Finanční modelování pro začátečníky - úvodní průvodce

Finanční modelování je jednou z nejoceňovanějších, ale málo známých dovedností ve finanční analýze. Cílem finančního modelování je kombinovat metriky účetnictví, financí a podnikání a vytvořit tak abstraktní reprezentaci společnosti v aplikaci Excel, která se předpovídá do budoucnosti. Tato příručka k finančnímu modelování pro začátečníky a „figuríny“ vás naučí všechny základy, které začátečník potřebuje znát!

Existuje mnoho typů finančních modelů. Typy finančních modelů Mezi nejběžnější typy finančních modelů patří: model 3 výkazů, model DCF, model fúzí a akvizic, model LBO, model rozpočtu. Objevte top 10 typů s širokou škálou využití, včetně obchodních rozhodnutí ve společnosti, investic do soukromé nebo veřejné společnosti, stanovení cen cenných papírů nebo provedení podnikové transakce, jako je fúze, akvizice, odprodej nebo zvýšení kapitálu. Tento průvodce finančním modelováním je navržen tak, aby vás naučil základy.

Průvodce finančním modelováním pro figuríny

Obrázek z kurzů finančního modelování Finance.

Proč používáte Excel?

Předvídání operací společnosti do budoucna může být velmi složité. Každý podnik je jedinečný a vyžaduje velmi konkrétní soubor předpokladů a výpočtů. Používá se Excel, protože se jedná o nejflexibilnější a přizpůsobitelnější dostupný nástroj. Software, jako alternativa, může být příliš rigidní a neumožňuje vám porozumět každé linii obchodních operací tak, jak to dělá Excel.

Jaké jsou kroky pro vytvoření finančního modelu?

V této příručce pro finanční modelování pro začátečníky a „figuríny“ jsme stanovili základní kroky, jak sestavit finanční model.

 1. Historická data - vložte alespoň 3 roky historických finančních informací pro podnik.
 2. Poměry a metriky - vypočítat historické poměry / ​​metriky pro podnikání, jako jsou marže, míry růstu, poměr obratu aktiv, změny zásob atd.
 3. Předpoklady - pokračovat v budování poměrů a metrik do budoucnosti vytvářením předpokladů o tom, jaké budoucí marže, míry růstu, obrat aktiv a změny zásob budou pokračovat.
 4. Předpověď - prognóza výkazu zisku a ztráty, rozvahy a výkazu peněžních toků do budoucnosti obrácením všech výpočtů, které jste použili k výpočtu historických poměrů a metrik. Jinými slovy, k vyplnění účetní závěrky použijte předpoklady, které jste vytvořili.
 5. Ocenění - po sestavení prognózy lze společnost ocenit pomocí metody analýzy diskontovaných peněžních toků (DCF). Další informace o modelech DCF Bezplatný průvodce tréninkem modelu DCF Model DCF je specifický typ finančního modelu používaného k oceňování podniku. Tento model je jednoduše prognózou neuvolněného volného peněžního toku a ocenění společnosti.

finanční modelování pro začátečníky a figuríny

Obrázek z kurzů finančního modelování Finance.

Kdo vytváří finanční modely?

Existuje mnoho profesí a kariérních cest, které vyžadují finanční modelování. Zde jsou některé z nejběžnějších:

 • Analytici a spolupracovníci investičního bankovnictví Cesta k kariéře v investičním bankovnictví Průvodce kariérou v investičním bankovnictví - naplánujte si svoji kariérní cestu IB. Dozvíte se o platech investičního bankovnictví, o tom, jak se najímat a co dělat po kariéře v IB. Divize investičního bankovnictví (IBD) pomáhá vládám, korporacím a institucím získávat kapitál a provádět fúze a akvizice (M&A).
 • Analytici a spolupracovníci pro výzkum akciového majetku Analytik pro výzkum akciového kapitálu Analytik akciového výzkumu poskytuje výzkumné pokrytí veřejných společností a distribuuje tento výzkum klientům. Pokrýváme plat analytika, popis práce, vstupní body odvětví a možné kariérní cesty.
 • Private Equity Analysts & Associates Private Equity Career Profile Soukromí kapitálové analytici a spolupracovníci vykonávají podobnou práci jako v investičním bankovnictví. Práce zahrnuje finanční modelování, oceňování, dlouhé hodiny a vysoké platy. Private equity (PE) je běžný kariérní postup pro investiční bankéře (IB). Analytici v IB často sní o „promoci“ na stranu nákupu,
 • Profesní profil úvěrových analytiků Komerční bankovnictví Kariérní cesta komerčního bankovnictví poskytuje klientům úvěrové produkty, jako jsou termínované půjčky, revolvingové úvěrové linky, syndikovaná zařízení, služby správy hotovosti a další produkty s pevným výnosem. Jako analytik úvěru nebo správce účtu poskytujete finanční poradenství
 • FP&A Analysts & Managers FP&A Analyst Staňte se analytikem FP&A ve společnosti. Načrtneme plat, dovednosti, osobnost a školení, které potřebujete pro FP&A pracovní místa a úspěšnou finanční kariéru. Analytici, manažeři a ředitelé FP&A jsou zodpovědní za poskytování výkonných manažerů potřebným potřebám analýz a informací
 • Analytici a manažeři korporátního rozvoje Cesta kariérního rozvoje korporátního rozvoje Pracovní místa korporátního rozvoje zahrnují provádění fúzí, akvizic, odprodejů a získávání kapitálu interně pro společnost. Korporátní rozvoj („corp dev“) je odpovědný za interní provádění fúzí, akvizic, odprodejů a získávání kapitálu pro společnost. Prozkoumejte kariérní cestu.

