Islámské finance jsou druhem finančních aktivit, které musí být v souladu s šaríou (islámským zákonem). Koncept může také odkazovat na investice, které jsou přípustné v rámci šaría.
Běžné postupy islámských financí a bankovnictví Pracovní tituly v bankovnictví a financích Jedná se o nejběžnější pracovní pozice v bankovnictví, financích a účetnictví pro studenty a profesionály, kteří chtějí postupovat v kariéře. Tyto tituly se pravidelně používají v pracovních nabídkách nalezených online a pokrývají cokoli od vstupních pozic až po úroveň manažerů a manažerů. vznikl spolu se založením islámu. K formálnímu islámskému financování však došlo až ve 20. století. V dnešní době roste islámský finanční sektor o 15–25% ročně, zatímco islámské finanční instituce dohlížejí na více než 2 biliony dolarů.
Katar
Hlavní rozdíl mezi konvenčním a islámským financováním spočívá v tom, že některé praktiky a principy, které se používají v konvenčním financování, jsou podle zákonů šaría přísně zakázány.
Principy islámského financování
Islámské finance přísně dodržují zákony šaría. Současné islámské finance jsou založeny na řadě zákazů, které nejsou vždy nezákonné v zemích, kde fungují islámské finanční instituce:
1. Placení nebo účtování úroku
Islám uvažuje o půjčování s platbami úroků Úrokové výdaje Úrokové náklady vznikají ze společnosti, která financuje prostřednictvím dluhu nebo kapitálového leasingu. Úroky se nacházejí ve výkazu zisku a ztráty, ale lze je vypočítat také pomocí dluhového plánu. Harmonogram by měl nastínit všechny hlavní dluhy, které má společnost ve své rozvaze, a vypočítat úrok vynásobením jako vykořisťovatelská praxe, která zvýhodňuje věřitele na úkor dlužníka. Podle práva šaría je úrok lichva (riba), což je přísně zakázáno.
2. Investice do podniků zapojených do zakázaných činností
Některé činnosti, jako je výroba a prodej alkoholu nebo vepřového masa, jsou v islámu zakázány. Činnosti jsou zvažovány haram nebo zakázáno. Investice do těchto činností je proto rovněž zakázána.
3. Spekulace (maisir)
Šaría přísně zakazuje jakoukoli formu spekulací nebo hazardních her, které se nazývají maisir. Islámské finanční instituce tedy nemohou být zapojeny do smluv, kde vlastnictví zboží závisí na nejisté události v budoucnosti.
4. Nejistota a riziko (gharar)
Pravidla islámského financování zakazují účast na kontraktech s nadměrným rizikem a / nebo nejistotou. Termín gharar měří oprávněnost rizika nebo nejistoty investic. Gharar je pozorováno u derivátových kontraktů Futures a Forwardy Futures a forwardy (běžněji označované jako futures a forwardy) jsou kontrakty, které používají podniky a investoři k zajištění proti rizikům nebo spekulacím. Futures a forwardy jsou příklady derivátových aktiv, která odvozují své hodnoty od podkladových aktiv. a krátký prodej, který je v islámských financích zakázán.
Kromě výše uvedených zákazů je islámské finance založeno na dvou dalších zásadních principech:
- Věcná konečnost transakce: Každá transakce musí souviset se skutečnou podkladovou ekonomickou transakcí.
- Sdílení zisku / ztráty: Strany uzavírající smlouvy v islámském financování sdílejí zisk / ztrátu a rizika spojená s transakcí. Nikdo nemůže mít z transakce prospěch více než druhá strana.
Druhy ujednání o financování
Vzhledem k tomu, že islámské finance jsou založeny na několika omezeních a principech, které v konvenčním bankovnictví neexistují, byly vyvinuty speciální typy financování, které jsou v souladu s následujícími principy:
1. Partnerství pro sdílení zisků a ztrát (mudarabah)
Mudarabah je partnerská dohoda o sdílení zisků a ztrát, kde jeden partner (finančník nebo rab-ul mal) poskytuje kapitál jinému partnerovi (poskytovateli práce nebo mudarib), který je odpovědný za správu a investování kapitálu. Zisky jsou rozděleny mezi strany podle předem dohodnutého poměru.
