Lehman Brothers - přehled, historie, Pád z milosti

Akcie společnosti Lehman Brothers se v únoru 2007 prodávaly za 86 USD za akcii, což společnosti poskytlo tržní kapitalizaci. Tržní kapitalizace Tržní kapitalizace (Market Cap) je nejnovější tržní hodnotou nesplacených akcií společnosti. Market Cap se rovná aktuální ceně akcií vynásobené počtem akcií v oběhu. Investiční komunita často používá hodnotu tržní kapitalizace k zařazení společností na téměř 60 miliard dolarů. Za rok společnost vykázala nový rekordní čistý zisk, přes 4 miliardy USD. V lednu 2008 byla Lehman Brothers čtvrtou největší investiční bankou v USA

V březnu, bezprostředně po Bear Stearns (druhý největší držitel cenných papírů zajištěných hypotékou) Zabezpečení zajištěné hypotékou (MBS) Zabezpečení zajištěné hypotékou (MBS) je dluhový cenný papír zajištěný hypotékou nebo inkasem hypotéky. MBS je cenný papír krytý aktivy, který je obchodován na sekundárním trhu a který umožňuje investorům těžit z hypotečního obchodu, hned za Lehman Brothers) téměř zhroutil, akcie Lehman klesly o téměř 50%. V červnu společnost vykázala čtvrtletní ztrátu ve výši 2,8 miliardy USD, což je její první čtvrtletní ztráta od chvíle, kdy byla v roce 1994 odtržena od společnosti American Express.

Do konce roku 2008 společnost Lehman Brothers Holdings Inc. zmizela z prostředí investičního bankovnictví, což je největší podnikový bankrot (s 619 USD miliarda v dluhu) v historii USA.

Lehman Brothers

Souhrn:

  • Společnost Lehman Brothers začala v polovině 19. století - přesněji 1844 - jako obchod se smíšeným zbožím. Henry Lehman byl zodpovědný za první ztělesnění podniku; jeho bratři (Mayer a Emanuel) vstoupili do podnikání v roce 1850 a položili základy pro to, co by se stalo velmocí finančního průmyslu.
  • 90. léta byla pro Lehman Brothers dobou velké moci a finančního úspěchu; zrušení zákona Glass-Steagall umožnilo společnosti zapojit se do komerčních i investičních bankovních služeb, což je krok, který by nakonec vedl k jejímu pádu.
  • Konečný konec společnosti Lehman nastal v důsledku toho, že byl naprosto přemožen hypotékami zajištěnými hypotékami (MBS), které byly většinou kryté rizikovými půjčkami, z nichž mnohé selhaly.

Počátky Lehman Brothers

Lehman Brothers začal v polovině devatenáctého století, 1844, abych byl přesný. Začalo to v Montgomery v Alabamě Henry Lehman, přistěhovalec z Německa. Z obchodu se smíšeným zbožím a smíšeným zbožím se k němu přidali bratři Henryho - Mayer a Emanuel, kteří v roce 1850 zrodili Lehman Brothers. V 50. letech 20. století se Lehman začal stát významnou komoditní obchodní společností specializující se na klíčový trh s bavlnou.

Posun společnosti od obchodování s komoditami k investičnímu bankovnictví začal v roce 1906, kdy uzavřela partnerství s Goldman Sachs na IPO. V letech 1906 až 1926 se Lehman podílel na upisování téměř stovky nových emisí akcií, včetně těch významných společností, jako jsou F.W.Woolworth, Studebaker a obchodní domy Macy.

Historie Lehman Brothers odráží, jak se investiční bankovnictví změnilo a vyvinulo v ekonomice Spojených států. Společnosti se podařilo prosadit a dokonce prospívat prostřednictvím velkých národních otřesů, jako je občanská válka, obě světové války a krach na akciovém trhu z roku 1929 a následná velká deprese Velká deprese Velká deprese byla celosvětová ekonomická deprese, k níž došlo od pozdní 1920 až 1930. Po celá desetiletí probíhaly debaty o tom, co způsobilo ekonomickou katastrofu, a ekonomové zůstávají rozděleni do několika různých myšlenkových směrů. . Společnost prošla nesčetnými změnami, odštěpením a fúzí a vyvinula se v makléřství komodit a nakonec se stala jednou z největších investičních bank na světě.

