Přímé zahraniční investice (FDI) - přehled, výhody a nevýhody

Přímé zahraniční investice (FDI) jsou investice strany v jedné zemi do obchodní nebo korporační korporace. Korporace je právnická osoba vytvořená fyzickými osobami, akcionáři nebo akcionáři za účelem zisku. Korporace mohou uzavírat smlouvy, žalovat a být žalovány, vlastnit majetek, poukazovat federální a státní daně a půjčovat si peníze od finančních institucí. v jiné zemi s úmyslem vytvořit trvalý zájem. Trvalý úrok odlišuje PZI od zahraničních portfoliových investic, kde investoři pasivně drží cenné papíry ze zahraničí. Přímé zahraniční investice lze uskutečnit získáním trvalého podílu nebo rozšířením podnikání do zahraničí.

Chcete se dozvědět více o investování? Staňte se špičkovým finančním analytikem s certifikací FMVA (Finance Financial Modeling & Valuation Analyst) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari!

Přímé zahraniční investice

Trvalý zájem a prvek kontroly

Investice do zahraniční firmy se považuje za PZI, pokud prokáže trvalý zájem. Trvalý zájem vzniká, když investor získá alespoň 10% hlasovacích práv ve společnosti.

Klíčem k přímým zahraničním investicím je prvek kontroly. Kontrola představuje záměr aktivně řídit a ovlivňovat činnost zahraniční firmy. Toto je hlavní rozlišovací faktor mezi přímými zahraničními investicemi a pasivní zahraniční portfoliovou investicí.

Z tohoto důvodu je 10% podíl na hlasovacích akciích zahraniční společnosti Common Stock Common stock typem cenného papíru, který představuje vlastnictví vlastního kapitálu ve společnosti. Existují i ​​další pojmy - například kmenová akcie, kmenová akcie nebo hlasovací akcie -, které jsou ekvivalentem kmenových akcií. je nutné definovat PZI. Existují však případy, kdy se toto kritérium nepoužívá vždy. Je například možné ovládat více obchodované firmy, přestože vlastníte menší procento hlasovacích akcií.

Metody přímých zahraničních investic

Jak již bylo zmíněno výše, investor může provést přímou zahraniční investici rozšířením svého podnikání v cizí zemi. Příkladem toho může být Amazon, který otevírá nové sídlo ve Vancouveru v Kanadě.

Reinvestování zisků ze zámořských operací, stejně jako vnitropodnikové půjčky zahraničním dceřiným společnostem Dceřiná společnost Dceřiná společnost (sub) je obchodní subjekt nebo společnost, která je plně vlastněna nebo částečně ovládána jinou společností, označovanou jako mateřská nebo holdingová společnost. Vlastnictví je určeno procentem akcií držených mateřskou společností a vlastnický podíl musí činit alespoň 51%. , jsou rovněž považovány za přímé zahraniční investice.

A konečně existuje několik způsobů, jak může domácí investor získat hlasovací právo v zahraniční společnosti. Níže uvádíme několik příkladů:

  • Získání hlasovacích akcií v zahraniční společnosti
  • Fúze a akvizice Fúze a akvizice Proces fúzí a akvizic Tato příručka vás provede všemi kroky procesu fúzí a akvizic. Zjistěte, jak se dokončují fúze, akvizice a dohody. V této příručce načrtneme proces akvizice od začátku do konce, různé typy nabyvatelů (strategické vs. finanční nákupy), význam synergií a transakční náklady
  • Společné podniky Joint Venture (JV) Joint venture (JV) je obchodní podnik, ve kterém dvě nebo více organizací spojí své zdroje, aby získaly taktickou a strategickou výhodu na trhu. Společnosti často vstupují do společného podniku, aby prováděly konkrétní projekty. Společným podnikem může být nový projekt nebo nový hlavní obchod se zahraničními korporacemi
  • Založení dceřiné společnosti tuzemské firmy v zahraničí

Zjistěte více o fúzích a akvizicích na kurzu modelování fúzí a akvizic Finance (M&A)!

Výhody přímé zahraniční investice

Přímé zahraniční investice nabízejí výhody jak investorovi, tak zahraniční hostitelské zemi. Tyto pobídky podporují obě strany, aby se zapojily do PZI a povolily je.

