Čistá realizovatelná hodnota - definice, způsob výpočtu, příklad

Čistá realizovatelná hodnota (NRV) je hodnota, za kterou lze aktivum prodat, minus odhadované náklady na prodej nebo vyřazení aktiva. NRV se běžně používá při odhadu hodnoty ukončení inventury. Inventář Inventář je běžný účet aktiv nalezený v rozvaze, sestávající ze všech surovin, nedokončené výroby a hotových výrobků, které společnost nashromáždila. Často je považován za nejlikvidnější ze všech oběžných aktiv - je tedy vyloučen z čitatele při výpočtu rychlého poměru. nebo pohledávky.

Čistá realizovatelná hodnota je základním měřítkem v účetnictví zásob podle Obecně přijímaných účetních zásad (GAAP) GAAP GAAP nebo Obecně přijímaných účetních zásad je běžně uznávaným souborem pravidel a postupů určených k řízení podnikového účetnictví a finančního výkaznictví. GAAP je komplexní soubor účetních postupů, které byly vyvinuty společně Radou pro finanční účetní standardy (FASB) a Mezinárodními standardy účetního výkaznictví (IFRS). Výpočet NRV je zásadní, protože zabraňuje nadhodnocení ocenění aktiv.

Čistá realizovatelná hodnota

NRV je v souladu s konzervativnějším přístupem k účetnictví. Konzervativistický přístup vede účetní k tomu, aby používali metody oceňování, které generují menší zisk a nepřeceňují hodnotu aktiv v situacích, kdy je pro hodnocení transakcí vyžadován odborný úsudek.

Kurz Finančních čtení finančních výkazů pojednává o tom, jak si přečíst kompletní sadu finančních výkazů společnosti.

NRV a nižší náklady nebo tržní metoda

Čistá realizovatelná hodnota je důležitá metrika, která se používá v metodě účetního výkaznictví s nižšími náklady nebo tržní metodou. Podle přístupu vykazování tržní metody musí být inventář společnosti vykázán v rozvaze v nižší hodnotě, než je historická cena nebo tržní hodnota. Pokud není známa tržní hodnota zásob, lze čistou realizovatelnou hodnotu použít jako aproximaci tržní hodnoty.

Jak vypočítat NRV

Výpočet NRV lze rozdělit do následujících kroků:

  1. Určete tržní hodnotu nebo očekávanou prodejní cenu aktiva.
  2. Najděte všechny náklady spojené s dokončením a prodejem aktiva (náklady na výrobu, reklamu, dopravu).
  3. Vypočítejte rozdíl mezi tržní hodnotou (očekávanou prodejní cenou aktiva) a náklady souvisejícími s dokončením a prodejem aktiva. Jde o čistou realizovatelnou hodnotu aktiva.

Matematicky lze čistou realizovatelnou hodnotu zjistit pomocí následující rovnice:

Čistá realizovatelná hodnota - vzorec

Čistá realizovatelná hodnota je však použitelná také na pohledávky z účtů Pohledávky z pohledávek (AR) představují úvěrový prodej podniku, který dosud není plně uhrazen jeho zákazníky, což je v rozvaze aktuální aktivum. Společnosti umožňují svým klientům platit v rozumném, prodlouženém časovém období, pokud jsou dohodnuty podmínky. . U pohledávek používáme opravnou položku k pochybným účtům namísto celkových výrobních a prodejních nákladů.

Příklad výpočtu NRV

Společnost ABC Inc. prodává část svých zásob společnosti XYZ Inc. Pro účely hlášení je společnost ABC Inc. ochotna určit čistou realizovatelnou hodnotu zásob, které budou prodány.

Očekávaná prodejní cena inventáře je 5 000 $. Společnost ABC Inc. však musí na dokončení zboží utratit 800 $ a dalších 200 $ na dopravní náklady. Vzhledem k dostupným informacím by měla být čistá realizovatelná hodnota zásob vypočítána následujícím způsobem:

NRV = $5,000 – ($800 + $200) = $4,000

Související čtení

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující zdroje:

  • Obchod s aktivy Obchod s aktivy K obchodu s aktivy dochází, když má kupující zájem o koupi provozních aktiv podniku namísto akcií. Jedná se o typ fúze a akvizice. Z hlediska legalese je obchodem s aktivy jakýkoli převod podniku, který nemá formu nabytí akcií.
  • Metody odpisování Metody odpisování Mezi nejběžnější typy metod odpisování patří lineární, dvojitě klesající zůstatek, jednotky výroby a součet let číslic. Existují různé vzorce pro výpočet odpisů aktiva. Odpisy se používají v účetnictví k alokaci nákladů na hmotný majetek po dobu jeho životnosti.
  • Přístup k tržnímu ocenění Přístup k tržnímu ocenění Tržní přístup je oceňovací metoda používaná ke stanovení hodnoty podniku, nehmotného aktiva, podílu na vlastnictví podniku nebo cenného papíru
  • Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found