Úspěch v 90. letech

Lehman Brothers získala společnost Shearson / American Express v roce 1984 za údajných 360 milionů dolarů. Společnost American Express vlastnila Lehman Brothers od roku 1984 do roku 1994, kdy společnost roztočila prostřednictvím počáteční veřejné nabídky (IPO), která přilákala nový kapitál ve výši více než 3 miliardy USD. Zrušení zákona Glass-Steagall Act Glass-Steagall Act Zákon Glass-Steagall Act, známý také jako zákon o bankovnictví z roku 1933, je právním předpisem, který odděluje investiční a komerční bankovnictví. Zákon přišel jako nouzová reakce na masivní bankovní krachy během Velké hospodářské krize, protože se předpokládalo, že ke krachu přispěly spekulace komerčních bank - což dříve bankám bránilo v současném podnikání investic a komerčního bankovnictví - umožnilo Lehman Brothers expandovat tím, že nabízí obě služby.

Lehman Brothers zvítězil po hrůzách z 11. září a pokračoval jako dominantní síla v odvětví investičního bankovnictví. Do roku 2007 se Lehman rozrostla a stala se čtvrtou největší firmou v oblasti investičního bankovnictví v zemi. Velká část jejího růstu a ziskovosti pocházela z obrovských investic do cenných papírů zajištěných hypotékou (MBS). Je ironií, že tyto stejné investice nakonec vedly k pádu společnosti.

Trh s bydlením a subprime půjčky

Lehman Brothers byl hluboce investován do cenných papírů zajištěných hypotékami (MBS) v době, kdy došlo k polovině roku 2000. Boom bydlení vedl k nadbytku jak MBS, tak zástavních dluhových obligací (CDO) Collateralized Debt Obligation (CDO) Collateralized Debt Obligation (CDO) je syntetický investiční produkt, který představuje různé půjčky seskupené dohromady a prodávané věřitelem na trhu. Držitel zajištěného dluhového závazku může teoreticky získat vypůjčenou částku od původního dlužníka na konci výpůjčního období. vznikl a do roku 2007 byl Lehman největším držitelem MBS.

Třešničkou na dortu pro Lehman Brothers bylo její hluboké ponoření do vzniku půjček v roce 2003. Společnost získala řadu poskytovatelů půjček, z nichž několik se zaměřilo na poskytování subprime půjček, které americká vláda prosazovala od přelomu století. Jejich obrovské investice do MBS, z nichž mnohé se hemžily hypotečními úvěry s nízkou úrokovou sazbou, způsobily zánik Lehman Brothers.

Finanční krize

Havárie na trhu s bydlením

Neuvěřitelně riskantní a nahodile strukturované balíčky subprime úvěrů zaplavily trh do roku 2007 a do roku 2008. Ve skutečnosti začaly první fáze krachu již v roce 2006. Stačilo jen zpomalení trhu s bydlením kvůli nesplácení hypoték na růst v číslech. Obrovský počet hypoték s rizikovými hypotékami prostě nebylo možné udržet.

Společnost Lehman Brothers však nadále prohlubovala své investice na trhu s bydlením a hypotékách a nakupovala obrovský kus trhu s nemovitostmi, přičemž v roce 2007 získala cenné papíry a aktiva zajištěná hypotékou v hodnotě více než 100 miliard dolarů.

Soutěž a neúspěch

Největší konkurent Lehman Brothers - Bear Stearns - sestoupil jako první v plamenech. Dohoda podporovaná Federálním rezervním fondem umožnila společnosti J.P.Morgan Chase odkoupit společnost v roce 2008. Díky této dohodě byla Lehmanova budoucnost nejistá.

