Bear Hug - Definice, Jak to funguje, Důvody převzetí

Medvědí objetí je nepřátelská strategie převzetí, kdy potenciální nabyvatel nabízí nákup akcií jiné společnosti za mnohem vyšší cenu, než za jakou ve skutečnosti cíl stojí. Nabyvatel dává velkorysou nabídku na získání společnosti za cenu, která překračuje částku, kterou jsou ostatní uchazeči ochotni zaplatit. To pomáhá eliminovat problém konkurence ze strany ostatních uchazečů a také ztěžuje vedení cílové společnosti odmítnout nabídku.

Medvědí objetí

Nabídka je často nevyžádaná, což znamená, že se obvykle provádí v době, kdy cílová společnost aktivně nehledá kupce. Vedení nabyvatele podá nabídku představenstvu Představenstvo Představenstvo je v podstatě skupina lidí, kteří jsou voleni, aby zastupovali akcionáře. Každá veřejná obchodní společnost je ze zákona povinna instalovat představenstvo; neziskové organizace a mnoho soukromých společností - i když se to nevyžaduje - také zřizují správní radu. cíle převzetí, protože v této společnosti vidí hodnotu. To platí i v případě, že cílová společnost neprojevila ochotu být získána jinou společností.

Jak to funguje

„Medvědí objetí“ je fyzicky akt, kdy se člověk dostane kolem jiné osoby takovým způsobem, že je drží pevně a pravděpodobně není schopen „uniknout“ z objetí. V oblasti fúzí a akvizic je strategie bear hug navržena tak, aby cílová společnost byla prakticky neschopná uniknout pokusu o převzetí. Nabyvatel opět dává cílové společnosti velmi velkorysou nabídku, která přesahuje to, co by jí společnost pravděpodobně obvykle nabídla, kdyby aktivně hledala kupce. Vzhledem k tomu, že představenstvo je ze zákona povinno jednat v nejlepším zájmu akcionářů, vedení společnosti není schopno odmítnout takovou nabídku, která vytváří pro akcionáře společnosti podstatnou hodnotu.

Ačkoli objetí medvěda je formou nepřátelského převzetí Hostile Takeover Nepřátelským převzetím je při fúzích a akvizicích (M&A) akvizice cílové společnosti jinou společností (označovanou jako nabyvatel) přímým přístupem k akcionářům cílové společnosti buď podáním nabídky nebo hlasováním na základě plné moci. Rozdíl mezi nepřátelským a přátelským pokusem je navržen tak, aby ponechal akcionářům cílové společnosti lepší finanční situaci, než v jaké byli před převzetím. Jinými slovy, i když samotné převzetí může být nepřátelské, nabídka nákupu je velmi přátelská. Pokud představenstvo nepřijme nabídku, může to přilákat soudní spory akcionářů, kteří jsou zbaveni možnosti získat maximální návratnost své investice. Pokud se ředitelé zdráhají nabídku přijmout, nabyvatel se může rozhodnout předložit nabídku přímo akcionářům.

Důvody převzetí převzetí medvěda

Následují některé z důvodů, proč společnosti upřednostňují použití strategie převzetí medvědího objetí před jinými formami převzetí:

1. Omezte konkurenci

Pokud existují veřejné informace, že se společnost snaží získat, je pravděpodobné, že bude mít více zájemců. Potenciální kupci se zaměří na zajištění akvizice cílové společnosti, ale samozřejmě za nejlepší možnou cenu.

Když se společnost rozhodne převzít převzetí medvědího objetí, nabízí cenu, která je vysoko nad spravedlivou tržní cenou. To odrazuje ostatní uchazeče od pokusu pokračovat v převzetí, a tak vyčistit pole, abych tak řekl, nabyvateli objetí medvěda.

2. Vyhněte se konfrontaci s cílovou společností

Společnosti se pokoušejí o nepřátelské převzetí, protože vedení cílové společnosti se zdráhá přijmout nabídku na získání jejich společnosti. Alternativou je oslovit akcionáře přímo, aby získali jejich souhlas, nebo bojovat za nahrazení vedení nebo představenstva společnosti.

V případě objetí medvěda získává nabyvatel měkčí přístup tím, že nabídne velkorysou nabídku, na kterou bude vedení cílové společnosti pravděpodobně vnímavé, i kdyby na akvizici jinou firmou aktivně neuvažovala. Vedení cílové společnosti spadá pod fiduciární odpovědnost. Fiduciární povinnost Fiduciární povinnost je odpovědnost, kterou jsou fiduciáři pověřeni při jednání s jinými stranami, zejména ve vztahu k finančním záležitostem. Aby generovali nejvyšší výnos pro své akcionáře. Cílem strategie medvědího objetí je v ideálním případě převést původně nepřátelské převzetí na přátelské dohodnuté převzetí / sloučení. Pokud bude strategie úspěšná, může eliminovat překážky a právní spory, které se běžně vyskytují při nepřátelských akvizicích.

Odmítnutí medvědího objetí

Někdy může vedení cílové společnosti odmítnout objetí medvěda z různých důvodů. Vedení může nabídku odmítnout na základě toho, že se skutečně domnívá, že dohoda není v nejlepším zájmu akcionářů společnosti. Pokud však odmítnutí nabídky není skutečně ospravedlnitelné, mohou nastat dva potenciální problémy.

1. Nabyvatel předloží nabídku přímo akcionářům

Pokud vedení nabídku odmítne, může nabyvatel oslovit akcionáře přímo s nabídkovou nabídkou na nákup akcií společnosti za tržní cenu. Nabyvatel nabízí nákup akcií od každého akcionáře společnosti za cenu, která jim přináší značný zisk.

2. Soudní řízení proti vedení

Pokud vedení nemůže odůvodnit své rozhodnutí odmítnout tak velkorysou nabídku, mohou akcionáři podat žalobu na vedení. Představenstvo má opět fiduciární odpovědnost sloužit nejlepším zájmům akcionářů.

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:

  • Dawn Raid Dawn Raid Dawn Raid označuje náhlý rozsáhlý nákup potenciálního nabyvatele značného počtu akcií cílové společnosti v okamžiku otevření trhu („dawn“). Dawn raid typicky podnikne potenciální získávající společnost v kontextu nepřátelského převzetí.
  • Nabídka Kmotr Nabídka Kmotr Nabídka Kmotr je v podstatě nabídka, která je tak směšně příznivá, že její odmítnutí by znamenalo opuštění finanční odpovědnosti. Nabídka Kmotr se nejčastěji vyskytuje v kontextu fúzí a akvizic a odkazuje na nabídku jedné společnosti na nákup nebo převzetí jiné společnosti.
  • Zlatý padák Zlatý padák Zlatý padák se při fúzích a akvizicích (M&A) týká velké finanční kompenzace nebo podstatných výhod zaručených vedoucím pracovníkům společnosti při ukončení po fúzi nebo převzetí. Mezi výhody patří odstupné, peněžní bonusy a opce na akcie.
  • Prémie za převzetí Prémie za převzetí je rozdíl mezi tržní hodnotou (nebo odhadovanou hodnotou) společnosti a skutečnou cenou za její získání. Poplatek za převzetí představuje dodatečné náklady na nákup všech akcií při fúzi a akvizici. Prémie se vyplácí kvůli (1) hodnotě kontroly a (2) hodnotě synergií

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found