Nabídková nabídka - definice, jak to funguje a předpisy

Nabídková nabídka je návrh, který investor podá akcionářům veřejně obchodované společnosti Soukromá vs veřejná společnost Hlavní rozdíl mezi soukromou vs veřejnou společností spočívá v tom, že akcie veřejné společnosti jsou obchodovány na burze cenných papírů, zatímco soukromá společnost akcie nejsou. . Nabídka je nabídnout nebo prodat jejich akcie za určitou cenu v předem stanovenou dobu. V některých případech může nabídku nabídnout více než jedna osoba, například skupina investorů nebo jiná firma. Nabídková řízení jsou běžně používaným prostředkem k získání jedné společnosti jinou společností.

Diagram nabídky

Nabídková nabídka je podmíněná nabídka ke koupi velkého počtu akcií za cenu, která je obvykle vyšší než aktuální cena akcie. Základní myšlenka je, že investor nebo skupina jednotlivců, kteří nabízejí nabídku, jsou ochotni zaplatit akcionářům prémii Control Premium Control premium se vztahuje k částce, kterou je kupující ochoten zaplatit nad rámec reálné tržní hodnoty akcií za účelem získání kontrolní podíl ve veřejně obchodované společnosti. Stanovení toho, kolik nabídnout jako kontrolní prémii - známou také jako prémie za převzetí - je hlavním faktorem při fúzích a akvizicích. - vyšší než tržní cena - za jejich akcie, ale je třeba upozornit na to, že musí být schopni koupit určitý minimální počet akcií. Jinak je podmíněná nabídka zrušena. Ve většině případů se ti, kteří rozšiřují nabídku, snaží získat alespoň 50% akcií společnosti, aby získali kontrolu nad společností.

Jak funguje nabídková nabídka

Protože strana, která chce koupit akcie, je ochotna nabídnout akcionářům významnou prémii nad současnou tržní cenou za akcii, mají akcionáři mnohem větší motivaci k prodeji svých akcií.

Chcete-li lépe porozumět tomu, jak to funguje, zvažte tento příklad. Investor přistupuje k akcionářům společnosti A, jejichž akciové akcie se prodávají za 15 USD za akcii. Investor nabízí akcionářům 25 dolarů na akcii, ale nabídka je podmíněna tím, že investor bude moci získat více než 50% z celkových zbývajících akcií společnosti A.

Je také důležité si uvědomit, že nabídky lze podávat a provádět, aniž by správní rada cílové společnosti udělila souhlas akcionářům s prodejem. Jednotlivec (osoby), který (é) chce (a) získat akcie, přistupuje přímo k akcionářům. Pokud představenstvo cílové společnosti dohodu neschválí, pak nabídka nabídkového řízení skutečně představuje „nepřátelské převzetí Hostile Takeover Nepřátelským převzetím při fúzích a akvizicích (M&A) je akvizice cílové společnosti jinou společností (označovanou jako nabyvatel) přímým kontaktem s akcionáři cílové společnosti, a to buď nabídkovým řízením, nebo hlasováním na základě plné moci. Rozdíl mezi nepřátelským a přátelským “pokusem.

Předpisy o nabídkových řízeních

Nabídkové řízení podléhá přísným předpisům ve Spojených státech. Předpisy slouží jako prostředek ochrany investorů a působí také jako soubor zásad, které stabilizují podniky, na něž se zaměřují ti, kdo podávají nabídky. Pravidla dávají podnikům základ, na kterém mohou stát, aby mohly reagovat na případné pokusy o převzetí. Pro nabídky nabídek existuje mnoho předpisů; existují však dva, které vystupují jako nejpřísnější.