Lehman byl již v oslabeném stavu poté, co se spoléhal na repo operace denního financování. Společnost se snažila posílit důvěru na trhu prostřednictvím fundraisingu akcií počátkem léta roku 2008. Tento krok se však ukázal jako méně uklidňující, když v září společnost Lehman vykázala očekávanou ztrátu ve třetím čtvrtletí ve výši téměř 4 miliard USD. Kromě toho vykázala ztrátu v odpisech toxických aktiv o 5,6 miliard dolarů.

Konec Lehman Brothers

Akcie společnosti Lehman klesly během prvních sedmi dnů září 2008 přibližně o 77%. Richard Fuld - v té době generální ředitel - se pokusil zachránit tvář před investory a udržet dveře otevřené pomocí různých taktik, včetně vyčlenění společnosti aktiva komerčních nemovitostí.

Investoři viděli Lehmana v tom, co to bylo: potápějící se loď. Jasný signál, že investoři jsou v chodu, přišel s nárůstem swapů úvěrového selhání na dluh Lehman, stejně jako s návratem hlavních investorů zajišťovacích fondů.

Poslední kapka klesla do 15. září, kdy po pokusu o odkup záchranných transakcí Bank of America a Barclays propadly. Lehman Brothers byl nucen podat návrh na bankrot, což je čin, který způsobil, že akcie společnosti klesly o konečných 93%. Když bylo po všem, Lehman Brothers - se svými 619 miliardami dluhů - byl největším podnikovým bankrotem v historii USA.

Po přihlášení bankrotu nakonec Barclays a Nomura Holdings získaly většinu investičních bankovních a obchodních operací Lehman. Barclays dále vyzvedl budovu centrály Lehman v New Yorku.

Lehmanova kolaps významně přispěl k dominovému efektu několika finančních katastrof, které se nakonec staly globální finanční krizí v letech 2008–2009 Globální finanční krize Globální finanční krize v letech 2008–2009 odkazuje na obrovskou finanční krizi, které svět čelil v letech 2008–2009. Finanční krize si vybrala svou daň na jednotlivcích a institucích po celém světě, přičemž miliony Američanů byly hluboce zasaženy. Finanční instituce začaly klesat, mnoho z nich bylo pohlceno většími subjekty a vláda USA byla nucena nabídnout výpomoc. Mnoho lidí v tomto odvětví si stále klade otázku, proč bylo Lehmanovi dovoleno selhat, než aby byl zachráněn americkou federální vládou, jako tomu bylo u mnoha jiných bank. Jedním z často uváděných důvodů je prostě obrovská velikost Lehmanova dluhu a žalostná neschopnost jeho aktiv ho začít krynout.

Další zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:

  • Konkurz Konkurz Konkurz je právní status lidského nebo nelidského subjektu (firmy nebo vládní agentury), který není schopen splácet své nesplacené dluhy věřitelům.
  • Skupina Goldman Sachs Skupina Goldman Sachs Skupina Goldman Sachs Group Inc. je nadnárodní investiční banka, kterou v roce 1869 založil Marcus Goldman. Nabízí správu aktiv, fúze a akvizice, zprostředkování a upisování zabezpečení ve 4 segmentech: investiční bankovnictví, investiční management, investování a půjčky a institucionální klienti, informace o GS
  • Seznam nejlepších investičních bank Seznam nejlepších investičních bank Seznam 100 nejlepších investičních bank na světě seřazených podle abecedy. Nejlepší investiční banky na seznamu jsou Goldman Sachs, Morgan Stanley, BAML, JP Morgan, Blackstone, Rothschild, Scotiabank, RBC, UBS, Wells Fargo, Deutsche Bank, Citi, Macquarie, HSBC, ICBC, Credit Suisse, Bank of America Merril Lynch
  • Nejlepší účetní skandály Nejlepší účetní skandály V posledních dvou desetiletích došlo k nejhorším účetním skandálům v historii. V důsledku těchto finančních katastrof byly ztraceny miliardy dolarů. V tomhle

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found