Cenová pružnost označuje, jak se mění množství poptávané nebo dodávané zboží, když se mění jeho cena. Jinými slovy, měří, kolik lidé reagují na změnu ceny položky.
Cenová elasticita poptávky se vztahuje k tomu, jak změny ceny ovlivňují poptávané množství zboží. Naopak, cenová elasticita nabídky odkazuje na to, jak změny ceny ovlivňují dodané množství zboží.
Cenová elasticita poptávky
Existují tři hlavní typy cenové elasticity poptávky: elastická, jednotková elastická a nepružná. Než se ponoříme hlouběji do předmětu, důkladné pochopení zákonů nabídky a poptávky Nabídka a poptávka Zákony nabídky a poptávky jsou mikroekonomické pojmy, které uvádějí, že na účinných trzích je dodávané množství zboží a požadované množství tohoto zboží stejné navzájem. Cena tohoto zboží je také určena bodem, ve kterém jsou nabídka a poptávka stejné. je doporučeno.
Pro výpočet cenové pružnosti poptávky (PED) používáme následující rovnici:
Kde:
% Změna požadovaného množství (Qd) = (Nové množství - staré množství) / průměrné množství
% Změna ceny (P) = (Nová cena - stará cena) / průměrná cena
PED je vždy poskytován jako absolutní hodnotanebo kladná hodnota, protože nás zajímá její velikost.
Metoda středního bodu pro pružnost
Některé zdroje ekonomiky místo toho vypočítají cenovou elasticitu pomocí následujících vzorců:
% Změna požadovaného množství (Qd) = (Nové množství - staré množství) /Staré množství
% Změna ceny (P) = (Nová cena - stará cena) /Stará cena
Všimněte si, že jmenovatelem pro oba tyto typy jsou staré množství a cena na rozdíl od průměrné ceny a množství, které byly uvedeny výše. Použití tohoto vzorce není ideální, protože směr změny ceny nebo množství může ovlivnit počet vypočítaný pro cenovou pružnost.
Zde je příklad pro ilustraci. Náklady na kalhoty klesly z 30 na 20 dolarů a požadované množství se pohybuje od 100 do 150 párů kalhot. Cenová elasticita výpočtu poptávky by byla následující:
Pokud však tento příklad převrátíme a kalhoty se zvyšují na ceně, dostaneme místo toho tento výpočet:
V tomto příkladu jsou uvedená čísla stejná a změna je úplně stejná. Jediný rozdíl je v tom, že směr změn je odlišný, což způsobuje různé cenové pružnosti poptávky. K vyřešení tohoto problému používá vzorec, který používáme výše metoda středního bodu pro pružnost.
Metoda středního bodu používá průměrné množství a cenu jako jmenovatele vzorců pro procentní změnu následujícím způsobem:
% Změna požadovaného množství (Qd) = (Nové množství - staré množství) /Průměrné množství
% Změna ceny (P) = (Nová cena - stará cena) /Průměrná cena
To řeší problém různých pružností, jak vidíme pomocí následujících výpočtů pro předchozí příklad:
Elastická poptávka
Elastická poptávka nastává, když změny ceny způsobují neúměrně velký požadovaná změna množství. Například u zboží s elastickou poptávkou může dojít ke zvýšení jeho ceny o 10%, ale ve výsledku poklesne poptávka o 30%. Zboží, které zažívá tento druh poptávky, je označeno jako „cenově citlivé“ a je obvykle nepodstatným zbožím, které má mnoho náhražek (například jídla v restauracích, módní předměty atd.).
Zboží je považováno za „elastické“, když je PED je větší než 1. Například pokud poptávané množství kabelky klesne z 300 na 200, když se cena zvýší z 500 na 550 USD, PED kabelky bude:
PED dobrého je 4.2, který je považován za elastický.
Zboží s dokonale elastickou poptávkou by mělo PED nekonečna, kde i nepatrné změny ceny by způsobily nekonečně velkou změnu poptávky.
