Akciový multiplikátor - průvodce, příklady, finanční pákové poměry

Akciový multiplikátor je pákový poměr, který měří část aktiv společnosti. Typy aktiv Mezi běžné typy aktiv patří běžná, dlouhodobá, fyzická, nehmotná, provozní a neprovozní. Správná identifikace a financování z vlastního kapitálu Akcionáři Akciové Akciové akcionáře (také známý jako Akciový akcionář) je účet v rozvaze společnosti, který se skládá ze základního kapitálu a nerozděleného zisku. Představuje také zbytkovou hodnotu aktiv mínus pasiva. Přeskupením původní účetní rovnice získáme Akcionáři Vlastní kapitál = Aktiva - pasiva. Vypočítává se vydělením celkových aktiv společnosti celkovým vlastním kapitálem. Multiplikátor vlastního kapitálu se také používá k označení úrovně dluhového financování, kterou společnost použila k získání aktiv a udržení provozu. Vysoký multiplikátor naznačuje, že významná část aktiv firmy je financována dluhem, zatímco nízký multiplikátor ukazuje, že buď firma není schopna získat dluh od věřitelů, nebo se vedení vyhýbá použití dluhu na nákup aktiv.

Stejně jako ostatní poměry finanční páky Pákové poměry Pákový poměr označuje úroveň dluhu vzniklého podnikatelské jednotce oproti několika dalším účtům v její rozvaze, výkazu zisku a ztráty nebo výkazu peněžních toků. Šablona Excel, multiplikátor kapitálu může ukázat míru rizika, které společnost představuje pro věřitele Nejlepší banky v USA Podle americké federální pojišťovací společnosti pro pojištění vkladů existovalo v USA k únoru 2014 6 799 komerčních bank pojištěných FDIC. centrální bankou je Federální rezervní banka, která vznikla po přijetí zákona o federálních rezervách v roce 1913. Ve skutečnosti věřitelé a investoři, kteří mají zájem investovat do společnosti, používají tento poměr k určení, jak je společnost využívána. Například společnosti, která se příliš spoléhá na dluhové financování, vzniknou vysoké poplatky za dluhovou službu a bude nucena zvýšit další peněžní toky, aby splnila své závazky nebo udržovala svou činnost. Společnost také nemusí být schopna získat další financování pro rozšíření svého dosahu na trhu.

Násobitel akcií

Páková analýza

Pokud je společnost primárně financována pomocí dluhu, je považována za vysoce zadluženou, a proto se investoři a věřitelé mohou zdráhat poskytnout další financování společnosti. Vyšší poměr aktiv k vlastnímu kapitálu ukazuje, že současní akcionáři vlastní méně aktiv než současní věřitelé. Nižší multiplikátor je považován za příznivější, protože tyto společnosti jsou méně závislé na dluhovém financování a nepotřebují používat další peněžní toky na splácení dluhů, jako to dělají firmy s vysokou pákou.

Příklad

Abychom vysvětlili analýzu pákového efektu, použijeme příklad společností Apple Inc. a Verizon Communications Inc. V březnu 2016 činila celková aktiva společnosti Apple 305 miliard dolarů, zatímco hodnota vlastního kapitálu činila 130 miliard dolarů. Poměr multiplikátoru vlastního kapitálu je v tomto případě 2,346 (305 USD / 130 USD). V březnu 2016 činila celková aktiva společnosti Verizon 245 miliard USD, zatímco hodnota vlastního kapitálu činila 19 miliard USD. Poměr akciového multiplikátoru pro Verizon je 12,895 (245 USD / 19 USD).

Výklad

Poměr akciového multiplikátoru společnosti Apple je nižší než u společnosti Verizon. Apple, zavedená a úspěšná společnost s modrými čipy, má menší páky a může pohodlně splácet své dluhy. Vzhledem k povaze svého podnikání je Apple zranitelnější vůči vyvíjejícím se průmyslovým standardům než jiné telekomunikační společnosti. Na druhé straně je multiplikační riziko společnosti Verizon vysoké, což znamená, že je silně závislé na dluhovém financování a dalších závazcích. Podíl společnosti na vlastním kapitálu je nízký, a proto závisí na financování jejích operací hlavně na dluhu.

Vzorec multiplikátoru vlastního kapitálu

Vzorec multiplikátoru vlastního kapitálu se vypočítá takto:

Akciový multiplikátor = celková aktiva / celkový vlastní kapitál akcionáře

Hodnoty celkových aktiv a vlastního kapitálu akcionářů jsou k dispozici v rozvaze a mohou být vypočítány kýmkoli, kdo má přístup k výročním finančním zprávám společnosti.

