Organizační analýza je proces hodnocení růstu, personálu, provozu a pracovního prostředí účetní jednotky. Provedení organizační analýzy je přínosné, protože umožňuje managementu identifikovat oblasti slabosti a poté najít přístupy k odstranění problémů.
Charakteristika organizační analýzy
Mezi důležité aspekty organizační analýzy patří hodnocení externích prvků, které mohou ovlivnit výkon organizace. Součástí organizační analýzy je i strategické vyhodnocení potenciálu a základny zdrojů organizace.
O úspěchu subjektu rozhodují vnitřní slabosti a silné stránky spolu s vnějšími hrozbami a příležitostmi. Z tohoto důvodu SWOT analýza SWOT analýza SWOT analýza se používá ke studiu interního a externího prostředí společnosti a je součástí procesu strategického plánování společnosti. Kromě toho je a důležitou součástí organizační analýzy. Používají jej podniky k hodnocení jejich výkonnosti a stanovení cílů nebo cílů.
1. Silné stránky
Konkurenční výhoda, kterou má organizace nad svými konkurenty, je výhodou, která určuje její úspěch. Hodnocení silných stránek organizace zahrnuje hodnocení managementu. Struktura společnosti Struktura společnosti označuje organizaci různých oddělení nebo obchodních jednotek ve společnosti. V závislosti na cílech společnosti a odvětví, pracovní síle, zdrojích a aktuálních marketingových cílech. Obecně se interní analýza zaměřuje na klíčové kompetence a zdroje účetní jednotky.
Definování schopností organizace pomáhá řídícímu týmu přijímat správná rozhodnutí při formulování dlouhodobých cílů. Mezi další důležité aspekty interní analýzy patří pohled na finanční cíle, strategické plánování Strategické plánování Strategické plánování je umění formulovat obchodní strategie, implementovat je a hodnotit jejich dopad na organizační cíle. Koncept a provozní struktura.
2. Slabé stránky
Slabé stránky jsou zjevně aspektem organizace, který může ovlivnit její výkon. Rozpoznání slabin je důležité, protože umožňuje organizaci lokalizovat problémy a implementovat prospěšné změny. Kromě toho je organizace schopna ve svém strategickém plánovacím procesu vyvinout vhodné volby, zejména pokud nejsou uspokojivé výsledky.
Potenciální slabosti zahrnují nízkou morálku Morálka zaměstnanců Morálka zaměstnanců je definována jako celková spokojenost, výhled a pocity pohody, které má zaměstnanec na pracovišti. Jinými slovy, odkazuje na to, jak spokojení zaměstnanci cítí své pracovní prostředí. Morálka zaměstnanců je pro mnoho podniků důležitá kvůli jejímu přímému vlivu na, špatnému vedení, špatným finančním prostředkům, zastaralé technologii a neefektivním funkcím. Příkladem obratu by mohla být organizace, která dříve zaznamenala špatnou kontrolu nákladů a tvrdě pracovala na správě nákladů.
3. Příležitosti
Externí analýza obecně váží hrozby a příležitosti, které existují mimo organizaci. Externí hodnocení zahrnuje dimenzování konkurence, analýzu tržních trendů a hodnocení dopadu technologie na výkonnost organizace. Při pohledu na externí příležitosti musí organizace identifikovat aktuální trendy na trhu a také slabiny a mezery na trhu, které může přijít a vyplnit.
Účetní jednotka musí také považovat technologické změny za příležitost. Inovace pomáhají vytvářet obchodní příležitosti. Organizace, které se odlišují, pokud jde o jejich efektivní využívání dostupné technologie, se proto mohou stát lídry v příslušných oborech.
4. Hrozby
Ne všechny hrozby mají negativní dopad na úspěch firmy. Například práce může být hrozbou nebo příležitostí v závislosti na převládajících ekonomických podmínkách. Legislativa a předpisy stanovené vládou mají také vliv na to, jak dobře si organizace vede ve svém oboru.
Aby uspěla v konkurenčním prostředí, musí se organizace naučit zvládat a přijímat změny, jak k nim dochází.
Modely organizační analýzy
Organizační analýza pomáhá podnikům uspět v dynamickém obchodním prostředí. Z tohoto důvodu musí účetní jednotka rozumět svému modelu. Obchodní modelování je klíčovým parametrem v procesu organizační analýzy. Modely vysvětlují, jak podnikání funguje a změny, které prožívají, aby mohly dosáhnout požadované úrovně výkonu.
Existují čtyři různé modely, se kterými organizace běžně pracují. Prvním modelem je racionální model. Jeho filozofií je, že existuje pouze jeden logický způsob provádění úkolů. Alternativním modelem je přírodní model, který věří, že podnik chce nejen dosáhnout svých vlastních cílů, ale také pozitivně ovlivnit své vnější prostředí.
Socio-technický je třetí model. Podle sociálně-technického modelu se podniky neustále vyvíjejí. Ke změně dochází pokaždé, když se změní očekávání zaměstnanců, a to díky spolupráci s ostatními zaměstnanci.
Poslední je kognitivní model. Tento model klade velký důraz na úkoly prováděné obchodním týmem. Velká pozornost je věnována rozdělení a koordinaci úkolů mezi zaměstnanci.
Výhody organizační analýzy
Organizační analýza nabízí podniku mnoho výhod. Zaprvé pomáhá podnikům zlepšit jejich slabosti. Pochopení toho, jak podnikání funguje, pomáhá osvětlit oblasti slabosti, které mohou k urychlení růstu vyžadovat pouze jednoduché změny. Organizační analýza pomáhá podnikům najít inovativní nápady, například nové způsoby strukturování cílů tak, aby byli zaměstnanci produktivnější.
Závěrečné slovo
Podniky usilující o konkurenční výhodu mohou těžit z provedení organizační analýzy. Informace generované z organizační analýzy pomohou účetní jednotce pochopit, co musí udělat, aby se ze sebe stala úspěšnější a ziskovější podnik. Ať už jde o nový nebo starý podnik, organizační analýza může vlastníkům a manažerům pomoci lépe porozumět jejich podnikání.
Dodatečné zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . Chcete-li se dále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:
- Posouzení Posouzení Posouzení je v zásadě způsob, jak provést nezaujatou analýzu nebo vyhodnocení aktiva, podniku nebo organizace nebo vyhodnotit výkon podle dané sady standardů nebo kritérií. Provádí kvalifikovaný odhadce, hodnocení se obvykle provádí vždy, když má být nemovitost nebo aktivum prodáno a je třeba určit jeho hodnotu
- Klíčové ukazatele výkonu (KPI) Klíčové ukazatele výkonu (KPI) Klíčové ukazatele výkonu (KPI) jsou metriky používané k pravidelnému sledování a hodnocení výkonnosti organizace směrem k dosažení konkrétních cílů. Používají se také k měření celkového výkonu společnosti
- KPI pracovní síly KPI pracovní síly Jak můžeme sledovat pracovní sílu? Vlády a ekonomové obvykle hodnotí sílu pracovní síly v zemi na tři hlavní klíčové ukazatele výkonu (KPI)
- Organizační rozvoj Organizační rozvoj Organizační rozvoj lze definovat jako objektivní metodiku používanou k iniciaci změny systémů v entitě. Organizační rozvoj je