Riziko - definice, typy, úpravy a měření

Ve financích je riziko pravděpodobnost, že se skutečné výsledky budou lišit od očekávaných výsledků. V modelu oceňování kapitálových aktiv (CAPM) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) je model, který popisuje vztah mezi očekávaným výnosem a rizikem zabezpečení. Vzorec CAPM ukazuje, že návratnost cenného papíru se rovná bezrizikovému výnosu plus riziková prémie, na základě beta tohoto cenného papíru je riziko definováno jako volatilita výnosů. Koncept „rizika a výnosu“ spočívá v tom, že rizikovější aktiva by měla mít vyšší očekávané výnosy, aby kompenzovala investory za vyšší volatilitu a zvýšené riziko.

Riziko

Druhy rizika

Obecně řečeno, existují dvě hlavní kategorie rizik: systematické a nesystematické. Systematické riziko je tržní nejistota investice, což znamená, že představuje vnější faktory, které ovlivňují všechny (nebo mnoho) společností v odvětví nebo skupině. Nesystematické riziko představuje nejistoty specifické pro aktiva, které mohou ovlivnit výkonnost investice.

Níže je uveden seznam nejdůležitějších typů rizik, které musí finanční analytik vzít v úvahu při hodnocení investičních příležitostí:

  • Systematické riziko - Celkový dopad trhu
  • Nesystematické riziko - Nejistota specifická pro aktiva nebo společnosti
  • Politické / regulační riziko - Dopad politických rozhodnutí a změny v regulaci
  • Finanční riziko - Kapitálová struktura společnosti (stupeň finanční páky nebo dluhové zatížení)
  • Úrokové riziko - Dopad změny úrokových sazeb
  • Riziko země - Nejistoty specifické pro danou zemi
  • Sociální riziko - Dopad změn sociálních norem, hnutí a nepokojů
  • Environmentální riziko - Nejistota ohledně environmentálních závazků nebo dopadu změn v životním prostředí
  • Operační risk - Nejistota ohledně činnosti společnosti, včetně jejího dodavatelského řetězce a dodávek jejích produktů nebo služeb
  • Riziko řízení - Dopad, který mají rozhodnutí manažerského týmu na společnost
  • Právní riziko - Nejistota týkající se soudních sporů nebo svobody podnikání
  • Soutěž - Míra konkurence v průmyslovém odvětví a dopad dopadu konkurence na společnost

Druhy rizik

Čas vs. riziko

Čím dále do budoucnosti je peněžní tok nebo očekávaná výplata, tím je rizikovější (nebo nejistější). Mezi časem a nejistotou existuje silná pozitivní korelace.

Čas vs. riziko

Níže se podíváme na dvě různé metody úpravy nejistoty, která je funkcí času.

Úprava rizika

Jelikož různé investice mají různé stupně nejistoty nebo volatility, finanční analytici se „přizpůsobí“ úrovni příslušné nejistoty. Obecně lze říci, že existují dva běžné způsoby úpravy: metoda diskontní sazby a metoda přímých peněžních toků.

Úprava rizika

# 1 Metoda diskontní sazby

Metoda diskontní sazby pro přizpůsobení rizika investici je nejběžnějším přístupem, protože je poměrně jednoduchá a akademici ji obecně přijímají. Koncept spočívá v tom, že očekávané budoucí peněžní toky z investice budou muset být diskontovány pro časovou hodnotu peněz a dodatečnou rizikovou prémii investice.

Chcete-li se dozvědět více, podívejte se do finančního průvodce Váženým průměrem nákladů na kapitál (WACC). WACC WACC je vážený průměr nákladů na kapitál společnosti a představuje jeho smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled toho, co to je, proč je použito, jak ji vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení a průvodce modelováním DCF Bezplatný průvodce tréninkem modelu DCF Model DCF je specifický typ finančního modelu používaného k oceňování byznys. Tento model je jednoduše prognózou neuvolněného volného peněžního toku společnosti.

# 2 Metoda přímých peněžních toků

Provedení metody přímých peněžních toků je náročnější, ale nabízí podrobnější a důkladnější analýzu. V této metodě analytik přímo upraví budoucí peněžní toky tím, že na ně použije faktor jistoty. Faktor jistoty je odhad pravděpodobnosti, že peněžní toky budou skutečně přijaty. Odtud musí analytik jednoduše diskontovat peněžní toky v časové hodnotě peněz, aby získal čistou současnou hodnotu (NPV) Čistá současná hodnota (NPV) Čistá současná hodnota (NPV) je hodnota všech budoucích peněžních toků ( pozitivní a negativní) po celou dobu životnosti investice diskontované do současnosti. Analýza NPV je formou vlastního ocenění a používá se značně napříč financemi a účetnictvím pro stanovení hodnoty podniku, zabezpečení investice, investice. Warren Buffett je známý tím, že používá tento přístup k oceňování společností.