Příklad

ABC Company je společnost zabývající se internetovým řešením, která dodává a instaluje internetové kabely v domácnostech a obchodních prostorách. Majitel, Jake Caufield, chce, aby se společnost v příštím roce stala veřejnou, aby mohla prodávat akcie společnosti veřejnosti. Než však společnost vstoupí na burzu, chce vědět, zda je její současný poměr multiplikátorů vlastního kapitálu dostatečně zdravý, aby přilákal věřitele. Zprávy z předchozího roku naznačují, že společnost vlastní celková aktiva 1 000 000 USD a vlastní kapitál akcionářů činí 800 000 USD. Poměr multiplikátoru vlastního kapitálu pro společnost ABC se počítá takto:

Násobitel kapitálu = 1 000 000 $ / 800 000 $ = 1.25

Společnost ABC uvádí nízký poměr multiplikátoru vlastního kapitálu ve výši 1,25 USD. Ukazuje, že společnost čelí menší páce, protože velká část aktiv je financována prostřednictvím vlastního kapitálu a pouze malá část je financována dluhem. Společnost ABC používá k financování aktiv pouze [20% dluh [(1 000 000 - 800 000) / 1 000 000 x 100]. Struktura financování aktiv společnosti je konzervativní, a proto by věřitelé byli ochotni postoupit dluh společnosti ABC Company.

Výpočet poměru dluhu pomocí multiplikátoru vlastního kapitálu

K měření úrovně dluhu společnosti se používá poměr dluhu i multiplikátor vlastního kapitálu. Společnosti financují svá aktiva prostřednictvím dluhu a vlastního kapitálu, které tvoří základ obou vzorců.

Celkový kapitál = celkový dluh + celkový kapitál

Poměr dluhu se vztahuje k podílu aktiv společnosti, která jsou financována prostřednictvím dluhu. Vypočítává se takto:

Poměr dluhu = celkový dluh / celková aktiva

Na příkladu společnosti ABC se poměr dluhu vypočítá takto:

Poměr dluhu = 200 000/1 000 000 = 0,2 nebo 20%

Můžeme také použít multiplikátor vlastního kapitálu k určení poměru dluhu společnosti pomocí následujícího vzorce:

Poměr dluhu = 1 - (1 / multiplikátor vlastního kapitálu)

Poměr dluhu = 1 – (1/1.25) = 1 – (0.8) = 0,2 nebo 20%

Analýza DuPont

Analýza společnosti DuPont Analýza společnosti DuPont Ve dvacátých letech minulého století vedení společnosti DuPont Corporation vyvinulo model nazvaný DuPont Analysis pro podrobné posouzení ziskovosti společnosti. Jedná se o metodu finančního hodnocení vyvinutou společností DuPont Corporation pro účely interní kontroly. Model DuPont rozděluje návratnost vlastního kapitálu (ROE) na tři složky, které zahrnují čistou marži, obrat aktiv a multiplikátor vlastního kapitálu. ROE měří čistý příjem získaný firmou pro její akcionáře. Když se hodnota ROE v průběhu času mění, analýza společnosti DuPont ukazuje, kolik z této změny lze připsat finanční páce. Jakékoli změny v hodnotě multiplikátoru kapitálu vedou ke změnám v hodnotě ROE. Vzorec ROE je napsán takto:

ROE = Čistá zisková marže x Poměr obratu celkových aktiv x Finanční pákový poměr

nebo

ROE = [Čistý příjem / Tržby] x [Tržby / Průměrná celková aktiva] x [Průměrná celková aktiva / Průměrný vlastní kapitál]

Vztah mezi ROE a EM

Ve výše uvedeném vzorci existuje přímý vztah mezi ROE a multiplikátorem kapitálu. Jakékoli zvýšení hodnoty multiplikátoru kapitálu má za následek zvýšení ROE. Vysoký multiplikátor vlastního kapitálu ukazuje, že společnost má ve své kapitálové struktuře vyšší úroveň dluhu a má nižší celkové náklady na kapitál.

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Pákové poměry Pákové poměry Pákový poměr označuje úroveň dluhu, který vznikl obchodnímu subjektu oproti několika dalším účtům v jeho rozvaze, výkazu zisku a ztráty nebo výkazu peněžních toků. Šablona aplikace Excel
  • Dluhová kapacita Dluhová kapacita Dluhová kapacita se týká celkové výše dluhu, který může podnik vzniknout a splatit podle podmínek smlouvy o dluhu.
  • Návratnost kapitálu (ROE) Návratnost kapitálu (ROE) Návratnost kapitálu (ROE) je měřítkem ziskovosti společnosti, která bere roční výnos společnosti (čistý příjem) dělený hodnotou jejího celkového vlastního kapitálu (tj. 12%) . ROE kombinuje výkaz zisku a ztráty a rozvahu, protože čistý zisk nebo zisk se porovnává s vlastním kapitálem akcionářů.
  • Glosář finanční analýzy Poměry Glosář finanční analýzy Glosář pojmů a definic pojmů běžných poměrů finanční analýzy. Je důležité porozumět těmto důležitým pojmům.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found