Import kvót - Porozumění fungování importních kvót

Dovozní kvóty jsou vládou stanovené limity na množství určitého zboží, které lze do země importovat. Obecně lze říci, že tyto kvóty jsou zavedeny na ochranu domácího průmyslu a zranitelných producentů. Kvóty zabraňují domácímu trhu dané země Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu před zaplavením zahraničním zbožím, které je často levnější kvůli nižším výrobním nákladům zámoří.

Importujte kvóty

Někteří zahraniční výrobci se mohou záměrně pokusit vytlačit domácí výrobce z podnikání prodejem velkého množství produktu. Náklady na vyrobené zboží (COGM) Náklady na vyrobené zboží, známé také jako COGM, jsou v manažerském účetnictví používány jako termín, který odkazuje na plán nebo prohlášení, které zobrazuje celkové výrobní náklady společnosti během určitého časového období. za nižší cenu, a tak podmanit celý domácí trh a ochromit místní prodejce. Kvóty však obecně škodí spotřebitelům, protože jim brání v přístupu ke zboží, které má konkurenceschopnější cenu než místní alternativy.

Jak fungují dovozní kvóty?

Vlády jsou odpovědné za zavedení kvót za účelem ochrany domácích zájmů. Dodržování zákona nabídky a poptávky Nabídka a poptávka Zákony nabídky a poptávky jsou mikroekonomické koncepty, které uvádějí, že na efektivních trzích se množství dodávaného zboží a poptávané množství tohoto zboží navzájem rovná. Cena tohoto zboží je také určena bodem, ve kterém jsou nabídka a poptávka stejné. zavedení kvót, které omezují dodávky konkrétního zboží, způsobí zvýšení jejich cen. Níže uvedený graf ilustruje tento koncept:

Cena vs. množství

Jak vidíme, zde uložená kvóta omezuje nabídku, což způsobí posun křivky nabídky doleva. V důsledku toho pozorujeme novou rovnovážnou veličinu na Qq, která je nižší než to, co by byla přirozená rovnováha při neexistenci kvóty.

Kvóty způsobují zvýšení ceny zboží, které pohltí nákladovou konkurenceschopnost zahraničního dodavatele. Můžeme také vidět, jak je takový systém škodlivý pro spotřebitele, protože omezuje počet alternativ, které mají k dispozici, a nutí je platit vyšší ceny za určité zboží.

Omezení dobrovolného vývozu

Dobrovolná omezení vývozu (VER) jsou dobrovolné kvóty, které národy kladou na svůj vývoz do partnerských zemí. Když dva národy sdílejí obchodní dohodu, zavedení obchodních kvót bude pravděpodobně považováno za protekcionistický nebo nepřátelský krok, který může utlumit obchodní vztahy. Aby se takovým situacím zabránilo, mohou obchodní partneři vyjednávat VER s příslibem, že nezaplaví trh partnera levným zbožím.

Tyto dohody jsou sjednávány v době, kdy je původně sjednána obchodní dohoda, a jsou obecně účinnou taktikou, která brání rozvoji obchodních sporů. VER obvykle přicházejí ve formě stanoveného maximálního počtu jednotek, které může jeden národ exportovat do druhého. Vzhledem k tomu, že se ekonomické klima mění, musí být VER aktualizovány, aby byly účinné.

Skryté kvóty

Za určitých okolností mohou národy omezit dodávky dováženého zboží bez výslovného uvedení obchodních kvót na jiné národy. Vlády mohou například zavést přísná omezení kontroly kvality na veškeré zboží, které vstupuje do země. I když se to může zdát jako jednoduchý postup osvědčených postupů, skryté kvóty by mohly zastavit vstup velkého počtu zahraničního zboží do národa kvůli nedostatečné kvalitě. Nabídka tohoto zboží bude tedy omezena a vláda by dosáhla podobného výsledku, kdyby stanovila dovozní kvótu na zahraniční dovoz.

Dalším typem skrytých kvót jsou propagandistické kampaně, jejichž cílem je spíše snížit poptávku než omezit nabídku. Vláda může například šířit propagandu o tom, jak bylo prokázáno, že určité dovozy potravin z určitých národů způsobují zdravotní problémy. Ačkoli taková obvinění nemusí nutně vycházet z vědy, mohou v krátkodobém horizontu způsobit pokles poptávky.

V ostatních případech se může poptávka nebo nabídka zvýšit nebo snížit v důsledku různých ekonomických faktorů. Vlády takové události nemohou plánovat, ale mohou odradit dovoz, zvýšit ceny nebo snížit prodané množství. Mohou tedy mít stejný účinek, jaký by měla dovozní kvóta. Vlády se však z důvodu jejich nepředvídatelnosti zřídka spoléhají na posun v poptávce a nabídce na ochranu domácího průmyslu.

Další zdroje

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Další informace o souvisejících tématech najdete v následujících finančních zdrojích:

  • Makrofinancování Makrofinancování Makrofinancování se zaměřuje na rozsáhlé výhody pro část ekonomiky nebo pro celou ekonomiku. Je šitý na míru, aby našel řešení pro ekonomický růst
  • Cenová pružnost Cenová pružnost Cenová pružnost se vztahuje k tomu, jak se mění množství poptávané nebo dodávané zboží, když se mění jeho cena. Jinými slovy, měří, kolik lidé reagují na změnu ceny položky.
  • Dodavatelská síla Dodavatelská síla V Porterových pěti silách je dodavatelská síla mírou kontroly, kterou může poskytovatel zboží nebo služeb vykonávat na své kupce. Síla dodavatele souvisí se schopností dodavatelů zvyšovat ceny, snižovat kvalitu nebo omezovat počet produktů, které budou prodávat.
  • Transferové ceny Transferové ceny Transferové ceny představují ceny zboží a služeb, které jsou vyměňovány mezi běžně kontrolovanými právnickými osobami v rámci podniku. Například pokud dceřiná společnost prodává zboží nebo poskytuje služby holdingové společnosti, účtovaná cena se označuje jako cena za převod

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found