Enron Scandal - přehled, role MTM, agenturní konflikty

Skandál Enron je pravděpodobně největší, nejkomplikovanější a nejznámější účetní skandál všech dob. Prostřednictvím klamání účetních triků je společnost Enron Corporation - americká energetika, komodity Komodity Komodity jsou další třídou aktiv, stejně jako akcie a dluhopisy. Liší se však v tom smyslu, že se jedná o produkty pocházející ze Země, mezi něž patří bavlna, ropa, plyn, kukuřice, pšenice, pomeranče, zlato a uran. Komodity jsou v zásadě surovinami a službami - dokázaly přimět své investory, aby si mysleli, že se firmě daří mnohem lépe, než ve skutečnosti byla.

Enron Scandal

Pochopení skandálu Enron

Na vrcholu společnosti Enron v polovině roku 2001 se akcie společnosti obchodovaly na historickém maximu 90,75 USD. Poté, co byl skandál odhalen, se akcie během několika měsíců propadly na historické minimum 0,26 USD v listopadu 2001.

Obzvláště znepokojivé na skandálu bylo to, jak se takový rozsáhlý podvodný program tak dlouho úspěšně prosazoval a jak regulační orgány nepřijaly opatření, aby ho zastavily. Skandál Enron ve spojení s fiaskem WorldCom (MCI) osvětlil, do jaké míry společnosti využívají mezery v legislativě.

Nově objevená kontrola vedla k uzákonění zákona Sarbanes-Oxley Act Sarbanes Oxley Act Sarbanes-Oxley Act je americký federální zákon, jehož cílem bylo chránit investory spolehlivějším a přesnějším zveřejňováním informací o společnostech. , jehož cílem bylo chránit akcionáře tím, že zveřejňování informací o společnostech bude přesnější a transparentnější.

Účetnictví na tržišti (MTM)

Hlavní metodou, kterou společnost Enron použila k „vaření svých knih“, byla účetní metoda známá jako účetnictví Mark-to-Market (MTM). V rámci účetnictví MTM mohou být aktiva zaznamenána v rozvaze společnosti v jejich reálné tržní hodnotě (na rozdíl od jejich účetní hodnoty). S MTM mohou společnosti také uvést své zisky jako projekce, spíše než skutečné počty.

Příkladem společnosti využívající účetnictví MTM je, pokud by měla vykazovat své předpokládané peněžní toky, které by byly výsledkem nového kusu nemovitosti, závodu a vybavení (PP&E) PP&E (nemovitosti, stroje a zařízení) PP&E (nemovitosti, stroje a zařízení) Zařízení) je jedním z hlavních dlouhodobých aktiv nalezených v rozvaze. PP&E je ovlivněna Capexem, Odpisy a Akvizicemi / Dispozicemi dlouhodobého majetku. Tato aktiva hrají klíčovou roli ve finančním plánování a analýze operací společnosti a budoucích výdajů, jako je továrna. Společnosti by přirozeně byly motivovány k tomu, aby byly ve svém výhledu co nejoptimističtější, protože by to pomohlo posílit jejich cenu akcií a povzbudit více investorů k investování do společnosti.

MTM ve skandálu Enron

Reálné hodnoty je těžké určit, a dokonce i generální ředitel Enronu Jeff Skilling zjistil, že je těžké vysvětlit finančním reportérům, odkud pocházejí všechna čísla ve finančních výkazech společnosti. Skilling v rozhovoru uvedl, že čísla poskytovaná analytikům byla čísla „černé skříňky“, která bylo obtížné určit kvůli velkoobchodní povaze Enronu, ale ujistila tisk, že jim lze důvěřovat.

V případě společnosti Enron byly skutečné peněžní toky, které vyplynuly z jejich aktiv, podstatně nižší než peněžní toky, které původně vykazovaly Komisi pro cenné papíry (SEC) pro cenné papíry (SEC), Americké komisi pro cenné papíry nebo SEC, je nezávislá agentura federální vlády USA, která je odpovědná za implementaci federálních zákonů o cenných papírech a navrhování pravidel pro cenné papíry. Je také odpovědný za údržbu odvětví cenných papírů a burz cenných papírů a opcí podle metody MTM. Ve snaze skrýt ztráty Enron založil řadu speciálních shell korporací známých jako Special Purpose Entities (SPEs).

Ztráty by byly hlášeny podle tradičnějších metod nákladového účetnictví v SPE, ale bylo téměř nemožné spojit je zpět s Enronem. Většina SPE byly soukromé společnosti, které existovaly pouze na papíře. Finanční analytici a reportéři tedy jednoduše nevěděli, že existují.

Konflikty agentur

To, co se v zásadě stalo se skandálem Enron, bylo, že existovala vysoká míra informační asymetrie Asymetrické informace Asymetrické informace jsou, jak tento termín naznačuje, nerovné, nepřiměřené nebo převrácené informace. Obvykle se používá v souvislosti s nějakým typem obchodního nebo finančního ujednání, kdy jedna strana vlastní více nebo podrobnější informace než druhá strana. mezi manažerským týmem a investory do společnosti. Pravděpodobně k tomu došlo kvůli osobním pobídkám, které manažerský tým dostal. Například mnoho manažerů skupiny C-suite dostává odškodnění v akciích společnosti a také sbírá bonusy, když akcie dosáhnou určité předem stanovené cenové hladiny.

Skilling a jeho tým se tedy rozhodli odhodlat zvýšit cenu akcií Enronu v naději, že se jejich manažerské pobídky promítnou do větší kompenzace za ně. V návaznosti na skandál Enron jsou nyní společnosti mnohem nebezpečnější z hlediska agenturních záležitostí a nesouladu podnikových cílů s pobídkami pro správu.

Dodatečné zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Plán vlastnictví akcií zaměstnanců (ESOP) Plán vlastnictví akcií zaměstnanců (ESOP) Plán vlastnictví akcií zaměstnanců (ESOP) odkazuje na plán zaměstnaneckých výhod, který dává zaměstnancům vlastnický podíl ve společnosti. Zaměstnavatel alokuje procento akcií společnosti každému způsobilému zaměstnanci bez jakýchkoli poplatků předem. Rozdělení akcií může vycházet z platové stupnice zaměstnance, podmínek
  • IFRS vs. US GAAP IFRS vs. US GAAP IFRS vs. US GAAP odkazuje na dva účetní standardy a zásady, které země ve světě dodržují v souvislosti s finančním výkaznictvím. Více než 110 zemí se řídí Mezinárodními standardy účetního výkaznictví (IFRS), což podporuje jednotnost při přípravě finančních výkazů.
  • Nejlepší účetní skandály Nejlepší účetní skandály V posledních dvou desetiletích došlo k nejhorším účetním skandálům v historii. V důsledku těchto finančních katastrof byly ztraceny miliardy dolarů. V tomhle
  • Okenní oblékání Okenní obvaz „Okenní oblékání“ označuje způsob, jakým je „okno“ maloobchodního podniku „oblečeno“, aby prodávané zboží a služby vypadaly atraktivněji. V oblasti financí se „dressing“ týká úsilí vynaloženého na to, aby finanční výkazy podniku vypadaly lépe, než budou zveřejněny.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found