Hledání rent je pojem v ekonomii, který uvádí, že jednotlivec nebo entita se snaží zvýšit své vlastní bohatství, aniž by vytvářely výhody nebo bohatství pro společnost.
Cílem aktivit zaměřených na hledání nájemného je získat finanční zisky a výhody prostřednictvím manipulace s rozdělením ekonomických zdrojů Hrubý národní produkt Hrubý národní produkt (HNP) je měřítkem hodnoty veškerého zboží a služeb produkovaných obyvateli a podniky země. Odhaduje hodnotu konečných produktů a služeb vyráběných obyvateli země bez ohledu na místo výroby. . Ekonomové považují takové aktivity za škodlivé pro ekonomiku a společnost. Tento postup snižuje ekonomickou účinnost díky neefektivní alokaci zdrojů. Kromě toho to obvykle vede k dalším škodlivým důsledkům, včetně zvýšení nerovnosti příjmů, ztráty vládních příjmů a snížení konkurence. Překážky vstupu Překážky nebo překážky brání vstupu nových společností na daný trh. . Mezi ně mohou patřit technologické výzvy, vládní předpisy, patenty, počáteční náklady nebo požadavky na vzdělání a licence. .
Hledání nájemného nemá tendenci zvyšovat produktivitu ekonomiky. Na druhou stranu to může být jednodušší alternativa k výrobě za účelem získání finančních výhod. Tato praxe může být obzvláště příznivá během hospodářských zpomalení nebo recesí. Deflace Deflace je pokles obecné cenové hladiny zboží a služeb. Jinými slovy, deflace je záporná inflace. Když k tomu dojde, hodnota měny v průběhu času roste. Lze tedy koupit více zboží a služeb za stejnou částku peněz. když společnosti nemohou snadno zvýšit produkci.
Běžně se také předpokládá, že činnosti hledající nájemné odrazují od inovací. Namísto vývoje nových inovativních metod pro generování výnosů se společnosti mohou spoléhat na postup zvyšování vlastního bohatství.
Počátky hledání nájemného
Koncept hledání nájemného vytvořil americký ekonom Gordon Tullock v roce 1967. Termín však nabídla jiná ekonomka Anne Kruegerová.
V takovém případě se termín „rent“ označuje jako jeden ze zdrojů generování příjmu, který pojal Adam Smith. Podle Smitha je nájemné činnost půjčování vlastních zdrojů výměnou za některé výhody. Ve srovnání s jinými zdroji příjmů (zisk, mzdy) je nájem nejméně rizikovým a pracovně nejnáročnějším zdrojem příjmu.
Tullockův paradox
Korupce politiků souvisí s aktivitami hledajícími nájemné. Aby uchazeči o rentu získali určité výhody, mohou podplácet politiky. G. Tullock však rozhodl, že existuje významný rozdíl mezi náklady na hledání renty (úplatky) a výnosy z této praxe. Tento paradox se nazývá Tullockův paradox.
Tullock Paradox uvádí, že osoby hledající rentu obecně získávají velké finanční a ekonomické zisky za enormně nízké náklady. Tento nesoulad nákladů a přínosů vyplývá z několika možných vysvětlení:
- V demokratických státech voliči sledují chování politiků. Pokud tedy politici požadují vysoké úplatky, voliči to mohou zjistit. Následně mohou voliči potrestat zkorumpované politiky tím, že je znovu nezvolí.
- Další silou, která vede náklady na osoby hledající nájemné, je soutěž mezi politiky. Existují různí politici, kteří mohou zajistit poskytování určitých výhod žadatelům o rentu. Konkurenční politici proto sníží náklady na hledání nájemného.
Příklady činností hledajících nájemné
- Lobby
- Státní dotace
- Granty
- Tarify
- Taxi licence
Související čtení
Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:
- Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu je ekonomický koncept, který se týká snížení celkových výrobních nákladů, pokud se řada výrobků vyrábí spíše společně než samostatně.
- Free Rider Free Rider Free rider je osoba, která má z něčeho prospěch, aniž by vynakládala úsilí a platila za to. Problémem rideru je ekonomický koncept selhání trhu, ke kterému dochází, když lidé těží ze zdrojů, zboží nebo služeb, za které neplatí.
- Měnová politika Měnová politika Měnová politika je hospodářská politika, která řídí velikost a tempo růstu peněžní zásoby v ekonomice. Je to mocný nástroj k regulaci makroekonomických proměnných, jako je inflace a nezaměstnanost.
- Nedostatek Nedostatek, také známý jako nedostatek, je ekonomický termín používaný k označení rozdílu mezi nedostatečnými zdroji a mnoha teoretickými potřebami, které lidé očekávají, že budou zmíněným zdrojem uspokojeny. Výsledkem je, že lidé jsou nuceni rozhodovat, jak nejlépe přidělit omezený zdroj