Analýza scénářů - Jak vytvářet scénáře ve finančním modelování

Analýza scénářů je proces zkoumání a hodnocení možných událostí, ke kterým by mohlo v budoucnu dojít, a to zvážením různých proveditelných výsledků nebo výsledků. Ve finančním modelování Co je finanční modelování Finanční modelování se provádí v aplikaci Excel za účelem předpovědi finanční výkonnosti společnosti. Přehled toho, co je finanční modelování, jak a proč stavět model. , tento proces se obvykle používá k odhadu změn v hodnotě podniku nebo peněžních toků, zejména když existují potenciálně příznivé a nepříznivé události, které by mohly mít dopad na společnost.

Téma Analýza scénářů se znaménky

Většina obchodních manažerů používá analýzu scénářů během svého rozhodovacího procesu k vyhledání scénáře nejlepšího i nejhoršího scénáře při předvídání zisků nebo potenciálních ztrát. Jednotlivci mohou tento proces využít, když mají přijít s velkou investicí, jako je nákup domu nebo založení firmy. Tato příručka vám pomůže pochopit, proč je analýza scénářů důležitá a jak ji provádět sami.

Generování případů, které mají být použity při analýze scénářů?

Při provádění analýzy generují manažeři a vedoucí pracovníci společnosti různé budoucí stavy podnikání, průmyslu a ekonomiky. Tyto budoucí státy vytvoří diskrétní scénáře, které zahrnují předpoklady, jako jsou ceny produktů, metriky zákazníků, provozní náklady, inflace, úrokové sazby a další hnací síly podnikání.

Manažeři obvykle začínají 3 základními scénáři:

  • Základní scénář - Toto je průměrný scénář založený na předpokladech vedení. Příklad - při výpočtu čisté současné hodnoty jsou nejpravděpodobnější sazby diskontní sazba, míra růstu peněžních toků nebo daňová sazba.
  • Nejhorší scénář - zvažuje nejzávažnější nebo nejzávažnější výsledek, který se může v dané situaci stát. Příklad - při výpočtu čisté současné hodnoty by se použila nejvyšší možná diskontní sazba a odečetla by se možná míra růstu peněžních toků nebo nejvyšší očekávaná daňová sazba.
  • Nejlepší scénář - Toto je ideální projektovaný scénář a vedení je téměř vždy uvedeno do praxe, aby dosáhlo svých cílů. Příklad - při výpočtu čisté současné hodnoty použijte nejnižší možnou diskontní sazbu, nejvyšší možnou míru růstu a získejte nejnižší možnou daňovou sazbu.

Kroky k provedení analýzy scénářů ve finančním modelování

Vytváření scénářů do finančního modelu je důležitým cvičením, které pomáhá řešit nejistotu. Níže je snímek obrazovky scénářů vytvářených v kurzu Financování citlivosti a modelování scénářů.

Kroky k provedení této analýzy jsou:

  1. Seznam předpokladů, pro které chcete vytvořit scénáře
  2. Zkopírujte a vložte seznam předpokladů podle počtu scénářů, které chcete mít
  3. Vyplňte všechny podrobnosti každého scénáře
  4. Zajistěte, aby rozložení všech tří scénářů bylo identické
  5. Vytvořte novou sekci nazvanou „Živý scénář“
  6. Použití funkce CHOOSE aplikace Excel Funkce CHOOSE Funkce CHOOSE je rozdělena do kategorií v rámci funkce Excel Lookup and Reference functions. Vrátí hodnotu z pole odpovídající uvedenému číslu indexu. Funkce vrátí n-tou položku v daném seznamu. Jako finanční analytik je funkce VÝBĚR užitečná při výběru z dané sady dat. Například můžeme přepínat mezi vybranými scénáři (funkce OFFSET Funkce OFFSET Funkce OFFSET je kategorizována pod Excel Lookup and Reference functions. OFFSET vrátí řadu buněk. To znamená, že vrátí zadaný počet řádků a sloupců z počáteční rozsah, který byl zadán.)
  7. Propojte čísla „živého scénáře“ přímo s finančním modelem Co je finanční model? Finanční model je reprezentací minulých a budoucích výsledků společnosti na základě jejích aktiv a operací. Zjistěte: co je finanční model?