Williamsův zákon je novelou zákona o burze cenných papírů z roku 1934 Zákon o cenných papírech z roku 1933 Zákon o cenných papírech z roku 1933 byl prvním významným federálním zákonem o cenných papírech přijatým po krachu na akciovém trhu v roce 1929. Tento zákon je také označován jako Zákon o cenných papírech, federální zákon o cenných papírech nebo zákon z roku 1933. Byl přijat 27. května 1933 během Velké hospodářské krize. ... zákon byl zaměřen na nápravu některých provinění. Posledně jmenovaný zákon je považován za jeden z nejvýznamnějších zákonů o cenných papírech, který byl kdy přijat v USA. Williamsův zákon byl do zákona o burze cenných papírů přidán až v roce 1968, kdy změnu navrhl senátor z New Jersey Harrison A. Williams.

Zákon Williams stanoví požadavky na všechny jednotlivce, skupiny nebo podniky, které chtějí získat akcie, s konečným cílem převzít kontrolu nad dotyčnou společností. Zákon má za cíl nastolit spravedlivý kapitálový trh pro všechny účastníky. Je také odpovědný za to, že představenstvu společnosti poskytne čas, který potřebují k určení, zda je nabídka nabídky prospěšná nebo škodlivá pro společnost a její akcionáře, a aby jim usnadnil zablokování nabídky.

Druhým výjimečným nařízením je nařízení 14E zavedené americkou komisí pro cenné papíry (SEC). Toto nařízení stanovilo pravidla, kterými se musí řídit jednotlivci, kteří chtějí získat většinu akcií společnosti prostřednictvím nabídky. Podle jednoho takového pravidla může kdokoli předložit nabídku, pokud si není zcela jistý, že bude mít finanční prostředky na uzavření obchodu. Důvodem je to, že by cena akcií výrazně kolísala a usnadnila se manipulace s cenou na trhu. Nařízení se rovněž vztahuje na řadu dalších otázek, včetně:

  • Další postupy nabídkových řízení, které nejsou legální
  • Transakce s cennými papíry založené na významných, neveřejných informacích, když jsou na stole nabídky nabídek
  • Transakce, které jsou zakázány, pokud byly podány částečné nabídky
  • Zákaz transakcí mimo nabídkovou nabídku

Klíčové jídlo

Nabídky nabídek mohou být neuvěřitelně plodné pro investory, skupiny nebo firmy, kteří se snaží získat hlavní část akcií společnosti. Když to udělají bez vědomí představenstva společnosti, jsou považováni za formu nepřátelského převzetí. Je důležité, aby společnosti věnovaly pozornost pravidlům a předpisům, kterými se tyto nabídky řídí. Předpisy pomáhají cíleným podnikům odmítnout nabídku, pokud je to pro jejich společnost kontraindikováno.

Dodatečné zdroje

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:

  • Konečná kupní smlouva Konečná kupní smlouva Konečná kupní smlouva (DPA) je právní dokument, který zaznamenává podmínky mezi dvěma společnostmi, které uzavírají smlouvu o fúzi, akvizici, odprodeji, společném podnikání nebo nějaké formě strategického spojenectví. Jedná se o vzájemně závaznou smlouvu
  • Plazivé převzetí Plazivé převzetí V případě fúzí a akvizic (M&A) je Creeping Takeover, známý také jako Creeping Tender Offer, postupný nákup akcií cílové společnosti. Strategií plíživého převzetí je postupné získávání akcií cíle prostřednictvím otevřeného trhu s cílem získat kontrolní podíl.
  • Letter of Intent Letter of Intent (LOI) Stáhněte si šablonu Finance's Letter of Intent (LOI). LOI nastiňuje podmínky a dohody transakce před podepsáním konečných dokumentů. Mezi hlavní body, které jsou obvykle obsaženy v písemném záměru, patří: přehled a struktura transakce, časová osa, due diligence, důvěrnost, exkluzivita
  • Pravidlo Revlon Pravidlo Revlon Pravidlo Revlon řeší střety zájmů tam, kde jsou zájmy představenstva v rozporu s jejich svěřeneckou povinností. Pravidlo Revlon konkrétně vzniklo z nepřátelského převzetí moci. Před samotným převzetím je povinností představenstva chránit společnost před převzetím. Jednou

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found