Řízení rizik

Existuje několik přístupů, které mohou investoři a manažeři podniků použít k řízení nejistoty. Níže uvádíme rozpis nejběžnějších strategií řízení rizik:

# 1 Diverzifikace

Diverzifikace je metoda snižování nesystematického (specifického) rizika investováním do řady různých aktiv. Koncept spočívá v tom, že pokud jedna investice projde konkrétním incidentem, který způsobí její nedostatečný výkon, ostatní investice ji vyváží.

# 2 Zajištění

Zajištění je proces eliminace nejistoty uzavřením dohody s protistranou. Mezi příklady patří forwardy, opce, futures, swapy a další deriváty, které poskytují určitou jistotu ohledně toho, za co lze investici v budoucnu koupit nebo prodat. Zajištění běžně používají investoři ke snížení tržního rizika a obchodní manažeři ke správě nákladů nebo výnosů z blokování.

# 3 Pojištění

Existuje široká škála pojistných produktů, které lze použít k ochraně investorů a provozovatelů před katastrofickými událostmi. Jako příklady lze uvést pojištění klíčových osob, pojištění obecné odpovědnosti, pojištění majetku atd. I když náklady na údržbu pojištění přetrvávají, vyplatí se to poskytnutím jistoty proti určitým negativním výsledkům.

# 4 Provozní postupy

Existuje nespočet provozních postupů, které mohou manažeři použít ke snížení rizikovosti svého podnikání. Mezi příklady patří přezkoumání, analýza a zlepšení jejich bezpečnostních postupů; využívání externích konzultantů pro audit provozní efektivity; používání robustních metod finančního plánování; a diverzifikace činnosti podniku.

# 5 Deleveraging

Společnosti mohou snížit nejistotu očekávané budoucí finanční výkonnosti snížením výše dluhu, který mají. Společnosti s nižším pákovým efektem mají větší flexibilitu a nižší riziko bankrotu nebo ukončení činnosti.

Je důležité zdůraznit, že jelikož riziko je dvoustranné (to znamená, že neočekávaný výsledek může být lepší nebo horší, než se očekávalo), mohou výše uvedené strategie vést k nižším očekávaným výnosům (tj. Zhoršení bude omezeno).

Řízení rizik

Spready a investice bez rizika

Koncept nejistoty u finančních investic je založen na relativním riziku investice ve srovnání s bezrizikovou sazbou, kterou je vládní dluhopis. Níže je uveden příklad toho, jak se dodatečná nejistota nebo splácení promítají do investic s vyššími náklady (vyšší návratnost).

Spready rizika

Jak ukazuje výše uvedený graf, existují vyšší očekávané výnosy (a větší nejistota) v čase investic na základě jejich šíření do bezrizikové míry návratnosti.

Související čtení

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:

  • Struktura kapitálu Struktura kapitálu Kapitálová struktura označuje množství dluhu a / nebo kapitálu použitého firmou k financování jejích operací a financování jejích aktiv. Kapitálová struktura firmy
  • Dluh vs. kapitálové financování Dluh vs. kapitálové financování Dluh vs. kapitálové financování - co je pro vaše podnikání nejlepší a proč? Jednoduchá odpověď je, že to záleží. Rozhodnutí o ekvitě versus dluh, abychom jmenovali alespoň některé, závisí na velkém počtu faktorů, jako je současné ekonomické klima, stávající kapitálová struktura podniku a fáze životního cyklu podniku.
  • Investice: Průvodce pro začátečníky Investice: Průvodce pro začátečníky Průvodce Finance's Investing for Beginners vás naučí základy investování a jak začít. Zjistěte více o různých strategiích a technikách obchodování a o různých finančních trzích, do kterých můžete investovat.
  • Volatilita Volatilita Volatilita je měřítkem míry kolísání ceny cenného papíru v průběhu času. Udává úroveň rizika spojeného se změnami ceny cenného papíru. Investoři a obchodníci vypočítávají volatilitu cenného papíru za účelem posouzení minulých výkyvů cen

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found