Kolik účetních znalostí je zapotřebí?

Abyste mohli sestavit finanční model, potřebujete důkladně porozumět základům účetnictví. Musíte vědět, co znamenají všechny různé účty, jak je vypočítat a jak jsou propojeny. Doporučujeme mít za sebou alespoň několik kurzů účetnictví. Vzhledem k tomu, že účetnictví je předpokladem pro finanční modelování, nabízíme zdarma naše účetní havarijní kurzy!

Které dovednosti aplikace Excel jsou vyžadovány?

Existuje mnoho vzorců a funkcí aplikace Excel požadovaných k sestavení finančního modelu. Zde je několik nejběžnějších:

 • Funkce SUM přidává sadu čísel.
 • Funkce PRŮMĚR vypočítá průměr ze sady čísel.
 • Funkce COUNT spočítá počet buněk, které obsahují čísla
 • Funkce MIN a MAX vypočítá minimum a maximum sady hodnot.
 • Funkce SUMPRODUCT vynásobí dvě sady polí a přidá součty.
 • IF Function je logický vzorec, díky kterému bude váš model dynamičtější.
 • Grafy a grafy jsou důležitou součástí finančního modelování.
 • Schopnosti formátování mohou pomoci oddělit se skvěle od dobrých modelů.

Další zdroje aplikace Excel:

 • Seznam zkratek pro Excel Klávesové zkratky pro Excel PC Mac Klávesové zkratky pro Excel - Seznam nejdůležitějších a nejběžnějších zkratek pro MS Excel pro uživatele PC a Mac, finance, účetní profese. Klávesové zkratky zrychlují vaše dovednosti v oblasti modelování a šetří čas. Naučte se úpravy, formátování, navigaci, pás karet, vkládání speciálních, manipulaci s daty, úpravy vzorců a buněk a další zkratky
 • Vzorce a funkce aplikace Excel vzorce Podváděcí list aplikace Finance Vzorové podklady aplikace Excel pro vzorce vám poskytnou všechny nejdůležitější vzorce pro provádění finanční analýzy a modelování v tabulkách aplikace Excel. Pokud se chcete stát mistrem finanční analýzy v Excelu a odborníkem na vytváření finančních modelů, jste na správném místě.
 • Průvodce Excel pro začátečníky Excel pro začátečníky Tento průvodce Excel pro začátečníky vás naučí vše, co potřebujete vědět o tabulkách a vzorcích aplikace Excel pro provádění finanční analýzy. Podívejte se na video a dozvíte se vše, co začátečník potřebuje vědět z toho, co je Excel, proč používáme a jaké jsou nejdůležitější klávesové zkratky, funkce a vzorce
 • Zdarma kurz Crash

Jaké jsou znaky dobrého finančního modelu?

Při vytváření modelu je důležité dodržovat osvědčené postupy, které v našich kurzech uvádíme. Dobrý model je dostatečně jednoduchý na to, aby mu kdokoli porozuměl, a přesto dostatečně podrobný, aby zvládl složité situace.

Zde je seznam obecných doporučených postupů pro vytváření modelů v aplikaci Excel:

 1. Dobře strukturovaný, s dobrým uspořádáním
 2. Snadné sledování a pochopení
 3. Ovladače a předpoklady jsou jasně stanoveny
 4. Jednoduchost nad složitostí
 5. Přesný
 6. Zaměřte se na důležité otázky
 7. Vizuální výstupy

Děkujeme za přečtení našeho průvodce finančním modelováním pro začátečníky (a „figuríny“). Podrobnější instrukce najdete v kurzech finančního modelování společnosti Finance.

Příklad finančního modelování pro figuríny

Jak získat práci ve finančním modelování?

Existuje celá řada pracovních míst v oblasti podnikového financování, které vyžadují dovednosti v oblasti finančního modelování. Pokud vás zajímá finanční plánování a analýza (FP&A), kapitálový výzkum, investiční bankovnictví, soukromý kapitál nebo rozvoj společnosti, prozkoumejte MAPU KARIÉRY Finance a najděte tu nejlepší kariérní cestu.

Více zdrojů než finanční modelování pro začátečníky…

Ve Financích trávíme spoustu času vytvářením modelů aplikace Excel. Proto máme spoustu cenných bezplatných zdrojů, o které se s vámi můžeme podělit. Zde jsou některé z našich nejužitečnějších zdrojů, kromě tohoto „průvodce figurínou“ k finančnímu modelování:

 • Co je finanční modelování? Co je finanční modelování Finanční modelování se provádí v aplikaci Excel za účelem prognózy finanční výkonnosti společnosti. Přehled toho, co je finanční modelování, jak a proč stavět model.
 • Jak se stát finančním analytikem Průvodce, jak se stát finančním analytikem Jak se stát finančním analytikem. Postupujte podle finančního průvodce sítí, životopisů, rozhovorů, dovedností finančního modelování a dalších. Pomohli jsme tisícům lidí stát se finančními analytiky v průběhu let a přesně vědět, co to znamená.
 • Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a předchozí transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích
 • Průvodce modelem DCF Bezplatný průvodce tréninkem modelu DCF Model DCF je specifický typ finančního modelu používaného k oceňování podniku. Tento model je jednoduše prognózou neuvolněného volného peněžního toku společnosti
 • Kurzy finančního modelování
 • Excel školení

Poslední příspěvky