Nominální úroková sazba - přehled, inflace a složené úpravy

Nominální úroková sazba se vztahuje k úrokové míře před úpravou o inflaci. Inflace Inflace je ekonomický koncept, který odkazuje na zvýšení cenové hladiny zboží po stanovenou dobu. Nárůst cenové hladiny znamená, že měna v dané ekonomice ztrácí kupní sílu (tj. Za stejnou částku peněz lze nakoupit méně). . Odkazuje také na sazbu uvedenou ve smlouvě o půjčce bez úpravy o složení. Nominální úroková sazba je na rozdíl od skutečné úrokové sazby, pokud jde o úpravu inflace, a efektivní úrokové sazby, pokud jde o složenou úpravu.

Nominální úroková sazba

Nominální úrokové sazby mohou být ovlivněny různými faktory, včetně poptávky a nabídky Nabídka a poptávka Zákony nabídky a poptávky jsou mikroekonomické koncepty, které uvádějí, že na účinných trzích se množství dodávaného zboží a požadované množství tohoto zboží rovná každému. jiný. Cena tohoto zboží je také určena bodem, ve kterém jsou nabídka a poptávka stejné. peněz, akce federální vlády, měnová politika centrální banky a mnoho dalších.

Centrální banky implementují krátkodobou nominální úrokovou sazbu jako nástroj měnové politiky. Během ekonomické recese se nominální sazba snižuje, aby stimulovala ekonomické aktivity. Během období inflace se nominální sazba zvyšuje.

souhrn

  • Na rozdíl od reálné úrokové míry se nominální úroková sazba vztahuje na úrokovou míru před úpravou o inflaci.
  • Podle Fisherova efektu se nominální úroková sazba rovná skutečné úrokové míře plus očekávaná míra inflace.
  • Na rozdíl od efektivní úrokové sazby se nominální úroková sazba vztahuje na sazbu uvedenou ve smlouvě o úvěru bez úpravy o složení.

Nominální úroková sazba vs. skutečná úroková sazba

Úroková sazba je cena výpůjčky nebo návratnosti půjčky v důsledku časové hodnoty peněz Časová hodnota peněz Časová hodnota peněz je základní finanční koncept, který tvrdí, že peníze v současnosti mají hodnotu větší než stejnou částku peněz obdržel v budoucnu. To je pravda, protože peníze, které právě teď máte, lze investovat a získat návratnost, čímž v budoucnu vytvoříte větší částku peněz. (Také s budoucností. Sazba je známá jako nominální sazba, která je uvedena ve smlouvě o půjčce. Nominální úroková sazba obsahuje dvě části: a skutečná úroková sazba a inflační prémie.

Jak ekonomika roste s inflací, kupní síla každého dolaru časem klesá. Výnos, který věřitel vydělá za každý dolar, který předtím půjčil, je tedy ve skutečnosti nižší než sazba uvedená ve smlouvě. Míra návratnosti Míra návratnosti Míra návratnosti (ROR) je zisk nebo ztráta investice v průběhu časového období, které je spojeno s počáteční cenou investice vyjádřenou v procentech. Tato příručka učí nejběžnější vzorce po úpravě nominální úrokové míry pro inflaci známé jako skutečná úroková sazba. Je důležité, aby věřitel pochopil skutečnou úrokovou sazbu dluhopisu.

Nominální úroková sazba - vzorec

Úprava inflace nominální úrokové sazby

Fisherův efekt popisuje vztah mezi inflací a nominální nebo skutečnou úrokovou sazbou pomocí níže uvedené rovnice:

(1 + i) = (1 + R) (1 + h)

Kde:

  • i - Nominální úroková sazba
  • R - Skutečná úroková sazba
  • h - Očekávaná míra inflace

Ve stabilní ekonomice, která roste mírným tempem, je míra inflace obvykle nízká. S nízkou mírou inflace lze implementovat zjednodušenou verzi Fisherovy rovnice. Uvádí, že nominální úroková sazba se přibližně rovná skutečné úrokové sazbě plus míře inflace (i = R + h).

