Požadovaná míra návratnosti (překážková sazba) je minimální výnos, který investor očekává za svou investici. Požadovaná sazba je v zásadě minimální přijatelná kompenzace úrovně rizika investice.
Požadovaná míra návratnosti je klíčovým pojmem v oblasti podnikových financí a oceňování akcií. Například při oceňování akcií se běžně používá jako diskontní sazba k určení současné hodnoty peněžních toků. Čistá současná hodnota (NPV) Čistá současná hodnota (NPV) je hodnota všech budoucích peněžních toků (kladných i záporných) po celou dobu životnosti investice diskontované do současnosti. Analýza NPV je formou vlastního ocenění a používá se značně napříč financemi a účetnictvím pro stanovení hodnoty podniku, zabezpečení investic,.
Požadovaná míra návratnosti při investování
Požadovaná sazba se běžně používá jako prahová hodnota, která odděluje proveditelné a neproveditelné investiční příležitosti. Obecným pravidlem je, že pokud je návratnost investice nižší než požadovaná sazba, měla by být investice odmítnuta.
Metriku lze upravit podle potřeb a cílů konkrétního investora. Může brát v úvahu konkrétní investiční cíle i rizika a inflační očekávání.
Jak vypočítat požadovanou míru návratnosti?
Existují různé metody výpočtu požadované míry návratnosti založené na aplikaci metriky.
Jednou z nejpoužívanějších metod výpočtu požadované sazby je Finanční model kapitálových aktiv (CAPM) Finance Finance Finance Články jsou koncipovány jako samostudijní průvodci, abyste se mohli naučit důležité finanční koncepty online vlastním tempem. Procházejte stovky článků! . V rámci CAPM se sazba určuje pomocí následujícího vzorce:
RRR = rF + ß (rm - rF)
Kde:
- RRR - požadovaná míra návratnosti
- rF - bezriziková sazba
- ß - beta koeficient investice
- r m - návratnost trhu
Rámec CAPM upravuje požadovanou míru návratnosti pro úroveň rizika investice (měřeno beta Beta) Beta (β) investičního cenného papíru (tj. Akcie) je měřítkem jeho volatility výnosů ve vztahu k celému trhu. se používá jako měřítko rizika a je nedílnou součástí modelu oceňování kapitálových aktiv (CAPM). Společnost s vyšší beta má větší riziko a také vyšší očekávané výnosy.) a inflace (za předpokladu, že je upravena bezriziková sazba) pro úroveň inflace).
Další metodou výpočtu požadované sazby jsou vážené průměrné náklady na kapitál (WACC). WACC WACC jsou vážené průměrné náklady na kapitál společnosti a představují jejich smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled toho, co to je, proč se používá, jak ji vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení. Přístup WACC se často používá v podnikových financích. Na rozdíl od CAPM zohledňuje WACC kapitálovou strukturu společnosti. Z tohoto důvodu se požadovaná sazba získaná z WACC používá v podnikovém rozhodovacím procesu při realizaci nových projektů. Lze jej vypočítat pomocí následujícího vzorce:
RRR = wDrD(1 - t) + tErE
Kde:
- wD - váha dluhu
- rD - náklady na dluh
- t - sazba daně z příjmů právnických osob
- wE - váha vlastního kapitálu
- rE - náklady na vlastní kapitál
WACC určuje celkové náklady na financování společnosti. Na WACC lze tedy pohlížet jako na rentabilní výnos, který určuje ziskovost projektu nebo investičního rozhodnutí.
Dodatečné zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.
Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další zdroje uvedené níže:
- Investice: Průvodce pro začátečníky Investice: Průvodce pro začátečníky Průvodce Finance's Investing for Beginners vás naučí základy investování a jak začít. Zjistěte více o různých strategiích a technikách obchodování a o různých finančních trzích, do kterých můžete investovat.
- Diskontní faktor Diskontní faktor Ve finančním modelování je diskontním faktorem desítkové číslo vynásobené hodnotou peněžního toku, aby byl diskontován zpět na současnou hodnotu. Faktor se zvyšuje
- Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie je další výnos, který investor očekává od držení rizikového tržního portfolia namísto bezrizikových aktiv.
- Návratnost kapitálu (ROE) Návratnost kapitálu (ROE) Návratnost kapitálu (ROE) je měřítkem ziskovosti společnosti, která bere roční výnos společnosti (čistý příjem) dělený hodnotou jejího celkového vlastního kapitálu (tj. 12%) . ROE kombinuje výkaz zisku a ztráty a rozvahu, protože čistý zisk nebo zisk se porovnává s vlastním kapitálem akcionářů.