Bezriziková míra návratnosti je úroková sazba, kterou může investor očekávat od investice s nulovým rizikem. V praxi se bezriziková sazba běžně považuje za úrok zaplacený za tříměsíční vládní pokladniční poukázku Treasury Bills (T-Bills) Treasury Bills (or T-Bills for short) are a short-term financial instrument that je vydáván americkým ministerstvem financí s dobami splatnosti od několika dnů do 52 týdnů (jeden rok). Jsou považovány za nejbezpečnější investice, protože jsou podpořeny plnou vírou a důvěrou vlády Spojených států. , obecně nejbezpečnější investice, jakou může investor provést. Bezriziková sazba je teoretické číslo, protože technicky všechny investice nesou určitou formu rizika, jak je vysvětleno zde Riziko a návratnost V investování jsou riziko a výnos vysoce korelované. Zvýšená potenciální návratnost investic obvykle jde ruku v ruce se zvýšeným rizikem. Mezi různé typy rizik patří riziko specifické pro projekt, riziko specifické pro dané odvětví, riziko konkurence, mezinárodní riziko a tržní riziko. . Je nicméně běžnou praxí označovat sazbu T-účtu jako bezrizikovou sazbu. I když je možné, že vláda nesplácí své cenné papíry, pravděpodobnost, že k tomu dojde, je velmi nízká.
Zabezpečení s bezrizikovou sazbou se může u jednotlivých investorů lišit. Obecným pravidlem je zvážit nejstabilnější vládní orgán nabízející státní pokladniční poukázky v určité měně. Například investor investující do cenných papírů, které obchodují v USD, by měl používat sazbu amerických směnek T, zatímco investor investující do cenných papírů obchodovaných v eurech nebo francích by měl používat švýcarský nebo německý směnek
Jak ovlivňuje bezriziková sazba náklady na kapitál?
Bezriziková sazba se používá při výpočtu nákladů na kapitál. Náklady na kapitál. Náklady na kapitál jsou míra návratnosti, kterou akcionář vyžaduje pro investování do podnikání. Požadovaná míra návratnosti je založena na úrovni rizika spojeného s investicí (vypočteno pomocí modelu oceňování kapitálových aktiv CAPM (CAPM). Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) je model, který popisuje vztah mezi očekávaným výnosem a rizikem zabezpečení. Vzorec CAPM ukazuje, že návratnost cenného papíru se rovná bezrizikovému výnosu plus riziková prémie založená na beta verzi tohoto cenného papíru), což ovlivňuje vážené průměrné náklady podniku na kapitál WACC WACC je vážený průměr firmy Náklady na kapitál a představují jeho smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled toho, co to je, proč se používá, jak ji vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení. Níže uvedená grafika ukazuje, jak mohou změny v bezrizikové sazbě ovlivnit náklady podniku na vlastní kapitál:
Kde:
CAPM (Re) - Náklady na vlastní kapitál
Rf - Bezriziková sazba
β - Beta Beta Beta (β) investičního cenného papíru (tj. Akcie) je měřítkem jeho volatility výnosů ve vztahu k celému trhu. Používá se jako měřítko rizika a je nedílnou součástí modelu oceňování kapitálových aktiv (CAPM). Společnost s vyšší beta má větší riziko a také vyšší očekávané výnosy.
Rm - Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie je další výnos, který investor očekává od držení rizikového tržního portfolia místo bezrizikových aktiv.
Nárůst Rf bude tlačit na zvýšení tržní rizikové prémie. Důvodem je to, že jelikož investoři dokáží dosáhnout vyššího bezrizikového výnosu, budou muset rizikovější aktiva podávat lepší výkony než dříve, aby splnily nové standardy investorů pro požadované výnosy. Jinými slovy, investoři budou vnímat ostatní cenné papíry jako relativně vyšší riziko ve srovnání s bezrizikovou sazbou. Budou tedy požadovat vyšší míru návratnosti Riziko a návratnost V investování jsou riziko a výnos vysoce korelované. Zvýšená potenciální návratnost investic obvykle jde ruku v ruce se zvýšeným rizikem. Mezi různé typy rizik patří riziko specifické pro projekt, riziko specifické pro dané odvětví, riziko konkurence, mezinárodní riziko a tržní riziko. kompenzovat je za vyšší riziko.
Za předpokladu, že se tržní riziková prémie zvýší o stejnou částku jako bezriziková sazba, zůstane druhý termín v rovnici CAPM stejný. První termín se však zvýší, čímž se zvýší CAPM. K řetězové reakci by došlo v opačném směru, pokud by se snížily bezrizikové sazby.
Zde je ukázáno, jak by zvýšení Re zvýšilo WACC WACC WACC jsou vážené průměrné náklady na kapitál společnosti a představují její smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled o tom, co to je, proč se používá, jak to vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení:
Udržujeme-li náklady podniku na dluh, kapitálovou strukturu a daňovou sazbu stejné, vidíme, že WACC by vzrostl. Opak je také pravdou (tj. Klesající Re by způsobilo pokles WACC).
Další úvahy
Z pohledu firmy může být zvýšení bezrizikových sazeb stresující. Společnost je pod tlakem, aby splnila vyšší požadovanou míru návratnosti od investorů. Zvyšování cen akcií a splnění projekcí ziskovosti se tak staly vysokou prioritou.
Z pohledu investora je rostoucí sazba dobrým znamením, protože signalizuje jistou pokladnici a schopnost požadovat vyšší výnosy.
Historické 3měsíční sazby státních účtů v USA
Níže je uveden graf historických 3měsíčních sazeb T-účtu v USA:
Zdroj: St. Louis Fed
Během 40. a 20. let klesly státní pokladniční poukázky na 0,01% a v 80. letech vzrostly až na 16%. Vysoké sazby T-účtů obvykle signalizují prosperující ekonomické časy, kdy si společnosti v soukromém sektoru vedou dobře, plní cíle výnosů a zvyšují ceny akcií v průběhu času.
Dodatečné zdroje
Další informace o souvisejících tématech najdete v následujících finančních zdrojích:
- WACC Calculator WACC Calculator Tato WACC kalkulačka vám pomůže vypočítat WACC na základě kapitálové struktury, nákladů na kapitál, nákladů na dluh a daňové sazby. Vážený průměr nákladů na kapitál (WACC) představuje smíšené náklady na kapitál společnosti napříč všemi zdroji, včetně běžných akcií, preferovaných akcií a dluhu. Náklady na každý typ kapitálu jsou vážené
- Náklady na dluh Náklady na dluh Náklady na dluh jsou návratnost, kterou společnost poskytuje svým dlužníkům a věřitelům. Náklady na dluh se používají při výpočtech WACC pro analýzu ocenění.
- Struktura kapitálu Struktura kapitálu Kapitálová struktura označuje množství dluhu a / nebo kapitálu použitého firmou k financování jejích operací a financování jejích aktiv. Kapitálová struktura firmy
- Model oceňování kapitálových aktiv Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) je model, který popisuje vztah mezi očekávaným výnosem a rizikem zabezpečení. Vzorec CAPM ukazuje, že návratnost cenného papíru se rovná bezrizikovému výnosu plus riziková prémie, založená na beta verzi tohoto cenného papíru