Merkantilismus je ekonomická teorie, která zdůrazňuje soběstačnost prostřednictvím příznivé obchodní bilance Balance of Trade (BOT) Obchodní bilance (BOT), známá také jako obchodní bilance, označuje rozdíl mezi peněžní hodnotou dovozu do země a exporty za dané časové období. Kladná obchodní bilance označuje obchodní přebytek, zatímco záporná obchodní bilance obchodní deficit. . Merkantilistická politika se zaměřuje na akumulaci bohatství a zdrojů při zachování pozitivní obchodní bilance s ostatními zeměmi. Maximalizací vývozu a minimalizací dovozu je merkantilismus také považován za formu ekonomického protekcionismu.
Merkantilismus, který má původ v Evropě 16. století, je nyní považován za většinou zastaralou ekonomickou teorii, kterou nahrazují síly nabídky a poptávky tržní ekonomiky. Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnící se touhy a schopnosti trhu. Dnešní merkantilismus se běžně označuje jako hospodářská politika, která omezuje dovoz zahraničního zboží.
souhrn
- Merkantilismus je ekonomická teorie, která klade důraz na soběstačnost prostřednictvím příznivé obchodní bilance.
- Merkantilistické hospodářské politiky spoléhají na vládní intervenci, která omezuje dovoz a chrání domácí průmysl.
- Novodobé merkantilistické politiky zahrnují cla, dotování domácího průmyslu, devalvaci měn a omezení migrace zahraniční pracovní síly.
Dějiny merkantilismu
Merkantilismus, který vznikl v Evropě 16. století, začal vznikem národního státu. Dominantní ekonomická teorie spočívala v tom, že globální nabídka bohatství byla omezená a bylo v nejlepším zájmu národa ji co nejvíce akumulovat. Během této doby se bohatství měřilo množstvím stříbra a zlata v zemi. Pro akumulaci většího bohatství by se evropské země, jako Británie a Francie, zaměřily na maximalizaci svého vývozu a minimalizaci dovozu, což mělo za následek příznivou obchodní bilanci.
U zemí se zápornou obchodní bilancí s merkantilistickou zemí by se rozdíl vyplatil zpět ve stříbře nebo ve zlatě. K udržení příznivé obchodní bilance by rané merkantilistické země zavedly imperialistickou politiku zakládáním kolonií v menších zemích.
Cílem bylo vytěžit surovinu a poslat ji zpět do domovské země, kde by byla rafinována na zpracované zboží. Zboží by pak bylo dále prodáno koloniím, což by umožnilo raným merkantilistickým národům hromadit bohatství prostřednictvím pozitivní obchodní bilance.
Merkantilistická ideologie
Jako ekonomická teorie se merkantilismus spoléhá na vládní intervenci při regulaci mezinárodního obchodu a ochraně domácího průmyslu. Merkantilistická politika zahrnuje ochranu domácích korporací prostřednictvím předpisů a podporu obchodních přebytků. V kontextu mezinárodního obchodu se příznivé obchodní bilance dosahuje vládními nařízeními, jako jsou cla a omezení dovozu.
Na domácí straně podporuje merkantilistická politika domácí průmysl zakládáním monopolů Monopol Monopol je trh s jediným prodejcem (nazývaným monopolista), ale s mnoha kupujícími. Na rozdíl od prodejců na dokonale konkurenčním trhu monopolista vykonává podstatnou kontrolu nad tržní cenou komodity / produktu. a přidělení kapitálu na podporu růstu. Takové politiky jsou formou ekonomického protekcionismu, která má podpořit soběstačnost, a jsou v přímém protikladu k tržní ekonomice obchodu a globalizace.
Od merkantilismu k tržní ekonomice
Na konci 18. století vědci, jako Adam Smith a David Hume, začali hodnotit a kritizovat podstatu merkantilistické teorie. Na rozdíl od zavedené víry si vědci uvědomili, že bohatství není konečné, ale že ho lze vytvořit produktivním rozdělením práce.
Merkantilistické politiky rovněž nezohlednily výhody obchodu, jako jsou komparativní výhody a úspory z rozsahu. vztah mezi jednotkovými pevnými náklady a vyrobeným množstvím. Čím větší je množství vyrobené produkce, tím nižší jsou fixní náklady na jednotku. Typy, příklady, průvodce. Pokud se země specializují na výrobu zboží, pro které mají komparativní výhodu, může obchod vyústit ve vzájemně výhodné dohody. Taková realizace vyústila ve vznik tržní ekonomiky, kde ceny a výrobní prostředky byly taženy silami nabídky a poptávky.
V rámci merkantilistického systému omezení dovozu znamenalo, že spotřebitelé získali přístup k menšímu množství zboží za vyšší ceny. V rámci systému volného obchodu mají spotřebitelé prospěch z nižších cen v důsledku zvýšené konkurence a lepšího přístupu ke zboží z celého světa.
Současný merkantilismus
Ačkoli je merkantilismus většinou považován za zastaralou ekonomickou teorii, v poslední době došlo ke vzniku merkantilistické politiky. Dnešní merkantilismus obvykle odkazuje na protekcionistické politiky, které omezují dovoz na podporu domácího průmyslu. Někdy jej lze označit jako neomerkantilismus.
Moderní merkantilistické politiky zahrnují cla na dovoz, subvencování domácího průmyslu, devalvaci měn a omezení migrace zahraniční pracovní síly. Merkantilistická politika může také vysvětlit nedávnou eskalaci cel a obchodních omezení mezi USA a Čínou.
Související čtení
Finance je oficiálním poskytovatelem Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ Certifikace CBCA ™ Certifikace Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ je celosvětovým standardem pro úvěrové analytiky, který zahrnuje finance, účetnictví, kreditní analýzu, analýzu peněžních toků, modelování smluv, splácení půjček atd. certifikační program, jehož cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.
Abychom vám pomohli stát se finančním analytikem světové úrovně a posunout svou kariéru na maximum, budou vám tyto další zdroje velmi užitečné:
- Dovoz a vývoz Dovoz a vývoz Dovoz je zboží a služby, které nakupují obyvatelé země ze zbytku světa, místo aby kupovali zboží vyrobené na domácím trhu. Export je zboží a služby, které se vyrábějí na domácím trhu, ale poté se prodávají zákazníkům s bydlištěm v jiných zemích.
- Reaganomika Reaganomika Reaganomika označuje hospodářskou politiku, kterou navrhl americký prezident Ronald Reagan během jeho prezidentování v 80. letech. Tyto politiky byly zavedeny v boji proti dlouhému období pomalého ekonomického růstu, vysoké nezaměstnanosti a vysoké inflace, ke kterému došlo za prezidentů Geralda Forda a Jimmyho Cartera.
- Znárodnění Znárodnění Znárodnění je proces, při kterém země nebo stát převezme kontrolu nad konkrétní společností nebo průmyslovým odvětvím. Se znárodněním to jednou ovládejte
- Překážky obchodu Překážky obchodu Překážky obchodu jsou zákonná opatření zavedená především k ochraně domácí ekonomiky národa. Obvykle snižují množství zboží a služeb, které lze importovat. Tyto obchodní překážky mají podobu cel nebo daní a