Například dluhopisový investor očekává skutečnou úrokovou sazbu 5%, když trh vykazuje očekávanou míru inflace 3%. Investor by proto měl hledat dluhopis se stanovenou (nominální) úrokovou sazbou 8% (5% + 3%).

Praktický příklad

Nominální úrokovou sazbu lze také vypočítat pomocí níže uvedeného vzorce. Obě metody výpočtu poskytují podobný výsledek.

i = (1 + R) (1 + h) - 1 = (1 + 5%) (1 + 3%) - 1 = 8.15%

Podle Fisherova efektu, pokud se zvýší míra inflace a nominální úroková sazba zůstane konstantní, skutečná úroková sazba poklesne. Skutečná návratnost věřitele klesá v důsledku rychlejšího poklesu kupní síly. Pokud se nominální úroková sazba i očekávaná míra inflace zvýší stejnou sazbou, což znamená kompenzaci inflační prémie, skutečná úroková sazba zůstane beze změny.

Nominální úroková sazba vs. efektivní úroková sazba

Nominální úroková sazba se týká periodické úrokové sazby vynásobené počtem období v roce. Nezohledňuje to složení. Nominální úrokové sazby proto nejsou vždy srovnatelné, pokud nezahrnují stejná složená období.

Efektivní úroková sazba je považována za přesnější míru úroku. Vypočítává se na základě nominální úrokové sazby a jejích složených období. Různé efektivní úrokové sazby lze přímo porovnávat, protože byly upraveny tak, aby odrážely účinek složení.

Složená úprava nominální úrokové sazby

Vztah mezi nominální sazbou a efektivní sazbou s úpravou diskrétního složeného období je uveden níže:

úprava diskrétního složeného období

Pokud je úrok nepřetržitě složen,

Trvale složený úrok

Kde:

  • i - Nominální úroková sazba
  • r - Efektivní úroková sazba
  • n - Počet slučovacích období za rok
  • E - Přírodní logovací základna (2.71828…)

Nominální a efektivní úrokové sazby se ne vždy liší. Pokud je složené období přesně jeden rok, nominální sazba a efektivní sazba budou stejné. Zvažte dluhopis s roční úrokovou sazbou 5%, ročně složený. Nominální úroková sazba dluhopisu je 5% (s periodickou sazbou 5% a jedním složeným obdobím za rok). Efektivní úroková sazba je také 5%.

Pokud je složené období kratší než jeden rok, je efektivní úroková sazba vyšší než nominální úroková sazba. Při stejné nominální sazbě platí, že čím kratší je složené období (více složených období za rok), tím vyšší je efektivní úroková sazba a kontinuálně složený dluhopis nabízí nejvyšší efektivní sazbu.

Ve výše uvedeném příkladu bude efektivní sazba 5,095%, pokud je 5% úrok složen čtvrtletně, 5,116% pro měsíční složení a 5,127% pro kontinuální složení. Výpočet je uveden níže:

Ukázkový výpočet

Dodatečné zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ Certifikace CBCA ™ Certifikace Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ je celosvětovým standardem pro úvěrové analytiky, který zahrnuje finance, účetnictví, kreditní analýzu, analýzu peněžních toků , modelování smluv, splácení půjček atd. certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně. K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné následující zdroje:

  • Platná federální sazba Platná federální sazba (AFR) Platná federální sazba (AFR) je úroková sazba, která se vztahuje na osobní půjčky. Jedná se o minimální sazbu použitelnou na tyto půjčky podle právních předpisů USA.
  • Kontinuálně složený úrok Kontinuálně složený úrok Kontinuálně složený úrok je úrok, který se počítá z počáteční jistiny, stejně jako veškerý úrok, který získal další úrok. Myšlenka spočívá v tom, že jistina obdrží úrok ve všech časových bodech, spíše než diskrétním způsobem v určitých časových bodech.
  • Efektivní roční úroková sazba Efektivní roční úroková sazba Efektivní roční úroková sazba (EAR) je úroková sazba, která je upravena o složení za dané období. Jednoduše řečeno, efektivní
  • Recese Recese Recese je termín používaný k označení zpomalení obecné ekonomické aktivity. V makroekonomii jsou recese oficiálně uznány po dvou po sobě jdoucích čtvrtletích negativních temp růstu HDP.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found