Pojmenován podle amerického ekonoma Williama Sharpeho, Sharpe Ratio (nebo Sharpe Index nebo Modified Sharpe Ratio) se běžně používá k měření výkonnosti investice úpravou jejího rizika.
Čím vyšší je poměr, tím vyšší je návratnost investice ve vztahu k míře podstupovaného rizika, a tím je tedy investice lepší. Poměr lze použít k vyhodnocení jedné akcie nebo investice nebo celého portfolia.
Sharpe Ratio vzorec
Sharpe Ratio = (Rx - Rf) / StdDev Rx
Kde:
- Rx = Očekávaná návratnost portfolia
- Rf = bezriziková míra návratnosti
- StdDev Rx = standardní odchylka návratnosti portfolia (nebo volatilita)
Sharpe Ratio Prahové hodnoty pro třídění:
- Méně než 1: Špatný
- 1 – 1.99: Přiměřené / dobré
- 2 – 2.99: Velmi dobře
- Větší než 3: Vynikající
Co to vlastně znamená?
Jde o maximalizaci výnosů a snížení volatility. Pokud by investice měla roční výnos pouze 10%, ale měla nulovou volatilitu, měla by nekonečný (nebo nedefinovaný) Sharpe Ratio.
Samozřejmě není možné mít nulovou volatilitu, dokonce ani se státním dluhopisem (ceny jdou nahoru a dolů). Se zvyšující se volatilitou musí očekávaný výnos výrazně stoupat, aby kompenzoval toto další riziko.
Sharpeho poměr odhaluje průměrný výnos z investice po odečtení bezrizikové míry návratnosti vydělený standardní odchylkou návratnosti investice. Níže je uveden souhrn exponenciálního vztahu mezi volatilitou výnosů a Sharpe Ratio.
Stáhněte si šablonu zdarma
Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!
Uplatňování Sharpeho indexu
Investiční portfolio se může skládat z akcií, dluhopisů, ETF, vkladů, drahých kovů nebo jiných cenných papírů. Každý cenný papír má svou vlastní základní úroveň rizika a výnosu, která ovlivňuje poměr.
Předpokládejme například, že správce hedgeového fondu má portfolio akcií v poměru 1,70. Správce fondu se rozhodne přidat nějaké komodity, aby diverzifikoval a upravil složení na 80/20, akcie / komodity, což posune Sharpe poměr až na 1,90.
I když úprava portfolia může zvýšit celkovou úroveň rizika, posune poměr nahoru, což naznačuje příznivější situaci rizika / výnosů. Pokud změna portfolia způsobí, že poměr klesne, pak by přidání portfolia, i když potenciálně nabízí atraktivní výnosy, bylo mnohými finančními analytiky hodnoceno jako nesoucí nepřijatelnou úroveň rizika a změna portfolia by nebyla provedena.
Příklad Sharpeho indexu
Zvažte dva správce fondů, A a B. Manažer A má návratnost portfolia 20%, zatímco B má návratnost 30%. Výkon S&P 500 je 10%. Ačkoli to vypadá, že B má lepší výkon, co se týče návratnosti, když se podíváme na Sharpe Ratio, ukázalo se, že A má poměr 2, zatímco poměr B je pouze 0,5.
Čísla znamenají, že B podstupuje podstatně větší riziko než A, což může vysvětlovat jeho vyšší výnosy, ale také to znamená, že má větší šanci, že nakonec utrpí ztráty.
Geometrický Sharpe Ratio vs. Modifikovaný Sharpe Ratio
Geometrický Sharpe Ratio je geometrický průměr složených přebytečných výnosů děleno standardní odchylkou složené míry růstu Složená míra růstu je míra používaná konkrétně v obchodních a investičních kontextech, která označuje míru růstu za více časových období. Jedná se o měřítko neustálého růstu datové řady. Největší výhodou rychlosti složeného růstu je, že metrika bere v úvahu složený efekt. se vrací.
Kde:
- RxG = Geometrický průměr složených výnosů
- Rf = bezriziková míra návratnosti
- σG = Standardní odchylka složených výnosů
Vzhledem k tomu, že Sharpeův index již ve jmenovateli zohledňuje riziko, použití geometrického průměru Šablona geometrického průměru Tato šablona geometrického průměru pomáhá porovnávat možnosti investic výpočtem konečné hodnoty investic pomocí geometrického průměru. Geometrický průměr je průměrný růst investice vypočítaný vynásobením n proměnných a poté převzetím druhé odmocniny. Jinými slovy, je to průměrný výnos investice, který by zdvojnásobil riziko. S volatilitou bude geometrický průměr vždy nižší než jeho aritmetický průměr.
Navíc Geometrický Sharpe Ratio bere v úvahu skutečné výnosy a je konzervativnějším poměrem. Proto by hlavním rozdílem mezi poměrem upraveného Sharpe a poměrem geometrických Sharpe byl průměr nadměrných výnosů vypočítaných pomocí níže uvedených vzorců:
Poznámka: Pro srovnání výnosů z jednoho jablka na druhé by měl být poměr geometrického ostrosti portfolia vždy porovnán s poměrem geometrického ostrosti jiných portfolií.
Dodatečné zdroje
Děkujeme, že jste si přečetli tento článek o měření návratnosti očištěné o riziko. Posláním Finance je pomoci vám posunout vaši kariéru v oblasti podnikových financí. Chcete-li se dál učit a rozvíjet svou kariéru, doporučujeme tyto další finanční zdroje:
- Účetní míra návratnosti (ARR) ARR - Účetní míra návratnosti Účetní míra návratnosti (ARR) je průměrný čistý příjem, který má aktivum generovat, dělený průměrnými kapitálovými náklady vyjádřenými jako roční
- Riziko a návratnost Riziko a návratnost V investování jsou riziko a návratnost vysoce korelované. Zvýšená potenciální návratnost investic obvykle jde ruku v ruce se zvýšeným rizikem. Mezi různé typy rizik patří riziko specifické pro projekt, riziko specifické pro dané odvětví, riziko konkurence, mezinárodní riziko a tržní riziko.
- Vnitřní míra návratnosti (IRR) Vnitřní míra návratnosti (IRR) Vnitřní míra návratnosti (IRR) je diskontní sazba, díky níž je čistá současná hodnota (NPV) projektu nulová. Jinými slovy, jedná se o očekávanou složenou roční míru návratnosti, která se získá na projektu nebo investici.
- Průvodce finančním modelováním Průvodce finančním modelováním zdarma Tato příručka pro finanční modelování zahrnuje tipy a osvědčené postupy aplikace Excel týkající se předpokladů, ovladačů, předpovědí, propojení těchto tří prohlášení, analýzy DCF a dalších