Analýza scénářů ve finančním modelování

Získejte tuto šablonu v kurzu Finance v oblasti citlivosti a modelování scénářů.

Jaké jsou výhody provedení analýzy scénářů?

Existuje mnoho důvodů, proč manažeři a investoři provádějí tuto tyo analýzu. Předpovídání budoucnosti je ze své podstaty riskantní záležitost, proto je rozumné prozkoumat co nejvíce různých případů, co by se mohlo stát, jak je rozumně možné.

Mezi hlavní výhody patří:

  • Budoucí plánování - poskytuje investorům pohled na očekávané výnosy a rizika spojená s plánováním budoucích investic. Cílem jakéhokoli obchodního podniku je zvýšit výnosy v průběhu času a při rozhodování o zahrnutí investice do portfolia je nejlepší použít informované výpočty.
  • Aktivní - Společnosti se mohou vyhnout nebo snížit potenciální ztráty způsobené nekontrolovatelnými faktory tím, že budou agresivně preventivní během nejhorších scénářů analýzou událostí a situací, které mohou vést k nepříznivým výsledkům. Jak se říká, v případě problému je lepší být proaktivní než reaktivní.
  • Vyhýbání se riziku a selhání - Aby se zabránilo špatným investičním rozhodnutím, umožňuje analýza scénářů podnikům nebo nezávislým investorům posoudit investiční vyhlídky. Analýza scénářů zohledňuje nejlepší a nejhorší pravděpodobnosti, aby investoři mohli učinit informované rozhodnutí.
  • Projektování návratnosti nebo ztráty investic - Analýza využívá nástroje k výpočtu hodnot nebo čísel potenciálních zisků nebo ztrát z investice. To poskytuje konkrétní, měřitelná data, ze kterých mohou investoři založit přístup, který používají, pro (doufejme) lepší výsledek.

Jaké jsou nevýhody analýzy scénářů?

Analýza scénářů bývá náročným a časově náročným procesem, který vyžaduje dovednosti a odborné znalosti na vysoké úrovni. Vzhledem k obtížnosti předpovídat, co se v budoucnu může stát, může být skutečný výsledek zcela neočekávaný a ve finančním modelování se nepředpokládá.

Může být velmi obtížné představit si všechny možné scénáře a přiřadit jim pravděpodobnosti. Investoři musí pochopit, že s výsledky jsou spojeny rizikové faktory, a aby mohli dosáhnout požadovaného cíle, musí zvážit určitou míru tolerance k riziku.

Demonstrační video analýzy scénářů

Podívejte se na toto video s ukázkou toho, jak by analytik nastavil systém správy scénářů ve finančním modelu. Po sledování podrobných pokynů můžete zkusit provést analýzu sami.

Výše uvedené video bylo převzato z kurzu Finanční scénář a analýza citlivosti, který se tomuto tématu věnuje mnohem podrobněji.

Dodatečné zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce po analýze scénářů pro finanční modelování. Finance je oficiálním globálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru jako špičkový finanční analytik, budou vám užitečné tyto další bezplatné zdroje z Financí:

  • Investiční metody Investiční metody Tato příručka a přehled investičních metod nastiňují jejich hlavní způsoby, jak se investoři snaží vydělat peníze a řídit riziko na kapitálových trzích. Investicí je jakékoli aktivum nebo nástroj zakoupený s úmyslem prodat je za cenu vyšší, než je kupní cena v určitém budoucím časovém okamžiku (kapitálové zisky), nebo s nadějí, že aktivum přinese přímo příjem (například příjem z pronájmu) nebo dividendy).
  • Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích
  • Druhy násobků Druhy oceňovacích násobků Ve finanční analýze se používá mnoho druhů násobků ocenění. Tyto typy násobků lze kategorizovat jako násobky vlastního kapitálu a násobky podnikové hodnoty. Používají se ve dvou různých metodách: srovnatelná analýza společnosti (comps) nebo precedentní transakce (precedenty). Podívejte se na příklady výpočtu
  • Analýza násobků Analýza násobků Analýza násobků zahrnuje oceňování společnosti s využitím násobku. Porovnává násobek společnosti s obdobnou společností.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found