Níže uvádíme některé z výhod pro podniky:

  • Diverzifikace trhu Diverzifikace Diverzifikace je technika alokace zdrojů portfolia nebo kapitálu na různé investice. Cílem diverzifikace je zmírnit ztráty
  • Daňové pobídky
  • Nižší náklady na pracovní sílu
  • Preferenční tarify
  • Dotace

Diverzifikaci pojednává také kurz firemní a obchodní strategie Finance, nezapomeňte se na to podívat!

Níže jsou uvedeny některé výhody pro hostitelskou zemi:

  • Ekonomická stimulace
  • Rozvoj lidského kapitálu Kapitál Kapitál je cokoli, co zvyšuje schopnost člověka vytvářet hodnotu. Lze jej použít ke zvýšení hodnoty v celé řadě kategorií, jako je finanční, sociální, fyzický, intelektuální atd. V podnikání a ekonomice jsou dva nejběžnější typy kapitálu finanční a lidský.
  • Zvýšení zaměstnanosti
  • Přístup k odborným znalostem, dovednostem a technologiím v oblasti řízení

Pro podniky je většina těchto výhod založena na snižování nákladů a snižování rizika. Pro hostitelské země jsou výhody hlavně ekonomické.

Nevýhody přímých zahraničních investic

Navzdory mnoha výhodám PZI stále existují dvě hlavní nevýhody, například:

  • Přemístění místních podniků
  • Repatriace zisku

Vstup velkých firem, jako je Walmart, může vytlačit místní podniky. Walmart je často kritizován za vytlačování místních podniků, které nemohou konkurovat jeho nižším cenám.

V případě repatriace zisku je primárním problémem to, že firmy nebudou reinvestovat zisky zpět do hostitelské země. To vede k velkým odlivům kapitálu z hostitelské země.

Výsledkem je, že mnoho zemí má předpisy omezující přímé zahraniční investice.

Druhy a příklady přímých zahraničních investic

Typicky existují dva hlavní typy PZI: horizontální a vertikální PZI.

Horizontální: podnik rozšiřuje své domácí operace do zahraničí. V tomto případě podniká stejné činnosti, ale v cizí zemi. Například otevírací restaurace McDonald’s v Japonsku by byly považovány za horizontální přímé zahraniční investice.

Vertikální: podnik expanduje do cizí země přechodem na jinou úroveň dodavatelského řetězce Dodavatelský řetězec Dodavatelský řetězec je celý systém výroby a dodávky produktu nebo služby, od samého počátečního stádia získávání surovin až po konečnou. Jinými slovy, firma provádí různé činnosti v zahraničí, ale tyto činnosti stále souvisejí s hlavním předmětem podnikání. Stejným příkladem by McDonald’s mohl koupit rozsáhlou farmu v Kanadě na výrobu masa pro své restaurace.

PZI - horizontální vs. vertikální

Byly však také pozorovány dvě další formy PZI: konglomerát a PZI na platformě.

Konglomerát: podnik získá nesouvisející podnik v cizí zemi. To je neobvyklé, protože to vyžaduje překonání dvou překážek vstupu: vstup do cizí země a vstup do nového odvětví nebo na trh. Příkladem toho by bylo, kdyby Virgin Group se sídlem ve Spojeném království získala oděvní řadu ve Francii.

Plošina: podnik expanduje do zahraničí, ale výstup ze zahraničních operací se exportuje do třetí země. Toto se také označuje jako FDI exportní platformy. PZI platformy se běžně vyskytují na levných místech v oblastech volného obchodu. Například pokud Ford koupil výrobní závody v Irsku s primárním účelem exportu automobilů do jiných zemí v EU.

PZI - typ platformy

Dodatečné zdroje

Corporate Finance Institute má další zdroje, které vám pomohou rozšířit vaše znalosti a posunout vaši kariéru. Podívejte se na níže uvedené odkazy:

  • Základy finanční analýzy
  • Modelování fúzí a akvizic (M&A)
  • Firemní a obchodní strategie
  • Fiskální politika Fiskální politika Fiskální politika se týká rozpočtové politiky vlády, která zahrnuje vládu, která manipuluje s úrovní výdajů a daňových sazeb v ekonomice. Vláda používá tyto dva nástroje ke sledování a ovlivňování ekonomiky. Jedná se o sesterskou strategii měnové politiky.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found