerva pro země, které jsou členy MMF. K říjnu 2016 se koš měn používaných k ocenění XDR skládá z amerického dolaru, eura, čínského jüanu, japonského jenu a britské libry šterlinků.

Jaký je účel zvláštních práv čerpání?

Zvláštní práva čerpání byla původně zavedena v roce 1969 MMF. V této době bylo hlavním účelem vytváření SDR použití jako doplňkové devizové rezervy. Důvodem byl nedostatek amerických dolarů a zlata Zlatý standard Jednoduše řečeno, zlatý standard je systém používaný k pochopení hodnoty měny, což znamená, že měna je porovnávána s tím, kolik má zlato ve zlatě a v jaké míře lze vyměnit za zlato. , která byla v té době hlavním aktivem drženým v devizových rezervách. V té době činil SDR ekvivalent jednoho amerického dolaru, neboli 0,888671 gramu zlata, a měl být používán v kontextu systému fixního směnného kurzu Bretton Woods. Poté, co se tento systém v roce 1973 rozpadl, bylo místo toho SDR definováno košem hlavních měn Měna Měna označuje peníze, které se v ekonomice používají jako prostředek směny za zboží a služby. Před zavedením konceptu měny byly zboží a služby vyměňovány za jiné zboží a služby v rámci barterového systému. .

SDR stále slouží svému původnímu účelu jako doplněk devizových rezerv, méně však po roce 1973. Když je americký dolar slabý nebo se stává méně atraktivním, mohou země upřednostňovat zvláštní práva čerpání.

Jedním z hlavních účelů SDR je jako zúčtovací jednotka pro interní účetní účely MMF. Držení tohoto koše hlavních měn pomáhá MMF řídit volatilitu směnného kurzu. Volatilita Volatilita je měřítkem míry fluktuací ceny cenného papíru v průběhu času. Udává úroveň rizika spojeného se změnami ceny cenného papíru. Investoři a obchodníci vypočítávají volatilitu cenného papíru, aby posoudili minulé variace cen jakékoli jednotné měny.

Země také upevnily svou měnu na XDR jako způsob, jak zvýšit transparentnost.

Jak fungují zvláštní práva čerpání?

SDR jsou přidělovány každé ze zemí, které jsou členy MMF. Výše SDR, která je přidělena každé zemi, vychází z jejich jednotlivých kvót MMF. Kvóty MMF jsou obecně založeny na relativním ekonomickém postavení země ve světové ekonomice. Kvóta je v zásadě finanční závazek země vůči MMF a jeho hlasovací síle. MMF určuje, zda je v globální ekonomice potřeba každých 5 let nové přidělování SDR. V roce 2009 přidělil MMF v reakci na finanční krizi největší množství SDR od svého vzniku.

SDR lze obchodovat za volně použitelné měny mezi členy MMF prostřednictvím dobrovolných obchodních dohod. Tyto dohody usnadňuje MMF a lze je provést za účelem úpravy rezerv nebo splnění platební bilance Platební bilance Platební bilance je prohlášení, které obsahuje transakce uskutečněné rezidenty konkrétní země se zbytkem světa v určitém čase. doba. Shrnuje všechny platby a příjmy od firem, jednotlivců a vlády. potřeby. Je důležité si uvědomit, že SDR nejsou měnou ani finančním požadavkem vůči MMF. SDR jsou potenciálním nárokem členů MMF na volně použitelné měny.

Pokud jsou SDR původně přidělena členské zemi MMF, člen dostane dvě pozice. Jedná se o „pozice SDR“ a „alokace SDR“. Země přijímají úroky Výnos z úroků Výnos z úroků je částka vyplácená účetní jednotce za půjčení peněz nebo za to, že její účetní jednotka mohla použít své finanční prostředky. Ve větším měřítku je úrokový příjem částka vydělaná z peněz investora, které umístí do investice nebo projektu. na jejich podílech a platit úroky na základě jejich alokační pozice. Úroková částka pro obě pozice vychází z úrokové sazby SDR Úroková sazba Úroková sazba se vztahuje k částce účtované věřitelem dlužníkovi za jakoukoli formu zadaného dluhu, obecně vyjádřenou jako procento jistiny. . Hodnoty obou pozic začínají stejně. Přijatý a zaplacený úrok se tedy navzájem ruší.