2. Společný podnik pro sdílení zisků a ztrát (musharakah)
Mušarakah je forma společného podniku Joint Venture (JV) Joint venture (JV) je komerční podnik, ve kterém dvě nebo více organizací spojí své zdroje, aby získaly taktickou a strategickou výhodu na trhu. Společnosti často vstupují do společného podniku, aby prováděly konkrétní projekty. Společný podnik může být nový projekt nebo nové hlavní podnikání, kde všichni partneři přispívají kapitálem a podíly na zisku a ztrátě poměrným dílem. Mezi hlavní typy těchto společných podniků patří:
- Klesající partnerství: Tento typ podniku se běžně používá k získání nemovitostí. Banka a investor společně kupují nemovitost. Banka následně výměnou za platby postupně převádí část svého podílu na majetku na investora.
- Trvalý musharkah : Tento typ společného podniku nemá konkrétní datum ukončení a pokračuje v činnosti, pokud se zúčastněné strany dohodnou na pokračování činnosti. Obecně se používá k financování dlouhodobých projektů.
3. Leasing (Ijarah)
V tomto typu finančního ujednání pronajímatel (který musí nemovitost vlastnit) pronajímá nemovitost nájemci výměnou za proud plateb za pronájem a nákup, končící převodem vlastnictví nemovitosti na nájemce.
Investiční prostředky
Vzhledem k množství zákazů stanovených šaríou je v islámských financích zakázáno mnoho konvenčních investičních nástrojů, jako jsou dluhopisy, opce a deriváty. Dva hlavní investiční nástroje v islámském financování jsou:
1. Akcie
Sharia umožňuje investice do akcií společnosti. Společnosti se však nesmí podílet na činnostech zakázaných islámskými zákony, jako je půjčování za úrok, hazardní hry, výroba alkoholu nebo vepřového masa. Islámské finance také umožňují investice soukromého kapitálu.
2. Nástroje s pevným výnosem
Vzhledem k tomu, že šaría zakazuje půjčky s platbami úroků, neexistují v islámských financích žádné konvenční dluhopisy. Existuje však ekvivalent tzv. Vazeb sukuk nebo „dluhopisy vyhovující šaríi.“ Dluhopisy představují částečné vlastnictví aktiva, nikoli dluhový závazek.
Související čtení
Děkujeme, že jste si přečetli finanční vysvětlení islámských financí. Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:
- Finance vs. účetnictví Finance vs. účetnictví Finance a účetnictví mohou znít podobně, ale existuje mnoho důležitých rozdílů mezi financemi a účetnictvím, které musíte znát. Tato příručka bude analyzovat klíčové podobnosti a rozdíly mezi kariérou financí a účetnictví. U absolventů vysokých škol jsou to dvě nejběžnější možnosti
- Finanční matematický glosář Finanční matematický glosář Tento finanční matematický glosář zahrnuje nejdůležitější pojmy a definice potřebné pro kariéru finančního analytika. Tento seznam je převzat z finančního kurzu finanční matematiky.
- Prognózování financí (kapitál, dluh, úroky) Prognózování financí (kapitál, dluh, úroky) Tento článek o prognózování financí je třetí částí čtyřfázového modelu finančního prognózování v aplikaci Excel. Tato příručka vysvětluje, jak modelovat dluh a úroky
- Pracovní tituly v oblasti bankovnictví a financí Pracovní tituly v oblasti bankovnictví a financí Jedná se o nejčastější pracovní pozice v oblasti bankovnictví, financí a účetnictví pro studenty a profesionály, kteří chtějí rozvíjet svou kariéru. Tyto tituly se pravidelně používají v pracovních nabídkách nalezených online a pokrývají cokoli od vstupních pozic až po úroveň manažerů a manažerů.