Čistý dluh - Zjistěte, jak vypočítat a interpretovat čistý dluh

Čistý dluh je metrika finanční likvidity Poměry ziskovosti Poměry ziskovosti jsou finanční metriky používané analytiky a investory k měření a hodnocení schopnosti společnosti generovat příjem (zisk) v poměru k výnosům, rozvahovým aktivům, provozním nákladům a vlastnímu kapitálu akcionářů během konkrétní časové období. Ukazují, jak dobře společnost využívá svá aktiva k produkci zisku, který měří schopnost společnosti splácet všechny své dluhy, pokud by byly dnes splatné. Jinými slovy, čistý dluh porovnává celkový dluh společnosti s jejími likvidními aktivy. Oběžná aktiva Oběžná aktiva jsou všechna aktiva, která lze přiměřeně převést na hotovost do jednoho roku. Obvykle se používají k měření likvidity společnosti. . Čistý dluh je částka dluhu, která by zůstala poté, co společnost splatila co nejvíce dluhu svými likvidními aktivy. Používá se k určení, zda společnost může splácet své závazky. Dluhová kapacita Dluhová kapacita se týká celkové výše dluhu, který může podnik vzniknout, a splácet podle podmínek smlouvy o dluhu. kdyby byly dnes splatné a zda je společnost schopna převzít větší dluh.

Čistý dluh

Vzorec pro čistý dluh

Čistý dluh = Krátkodobý dluh + Dlouhodobý dluh - Peníze a ekvivalenty

Kde:

  • Krátkodobé dluhy jsou finanční závazky, které jsou splatné do 12 měsíců. Běžné příklady krátkodobých dluhů zahrnují závazky splatné účty závazky závazky jsou závazky vzniklé, když organizace obdrží zboží nebo služby od svých dodavatelů na úvěr. Očekává se, že závazky z účtů budou splaceny do jednoho roku nebo do jednoho provozního cyklu (podle toho, který je delší). AP je považována za jednu z nejlikvidnějších forem krátkodobých závazků, krátkodobých bankovních půjček, leasingových splátek, mezd a splatných daní z příjmu.
  • Dlouhodobé dluhy jsou finanční závazky, které jsou splatné déle než 12 měsíců. Běžné příklady dlouhodobého dluhu zahrnují dluhopisy, závazky z leasingu, podmíněné závazky, splatné směnky Směnky k splatnosti Směnky k splatnosti jsou písemné dohody (směnky), ve kterých se jedna strana zavazuje zaplatit druhé straně určitou částku hotovosti. Jinak řečeno, splatný směnek je půjčka mezi dvěma stranami. Podívejte se na povinné prvky poznámky a příklady. a směnitelné dluhopisy.
  • Hotovost a hotovostní ekvivalenty jsou nejlikvidnější aktiva společnosti. Mezi běžné příklady hotovosti a peněžních ekvivalentů patří obchodovatelné cenné papíry, obchodní cenné papíry, pokladniční poukázky a bankovní účty.

Příklad výpočtu čistého dluhu

Společnost A vykázala čerpanou úvěrovou linku ve výši 10 000 USD a současnou část dlouhodobého dluhu ve výši 30 000 USD. Dlouhodobé závazky společnosti A se skládají z dlouhodobé bankovní půjčky ve výši 50 000 USD a dluhopisů ve výši 50 000 USD. Současná aktiva společnosti A zahrnují 15 000 USD v hotovosti, 10 000 USD v pokladničních poukázkách a 15 000 USD v obchodovatelných cenných papírech.

Čistý dluh společnosti A by se počítal takto:

  • Krátkodobý dluh: 10 000 $ + 30 000 $ = 40 000 $
  • Dlouhodobý dluh: 50 000 $ + 50 000 $ = 100 000 $
  • Peníze a peněžní ekvivalenty: 15 000 $ + 10 000 $ + 15 000 $ = 40 000 $

($30,000 + $10,000) + ($50,000 + $50,000) – ($15,000 + $10,000 + $15,000) = $100,000

Níže je snímek obrazovky výše uvedeného výpočtu pro společnost A spolu s dalšími dvěma společnostmi. Společnost B má čistou hotovostní pozici a společnost C má nulový zůstatek.

Screenshot kalkulačky čistého dluhu

Stáhněte si šablonu zdarma

Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!