Když země obchoduje SDR za volně použitelné měny, jejich držení klesá a jejich devizové rezervy se zvyšují. To způsobí, že podíly klesnou pod alokace. Pokud k tomu dojde, platby úroků spojené s těmito dvěma pozicemi se navzájem nezruší. Země bude platit více úroků, než dostává. Alternativně, pokud země obchoduje s volně použitelnými měnami za SDR, jejich držení se může zvýšit nad jejich alokační pozici. Země pak obdrží více úroků Výnos z úroků Výnos z úroků je částka vyplácená účetní jednotce za půjčení peněz nebo za to, že její účetní jednotka může použít své finanční prostředky. Ve větším měřítku je úrokový příjem částka vydělaná z peněz investora, které umístí do investice nebo projektu. než se vyplatí.

Příklad zvláštních práv čerpání (SDR) 1

Zde vidíme zemi s pozicí SDR, která se rovná její alokační pozici. Přijatý úrok by vyvážil vyplacené úroky. Níže vidíme zemi s pozicí držení pod pozicí přidělování. Země obchodovala SDR za volně použitelnou cizí měnu. Na základě úrokové sazby SDR nyní platí více úroků, než dostává.

Příklad zvláštních práv čerpání (SDR) 2

MMF má pravomoc vyzvat svůj mechanismus určování pro členy se silnými pozicemi v držení k nákupu volně použitelných měn od členů se slabými pozicemi v držení.

Jak se počítá hodnota SDR a úroková sazba SDR (SDRi)?

SDR je definováno pomocí koše hlavních měn. Měny jsou vybírány podle toho, jak důležité a široce obchodované jsou na mezinárodních devizových trzích. Každých pět let výkonná rada MMF kontroluje, které měny by měly být zahrnuty do koše SDR. Důvodem je zajištění toho, aby SDR bylo relevantní a užitečné jako devizová rezerva. K říjnu 2016 se koš skládá z:

  • 41,73% americký dolar
  • 30,93% euro
  • 10,92% čínský jüan
  • 8,33% japonský jen
  • 8,09% britská libra šterlinků

Hodnota SDR se stanoví denně a na základě kolísání hodnoty měn v koši. K dispozici je také přidružená úroková sazba SDR (SDRi), která se stanoví na týdenní bázi. SDRi je také založeno na měnách držených v koši SDR. Tato sazba je určena váženým průměrem na základě krátkodobých vládních dluhových nástrojů spojených s každou z měn koše.

Dodatečné zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli článek Finance o zvláštních právech čerpání. Pokud se chcete dozvědět více o souvisejících konceptech, podívejte se na další zdroje Finance:

  • Mezinárodní měnový fond Mezinárodní měnový fond (MMF) Mezinárodní měnový fond (MMF) je instituce OSN, která stanoví standardy pro globální ekonomiku s cílem
  • Devizy Devizy Devizy (Forex nebo FX) představují přepočet jedné měny na druhou konkrétním kurzem známým jako devizový kurz. Konverzní kurzy téměř všech měn se neustále pohybují, protože jsou poháněny tržními silami nabídky a poptávky.
  • Zlatý standard Zlatý standard Zlatým standardem je v nejjednodušších podmínkách systém používaný k pochopení hodnoty měny, což znamená, že měna je porovnávána s hodnotou zlata a rychlostí, za kterou je možné jej směnit za zlato.
  • Měna Měna Měna označuje peníze, které se v ekonomice používají jako prostředek směny za zboží a služby. Před zavedením konceptu měny byly zboží a služby vyměňovány za jiné zboží a služby v rámci barterového systému.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found