Neelastická poptávka
Nepružná poptávka nastává, když změny ceny způsobují neúměrně malý požadovaná změna množství. Například u zboží s nepružnou poptávkou může dojít ke zvýšení jeho ceny o 30%, ale v důsledku toho poklesne poptávka pouze o 10%. Zboží, které zažívá tento druh poptávky, je označováno jako „cenově necitlivé“ a je obvykle základním zbožím, které spotřebitelé nemají jako náhradu (jako je voda, léky, cigarety atd.).
Zboží je považováno za „nepružné“, když je PED je menší než 1. Například pokud poptávané množství léku na léčbu rakoviny klesne z 900 na 700, když se cena zvýší z 500 na 900 USD, PED drogy bude:
PED dobrého je 0.4375, což je považováno za nepružné.
Zboží s dokonale nepružnou poptávkou by mělo PED rovné 0, kde by ani obrovské změny ceny nezpůsobily žádnou změnu poptávky.
Elastická poptávka jednotky
Jednotková elastická poptávka nastává, když změny ceny způsobí stejně proporcionální změna požadovaného množství. Například u zboží s nepružnou jednotkovou elastickou poptávkou může dojít ke zvýšení jeho ceny o 30% a poptávka by také poklesla o 30%. Takové zboží je dnes na trzích obtížnější najít a jednotková elastická poptávka je spíše konceptem teoretické ekonomiky. Může však existovat zboží s jednotkovou elastickou poptávkou.
Zboží je považováno za „jednotně elastické“, když je PED se rovná 1. Například pokud požadované množství zboží klesne z 1 000 na 900, když se cena zvýší z 90 na 100 USD, PED zboží bude:
PED dobrého je 1, který je považován za jednotkový elastický.
Cenová pružnost nabídky
Cenová elasticita nabídky (PES) funguje stejným způsobem jako PED. Rovnice pro výpočet PES jsou stejné (kromě toho, že použité množství je dodané množství místo požadovaného množství).
Pro poptávku i nabídku platí následující kategorizace:
Musíme si však uvědomit, že nabídka klesá, zatímco poptávka klesá. Tím pádem,
- Pružný PES by znamenal, že zvýšení ceny bude neúměrně vést velký zvýšení dodávaného množství.
- Neelastický PES by znamenal, že zvýšení ceny bude neúměrně vést malý zvýšení dodávaného množství.
- Jednotkové elastické PES by znamenalo, že zvýšení ceny povede proporcionálně rovnat se zvýšení dodávaného množství.
Další zdroje
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Další informace o souvisejících tématech najdete v následujících finančních zdrojích:
- Hrubý domácí produkt (HDP) Hrubý domácí produkt (HDP) Hrubý domácí produkt (HDP) je standardní míra ekonomického zdraví země a ukazatel její životní úrovně. HDP lze také použít k porovnání úrovní produktivity mezi různými zeměmi.
- Poměr tržní kapitalizace k HDP (ukazatel Buffett) Poměr tržní kapitalizace k HDP (ukazatel Buffett) Poměr tržní kapitalizace k HDP (také známý jako Buffettův ukazatel) je měřítkem celkové hodnoty všech veřejně obchodovaných akcií v zemi, děleno hrubým domácím produktem (HDP) dané země. Používal se jako široký způsob hodnocení, zda je akciový trh v zemi nadhodnocen nebo podhodnocen, ve srovnání s průměrem
- Fiskální politika Fiskální politika Fiskální politika se týká rozpočtové politiky vlády, která zahrnuje vládu, která manipuluje s úrovní výdajů a daňových sazeb v ekonomice. Vláda používá tyto dva nástroje ke sledování a ovlivňování ekonomiky. Jedná se o sesterskou strategii měnové politiky.
- Dluh vs financování vlastního kapitálu Dluh vs financování vlastního kapitálu Dluh vs financování vlastního kapitálu - co je pro vaše podnikání nejlepší a proč? Jednoduchá odpověď je, že to záleží. Rozhodnutí o ekvitě versus dluh, abychom jmenovali alespoň některé, závisí na velkém počtu faktorů, jako je současné ekonomické klima, stávající kapitálová struktura podniku a fáze životního cyklu podniku.