Interpretace čistého dluhu

Čistý dluh je jednoduše celkový dluh společnosti odečtený od nejlikvidnějších aktiv společnosti. V zásadě poskytuje analytikům a investorům přehled o tom, zda je společnost nedostatečně nebo nadměrně páková. Záporný čistý dluh znamená, že společnost vlastní více peněz a peněžních ekvivalentů než její finanční závazky, a proto je finančně stabilnější.

Metrika dluhu by se však neměla používat samostatně k určení finančního zdraví společnosti. Mělo by se používat ve spojení s dalšími likviditními a pákovými poměry, jako je aktuální poměr, rychlý poměr, poměr dluhu, poměr dluhu k vlastnímu kapitálu atd.

Negativní čistý dluh (čistá hotovost)

Společnosti, které mají malý nebo žádný dluh, budou mít často negativní pozici čistého dluhu (nebo kladné čisté hotovosti). Záporná částka znamená, že společnost vlastní dostatek peněz a peněžních ekvivalentů Peněžní ekvivalenty Peníze a peněžní ekvivalenty jsou nejlikvidnější ze všech aktiv v rozvaze. Peněžní ekvivalenty zahrnují cenné papíry peněžního trhu, bankéřovy souhlasy se splácením svých krátkodobých a dlouhodobých dluhů a stále jim zbývá přebytek hotovosti.

Důležitost čistého dluhu

Tato metrika se používá k měření finanční stability společnosti a poskytuje analytikům a investorům informace o tom, jak je společnost využívána. Společnosti se záporným čistým dluhem jsou obecně v lepší pozici, aby odolaly nepříznivým ekonomickým změnám, volatilním úrokovým sazbám a recesím. Jelikož to může být užitečný ukazatel finančního zdraví, investoři jej používají při rozhodování, zda koupit nebo prodat akcie společnosti. Mělo by se však používat ve spojení s dalšími finančními poměry, aby byla zajištěna přesná reprezentace finančního zdraví společnosti.

Použití v podnikové hodnotě

Hodnota podniku Hodnota podniku, hodnota podniku, nebo celková hodnota firmy, je celková hodnota firmy rovnající se její hodnotě vlastního kapitálu plus čistý dluh plus jakýkoli menšinový podíl použitý při ocenění. Zaměřuje se spíše na celkovou tržní hodnotu než na hodnotu vlastního kapitálu, takže jsou zahrnuty všechny majetkové podíly a pohledávky z dluhu i vlastního kapitálu. podniku se rovná jeho hodnotě vlastního kapitálu plus jeho čistému dluhu. Hotovost se odečte od dluhu proto, že ji lze použít k započtení všech částek dlužných věřitelům. Pro účely oceňování podniků se obvykle používá hodnota podniku. Další informace o hodnotě podniku vs. hodnotě vlastního kapitálu Hodnota podniku a hodnotě majetku Hodnota podniku a hodnotě majetku. Tato příručka vysvětluje rozdíl mezi hodnotou podniku (pevnou hodnotou) a hodnotou vlastního kapitálu podniku. Podívejte se na příklad, jak vypočítat každý a stáhnout kalkulačku. Hodnota podniku = hodnota vlastního kapitálu + dluh - hotovost. Zjistěte význam a způsob, jakým se každý používá při oceňování.

Související čtení

Finance je globálním poskytovatelem certifikace FMVA® pro finanční modelování a oceňování. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P.Morgan a Ferrari. Chcete-li se dále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné tyto další finanční zdroje a průvodci:

  • Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu Finance Články Finance Finance jsou koncipovány jako návody pro samostudium, které vám pomohou naučit se důležité finanční koncepty online vlastním tempem. Procházejte stovky článků!
  • Struktura kapitálu Struktura kapitálu Kapitálová struktura označuje množství dluhu a / nebo kapitálu použitého firmou k financování jejích operací a financování jejích aktiv. Kapitálová struktura firmy
  • Dluhová kapacita Dluhová kapacita Dluhová kapacita se týká celkové výše dluhu, který může podnik vzniknout a splatit podle podmínek smlouvy o dluhu.
  • Nadřízený a podřízený dluh Nadřízený a podřízený dluh Abychom porozuměli nadřízenému a podřízenému dluhu, musíme nejprve zkontrolovat kapitálový zásobník. Zásoba kapitálu řadí prioritu různých zdrojů financování. Podřízený a podřízený dluh se vztahují k jejich postavení v kapitálovém zásobníku společnosti. V případě likvidace je nejdříve splacen seniorní dluh

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found