Očekávaná hodnota - definice, vzorec a příklad

Očekávaná hodnota (známá také jako EV, očekávání, průměr nebo střední hodnota) je dlouhodobá průměrná hodnota náhodných proměnných. Rovněž označuje pravděpodobnostně vážený průměr všech možných hodnot.

Očekávaná hodnota

Očekávaná hodnota je běžně používaný finanční koncept. Ve financích označuje očekávanou hodnotu investice v budoucnu. Stanovením pravděpodobností možných scénářů lze určit EV scénářů. Koncept se často používá u vícerozměrných modelů a analýzy scénářů. Analýza scénářů Analýza scénářů je technika používaná k analýze rozhodnutí spekulací různých možných výsledků ve finančních investicích. Ve finančním modelování to. To přímo souvisí s konceptem očekávaného výnosu Očekávaný výnos Očekávaný výnos z investice je očekávaná hodnota rozdělení pravděpodobnosti možných výnosů, které může poskytnout investorům. Návratnost investice je neznámá proměnná, která má různé hodnoty spojené s různými pravděpodobnostmi. .

Vzorec pro očekávanou hodnotu

První variace vzorce očekávané hodnoty je EV jedné události opakované několikrát (přemýšlejte o hodu mincí). V takovém případě lze EV najít pomocí následujícího vzorce:

Očekávaná hodnota - vzorec

Kde:

  • EV - očekávaná hodnota
  • P (X) - pravděpodobnost události
  • n - počet opakování události

Ve financích však mnoho problémů souvisejících s očekávanou hodnotou zahrnuje více událostí. V takovém scénáři je EV pravděpodobnostně vážený průměr všech možných událostí. Obecný vzorec pro nalezení EV pro více událostí je tedy následující:

Očekávaná hodnota - vzorec pro více událostí

Kde:

  • EV - očekávaná hodnota
  • P (X) - pravděpodobnost události
  • X- událost

Příklad očekávané hodnoty (více událostí)

Jste finanční analytik Popis práce finančního analytika Níže uvedený popis práce finančního analytika poskytuje typický příklad všech dovedností, vzdělání a zkušeností potřebných k získání pozice analytika v bance, instituci nebo korporaci. Provádějte finanční prognózy, vykazování a sledování provozních metrik, analyzujte finanční data, vytvářejte finanční modely ve vývojové společnosti. Váš manažer vás právě požádal, abyste posoudili životaschopnost budoucích rozvojových projektů a vybrali ten nejslibnější. Podle odhadů projekt A po dokončení vykazuje pravděpodobnost 0,4 k dosažení hodnoty 2 milionů USD a pravděpodobnost 0,6 k dosažení hodnoty 500 000 USD. Projekt B ukazuje, že po dokončení bude pravděpodobnost 0,3 oceněna na 3 miliony USD a pravděpodobnost 0,7 bude oceněna na 200 000 USD.

Očekávaná hodnota - příklad

Chcete-li vybrat správný projekt, musíte vypočítat očekávanou hodnotu každého projektu a porovnat hodnoty navzájem. EV lze vypočítat následujícím způsobem:

EV (projekt A) = [0,4 × 2 000 000 USD] + [0,6 × 500 000 USD] = 1 100 000 USD

EV (projekt B) = [0,3 × 3 000 000 $] + [0,7 × 200 000 $] = 1 040 000 $

EV projektu A je větší než EV projektu B. Proto by vaše společnost měla vybrat projekt A.

Všimněte si, že výše uvedený příklad je příliš zjednodušený. Příklad ze skutečného života pravděpodobně posoudí Čistou současnou hodnotu (NPV) Čistou současnou hodnotu (NPV) Čistá současná hodnota (NPV) je hodnota všech budoucích peněžních toků (kladných i záporných) po celou dobu životnosti diskontované na současnost, dárek. Analýza NPV je formou vlastního ocenění a používá se značně napříč financemi a účetnictvím pro stanovení hodnoty podniku, zabezpečení investic, projektů namísto jejich EV. Výpočty NPV však zohledňují také EV různých projektů.

Další zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:

  • Závislá proměnná Závislá proměnná Závislá proměnná je proměnná, která se bude měnit v závislosti na hodnotě jiné proměnné, která se nazývá nezávislá proměnná.
  • Nezávislá proměnná Nezávislá proměnná Nezávislá proměnná je vstup, předpoklad nebo ovladač, který je změněn za účelem posouzení jejího dopadu na závislou proměnnou (výsledek).
  • Regresní analýza Regresní analýza Regresní analýza je sada statistických metod používaných k odhadu vztahů mezi závislou proměnnou a jednou nebo více nezávislými proměnnými. Lze jej použít k posouzení síly vztahu mezi proměnnými a k ​​modelování budoucího vztahu mezi nimi.
  • Hra s nulovým součtem (a bez nuly) Hra s nulovým součtem (a bez nulového součtu) Hra s nulovým součtem je situace, kdy ztráty způsobené hráčem v transakci vedou ke stejnému zvýšení zisků soupeřícího hráče. Je pojmenován tímto způsobem, protože čistý efekt po ziscích a ztrátách na obou stranách se rovná nule.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found