Událost Black Swan - Průvodce po nepředvídatelných katastrofických událostech

Událost černá labuť, fráze běžně používaná ve světě financí Přehled podnikových financí Podnikové finance se zabývají kapitálovou strukturou korporace, včetně jejího financování a opatření, která vedení podniká ke zvýšení hodnoty, je mimořádně negativní událostí nebo událostí. to je neuvěřitelně obtížné předvídat. Jinými slovy, události černé labutě jsou události, které jsou neočekávané a nepoznatelné. Termín popularizoval bývalý obchodník z Wall Street Nassim Nicholas Taleb, který o tomto konceptu napsal ve své knize Fooled by Randomness z roku 2001.

Téma akce Black Swan - černé labutě

Atributy akcí Black Swan

Taleb nastínil tři definující atributy události černé labutě:

  1. Událost, která je nepředvídatelná.
  2. Událost černé labutě má závažné a rozsáhlé důsledky Analýza scénářů Analýza scénářů je technika používaná k analýze rozhodnutí spekulací různých možných výsledků ve finančních investicích. Ve finančním modelování to.
  3. Po výskytu události černé labutě lidé racionalizují událost jako předvídatelnou (známou jako zkreslení zpětného pohledu).

Příklad události Black Swan

Například uvalení cla na ocel a hliník prezidentem Spojených států lze považovat za událost černé labutě. Společnosti, které vyvážejí ocel a hliník do Spojených států, konkrétně společnosti se sídlem v Kanadě, Mexiku a Brazílii, takové oznámení prezidenta USA neočekávaly.

Pochopení Černé labutě

Ačkoli se zdá, že události černé labutě přicházejí s negativní konotací, koncept se nevztahuje pouze na negativní události. Zda je událost pozitivní nebo negativní, závisí na perspektivě jednotlivce.

Například katastrofální den na akciovém trhu Burza cenných papírů Akciový trh označuje veřejné trhy, které existují pro vydávání, nákup a prodej akcií obchodujících na burze cenných papírů nebo na přepážkách. Akcie, známé také jako akcie, představují částečné vlastnictví ve společnosti a lze je považovat za pozitivní událost pro investora s agresivními krátkými pozicemi Dlouhé a krátké pozice V investování představují dlouhé a krátké pozice směrové sázky investorů, že cenný papír buď stoupne (pokud je dlouhý) nebo dolů (pokud je krátký). Při obchodování s aktivy může investor zaujmout dva typy pozic: dlouhou a krátkou. Investor může buď koupit aktivum (v dlouhodobém horizontu), nebo jej prodat (v krátkodobém horizontu). ale negativní událost pro investora, který silně nakoupil na trhu.

Příklady ze skutečného života

V celé historii došlo k několika pozoruhodným událostem černé labutě. Zde je pět prominentních z finančního světa:

1. Asijská finanční krize z roku 1997

Asijská finanční krize v roce 1997 byla sérií devalvací měny, která se rozšířila na několik asijských trhů, počínaje Thajskem, které uvolnilo baht na americký dolar. V důsledku následující krize asijské měny poklesly až o 38% a mezinárodní akcie poklesly téměř o 60%.

2. Crash „Dotcom“

Vzhledem k rychlému nárůstu používání internetu v 80. a 90. letech bylo založeno mnoho internetových společností. Mnoho z těchto společností však po nějaké době selhalo. Mnoho z těch, kteří byli úspěšní, bylo navíc vážně nadhodnoceno. V letech 2000 až 2002 došlo k havárii několika internetových společností, což mělo za následek značné ztráty investorů. Havárie dotcomu zničila hodnotu akcií v hodnotě téměř bilionů dolarů. NASDAQ Composite ztratil při pádu dotcomu 78% své hodnoty.

3. Útoky z 11. září

Útok na Twin Towers newyorského Světového obchodního centra vedl k uzavření NYSE a NASDAQ ráno 11. září 2001. Akcie se během prvního obchodovacího týdne po 11. září propadly - hodnota tržeb na burze byla ztracena za 1,4 bilionu dolarů týden.

4. Globální finanční krize v roce 2008

Globální finanční krize v roce 2008 způsobila, že Lehman Brothers podal návrh na konkurz. Konkurz Konkurz je právní status lidského nebo nelidského subjektu (firmy nebo vládní agentury), který není schopen splácet své nesplacené dluhy věřitelům. - největší bankrot v historii USA. Více než 25 000 zaměstnanců Lehmanu bylo nezaměstnaných a více než 46 miliard dolarů tržní hodnoty Lehmanu bylo zničeno. Celkově bylo na globálních akciových trzích nakonec zničeno více než 10 bilionů dolarů.

5. Brexit

V červnu 2016 zaskočily zprávy o rozhodnutí britského referenda opustit Evropskou unii. To způsobilo, že britská libra prudce poklesla na 31leté minimum vůči americkému dolaru. Hlasování o brexitu zničilo na světových trzích hodnotu téměř 2 biliony dolarů.

Další zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finanční vysvětlení události černé labutě. Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Následné události Následné události Následné události jsou události, které nastanou po skončení účetního období společnosti, ale před vydáním účetní závěrky. V závislosti na situaci mohou následné události vyžadovat zveřejnění v účetní závěrce společnosti.
  • Osvědčené postupy v oblasti finančního modelování Osvědčené postupy v oblasti finančního modelování Tento článek má poskytnout čtenářům informace o osvědčených postupech v oblasti finančního modelování a snadno použitelného podrobného průvodce sestavením finančního modelu.
  • Analýza následků fúze Analýza následků fúze Analýza následků fúze hodnotí finanční dopady fúze nebo akvizice na společnost. Ty musí být pečlivě zváženy dříve
  • Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích

Poslední příspěvky