Poměr pokrytí dividend - vzorec, příklady a průvodce DCR

Poměr krytí dividend, známý také jako krytí dividend, je finanční metrika, která měří, kolikrát může společnost vyplatit dividendy svým akcionářům. Poměr pokrytí dividend je poměr čistého zisku společnosti Čistý příjem Čistý příjem je klíčovou řádkovou položkou nejen ve výkazu zisku a ztráty, ale ve všech třech hlavních finančních výkazech. Čistý zisk je sice dosažen prostřednictvím výkazu zisku a ztráty, ale také v rozvaze a výkazu peněžních toků. děleno dividendou vyplacenou akcionářům Vlastní kapitál Vlastní kapitál akcionářů (také známý jako Vlastní kapitál akcionářů) je účet v rozvaze společnosti, který se skládá ze základního kapitálu a nerozděleného zisku. Představuje také zbytkovou hodnotu aktiv mínus pasiva. Přeskupením původní účetní rovnice získáme Akcionáři Vlastní kapitál = Aktiva - pasiva.

Poměr pokrytí dividendy

Vzorec pro pokrytí dividendy

Obecný vzorec pro výpočet DCR je následující:

Poměr pokrytí dividendy = čistý příjem / deklarovaná dividenda

Kde:

  • Čistý příjem je zisk po zaplacení všech výdajů, včetně daní
  • Vyhlášena dividenda je výše dividendy s nárokem na akcionáře

Existují také některé upravené verze poměru pokrytí dividend, o nichž bude pojednáno níže.

První varianta se používá k určení počtu případů, kdy společnost může vyplatit dividendy běžným akcionářům, pokud má společnost také preferované akcie. Náklady na preferované akcie. Náklady na preferované akcie společnosti jsou účinně cenou, kterou platí na oplátku za příjem, který získává z vydávání a prodeje akcií. Vypočítávají náklady na preferované akcie vydělením roční preferované dividendy tržní cenou za akcii. vzít v úvahu.

Vzorec je:

DCR = (Čistý příjem - požadované preferované výplaty dividend) / Dividendy vykázané běžným akcionářům

Tuto variantu lze také použít k určení, kolikrát může společnost vyplatit dividendy přednostním akcionářům:

Vzorec je:

DCR = čistý příjem / dividendy vykázané preferovaným akcionářům

Příklad poměru krytí dividendy

Uvažujme následující příklad. Společnost A uvedla následující údaje:

  • Zisk před zdaněním: 500 000 USD
  • Sazba daně z příjmu právnických osob: 30%
  • Dividenda preferovaným akcionářům: 20 000 USD
  • Dividenda běžným akcionářům: 25 000 USD

Určete poměr pokrytí dividend pro preferované a běžné akcionáře:

DCR (běžní akcionáři) = (500 000 $ x 70% - 20 000 $) / 25 000 $ = 13,2

DCR (preferovaní akcionáři) = (500 000 $ x 70%) / 20 000 $ = 17,5

Screenshot šablony poměru pokrytí dividendy

Stáhněte si šablonu zdarma

Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!

Interpretace poměru krytí dividendy

Pokud je poměr pokrytí dividend větší než 1, znamená to, že výnosy generované společností jsou dostatečné na to, aby akcionářům sloužily s jejich dividendami. Obecně platí, že DCR nad 2 je považován za dobrý. Zhoršující se DCR nebo krytí dividend, které je trvale pod 1,5, může být pro akcionáře důvodem k obavám. Trvale nízké nebo zhoršující se krytí dividend může v budoucnu signalizovat špatnou ziskovost společnosti, což může znamenat, že společnost nebude schopna udržet svou současnou úroveň výplat dividend.

Problémy s poměrem pokrytí dividend

Přestože je DCR užitečným ukazatelem rizika vyplácení dividend akcionářům, existuje několik klíčových problémů s poměrem, který mají investoři zvážit:

Čistý příjem není skutečný peněžní tok

Při výpočtu DCR společnosti používáme čistý čitatel v čitateli. Čistý příjem se nemusí nutně rovnat peněžním tokům Výkaz peněžních toků Výkaz peněžních toků (oficiálně nazývaný Výkaz peněžních toků) obsahuje informace o tom, kolik peněz společnost za dané období vygenerovala a použila. Obsahuje 3 oddíly: hotovost z operací, hotovost z investování a hotovost z financování. . Společnost proto může vykázat poměrně vysoký čistý příjem, ale stále nemá k dispozici hotovost k výplatě dividend.

Je to špatný indikátor budoucího rizika

Čistý příjem se může z roku na rok dramaticky změnit. Výpočet vysokého DCR na základě minulých historických výsledků proto nemusí být spolehlivým prediktorem dividendového rizika v budoucích letech.

Investiční a tržní analytici však krytí dividend stále běžně používají k odhadu úrovně rizika spojeného s přijímáním dividend z investice.

Klíčové výhody z poměru pokrytí dividend

Stručně řečeno, klíčové body, které je třeba o DCR vědět, jsou:

  • Poměr pokrytí dividend měří, kolikrát může společnost vyplatit akcionářům svou aktuální úroveň dividend.
  • DCR nad 2 je považován za zdravý poměr.
  • DCR pod 1,5 může být důvodem k obavám.
  • DCR používá čistý příjem, což není skutečný peněžní tok. Proto ani vysoký čistý příjem nezaručuje dostatečné peněžní toky k financování výplat dividend.
  • DCR je poměrně špatný indikátor budoucího rizika. Čistý příjem se může rok od roku značně lišit, takže pohled na historické DCR společnosti není definitivní mírou budoucího dividendového rizika.

Dodatečné zdroje

Finance je předním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling & Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro profesionály investičního bankovnictví. Abychom vám pomohli pokročit v kariéře v odvětví finančních služeb, podívejte se na následující další finanční zdroje:

  • Ratio Coverage Ratio Ratio Ratio Ratio se používá k měření schopnosti společnosti platit své finanční závazky. Vyšší poměr znamená větší schopnost plnit závazky
  • Poměr výplaty dividendy Poměr výplaty dividendy Poměr výplaty dividendy je částka dividend vyplácených akcionářům ve vztahu k celkové výši čistého příjmu generovaného společností. Vzorec, příklad
  • Dividendy na akcii (DPS) Dividenda na akcii (DPS) Dividenda na akcii (DPS) je celková částka dividend připisovaná každé jednotlivé akcii společnosti v oběhu. Výpočet dividendy na akcii
  • Dividenda vs Zpětný odkup / odkup akcií Dividenda vs Odkup / odkup akcií Akcionáři investují do veřejně obchodovaných společností za účelem zhodnocení kapitálu a příjmu. Existují dva hlavní způsoby, jak společnost vrací zisky svým akcionářům - hotovostní dividendy a zpětné odkupy akcií. Důvody strategického rozhodnutí o zpětném odkupu dividend a akcií se u jednotlivých společností liší

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found