Price Taker - Learn More About Price Takers vs. Price Makers

Cenový pracovník v ekonomii označuje účastníka trhu, který není schopen diktovat ceny na trhu. Subjekt přijímající cenu proto musí přijmout převládající tržní cenu. Účastníkovi cen chybí dostatečná tržní síla Pozice trhu Pozice trhu se týká schopnosti ovlivňovat vnímání spotřebitele ohledně značky nebo produktu ve srovnání s konkurencí. Cíl trhu ovlivňovat ceny zboží nebo služeb.

Ceníky cen na dokonale konkurenčním trhu

Účastníci cen se objevují na dokonale konkurenčním trhu, protože:

  • Všechny společnosti prodávají stejný produkt
  • Existuje velké množství prodejců a kupujících
  • Kupující mají přístup k informacím o ceně účtované jinými společnostmi
  • Neexistují žádné překážky vstupu ani výstupu Překážky vstupu Překážky vstupu představují překážky nebo překážky, které novým společnostem ztěžují vstup na daný trh. Mezi ně mohou patřit technologické výzvy, vládní předpisy, patenty, počáteční náklady nebo požadavky na vzdělání a licence.

Příkladem dokonale konkurenčního trhu je trh se zemědělskými produkty. Společnosti působící na zemědělském trhu přijímají ceny, protože:

  1. Zboží je homogenní - Bušl produkovaný jedním farmářem je v podstatě totožný s bušlem produkovaným jiným farmářem. Neexistuje tedy věrnost značce.
  2. Existuje velké množství kupujících a prodávajících - Existuje velké množství prodejců, takže žádný z nich není schopen ovlivnit tržní cenu. Zemědělec se nemůže odchýlit od tržní ceny produktu, aniž by riskoval ztrátu významných příjmů.
  3. Kupující mají přístup k dokonalým informacím - Kupující mohou snadno získat informace o ceně, a proto by hledali nejnižší cenu.
  4. Snadný vstup a výstup - Ačkoli zemědělská výroba nabízí určité překážky vstupu, není obtížné vstoupit na trh.

Znovu opakuji, že na dokonale konkurenčním trhu určuje cenu cena.

Příklad

Cena příjemce

Například světová cena pšenice je stanovena na cenu * (na dokonale konkurenčním trhu je tržní cena stanovena nabídkou a poptávkou). Každá farma může prodat tolik, kolik si přeje, ale nestanoví vyšší nebo nižší cenu než Price *. Pokud farma nastaví cenu vyšší než Cena *, žádný z kupujících z farmy nenakoupí. Alternativně, pokud by farma stanovila cenu nižší než Cena *, nebylo by to výhodné. V dokonalé konkurenci každá farma produkuje jen nepatrný zlomek světové nabídky pšenice a nepřitahuje významné množství další poptávky. Na farmě by bylo lepší stanovit cenu Price *.

Farma proto musí pouze zvážit, kolik má vyprodukovat, na základě ceny stanovené na trhu. Protože cena (cena *) je konstantní, mezní výnos by byl stejný jako cena *. Aby maximalizoval zisk, musí činitel cen produkovat na výstupu, kde se mezní výnos (MR) rovná mezním nákladům (MC). Jinými slovy, dodatečný výnos z prodeje pšenice se musí rovnat dodatečným nákladům na produkci této pšenice.

Proto, Cena * = MR = MC maximalizovat zisk.

Příklad

Jak ukazuje výše uvedený diagram, na základě mezních nákladů farmy by ideální výstup byl Q *, kde MR = MC.

  • Pokud MR> MC, firma by vyprodukovala více pšenice
  • Pokud MR <MC, firma by produkovala méně pšenice

Cena (farma) by vyprodukovala Q * za cenu *.

Výše uvedený příklad ukazuje, že na dokonale konkurenčním trhu, kde je cena stanovena nabídkou a poptávkou, nemůže jedna společnost ovlivnit tržní ceny a musí přijmout převládající cenu stanovenou trhem.

Price Taker vs. Price Maker

Tvůrce cen je opakem cenníka:

Účastníci cen musí přijmout převládající tržní cenu a prodat každou jednotku za stejnou tržní cenu. Účastníci cen se nacházejí na dokonale konkurenčních trzích.

Tvůrci cen jsou schopni ovlivnit tržní cenu a užít si cenovou sílu. Tvůrci cen se nacházejí na nedokonale konkurenčních trzích, jako je monopol Monopoly Monopol je trh s jediným prodejcem (nazývaným monopolista), ale s mnoha kupujícími. Na rozdíl od prodejců na dokonale konkurenčním trhu monopolista vykonává podstatnou kontrolu nad tržní cenou komodity / produktu. nebo oligopolní trh.

Proč je dokonale konkurenční trh nereálný

Je důležité si uvědomit, že je těžké najít trh s dokonalou konkurencí (tedy účastník trhu s cenami). Například velká většina produktů zahrnuje určitý stupeň diferenciace. Jednoduché produkty, jako je balená voda, se liší identitou značky, metodou čištění atd. Kromě toho čelí některé trhy vysokým nákladům na zahájení provozu nebo přísným vládním předpisům, které omezují snadnost vstupu a výstupu.

Je proto nepravděpodobné, že bychom dnes v ekonomice pozorovali dokonale konkurenční trhy. Nejbližším trhem, který vykazuje dokonalou konkurenci, by byl zemědělský trh (ilustrovaný ve výše uvedeném příkladu).

Související čtení

Chcete-li se dál učit a rozvíjet svou kariéru, přečtěte si následující bezplatné finanční zdroje.

  • Tržní ekonomika Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu.
  • Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách je základním principem v ekonomii, který tvrdí, že za předpokladu, že vše ostatní bude konstantní, bude mít zvýšení ceny zboží odpovídající přímé zvýšení jeho dodávky. Zákon dodávek popisuje chování výrobce, když cena zboží stoupá nebo klesá.
  • Absolutní výhoda Absolutní výhoda V ekonomii se absolutní výhoda týká schopnosti jakéhokoli ekonomického subjektu, jednotlivce nebo skupiny, produkovat větší množství produktu než jeho konkurenti. Představený skotským ekonomem Adamem Smithem ve své práci z roku 1776 „Vyšetřování povahy a příčin bohatství národů“
  • Nepružná poptávka Nepružná poptávka Nepružná poptávka je, když se poptávka kupujícího nemění tolik jako změny cen. Když se cena zvýší o 20% a poptávka poklesne pouze o 1%, říká se, že je nepružná.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found