Sociální mobilita - definice, původ konceptu a typy

Sociální mobilita označuje posun v sociálním postavení jednotlivce z jednoho stavu do druhého. Posun může být buď vyšší, nižší, mezigenerační, nebo mezigenerační, a nelze jej nutně určit, zda je změna dobrá nebo špatná.

Sociální mobilita

Původ konceptu sociální mobility

Americký sociolog a politický aktivista ruského původu Pitirim Sorokin poprvé představil koncept sociální mobility ve své knize „Sociální a kulturní mobilita“. Tvrdí, že neexistuje žádná společnost, která je zcela otevřená (například třídní systém), a žádná společnost, která je zcela uzavřena (jako kastovní systém v Indii).

Podle Sorokina nejsou žádné dvě společnosti stejné, pokud jde o povolený a odrazovaný pohyb, a že rychlost sociální mobility se může z jednoho časového období na druhé změnit. Záleží na tom, jak je společnost rozvinutá.

K takovému společenskému posunu může v průběhu času dojít, když se jednotlivci pohybují z jedné pozice do druhé v důsledku různých sociálních interakcí. Mobilita víceméně poskytuje lidem výhody, protože jsou motivováni různými faktory ve společnosti a snaží se dosáhnout nových rolí, které jim nabízejí lepší životní úroveň Index lidského rozvoje Index lidského rozvoje (HDI) je statistickým měřítkem (složený index ) vyvinutý OSN za účelem posouzení sociálního a ekonomického rozvoje zemí po celém světě. HDI bere v úvahu tři ukazatele lidského rozvoje, a to očekávanou délku života, vzdělání a příjem na obyvatele. a větší odměny. Lidé soutěží a spolupracují s ostatními ve společnosti, aby postoupili na žebříčku sociální mobility.

Druhy sociální mobility

Sociální mobilita může mít různé formy a lidé mohou v různých fázích svého života zažít různé typy mobility. Typy mobilit jsou na sobě nezávislé a často se mohou překrývat. Rozlišují se pouze pro účely analýzy.

1. Horizontální mobilita

K tomu dochází, když člověk změní své povolání, ale jeho celkové sociální postavení zůstane nezměněno. Například pokud lékař přejde z praktického lékařství na výuku na lékařské škole, povolání se změnilo, ale jejich prestiž a sociální postavení pravděpodobně zůstanou stejné. Sorokin popisuje horizontální mobilitu jako změnu náboženských, územních, politických nebo jiných horizontálních posunů beze změny vertikální polohy.

2. Vertikální mobilita

Jedná se o změnu pracovního, politického nebo náboženského postavení osoby, která způsobí změnu jejího společenského postavení. Jednotlivec přechází z jedné sociální vrstvy do druhé. Vertikální pohyblivost může být vzestupná nebo sestupná.

Vzestupně se jedná o přechod jednotlivce ze skupiny ve spodní vrstvě do vyšší nebo o vytvoření podobné skupiny s vyšším společenským postavením, místo toho, aby existovala vedle sebe. K sestupné mobilitě dochází například tehdy, když podnikatel ve svém podnikání utrpí ztráty a je nucen vyhlásit bankrot. nesplacené dluhy věřitelům. , což má za následek přesun do nižší vrstvy společnosti.

3. Vzestupná mobilita

To je, když se člověk pohybuje z nižší pozice ve společnosti na vyšší. Může zahrnovat i lidi na vyšších pozicích ve stejné společenské skupině. Avšak vzestupná mobilita, i když je považována za dobrou věc, může být pro jednotlivce také nákladná.

Když se člověk pohybuje vzhůru, často musí zanechat známé prostředí, jako je rodina a místa. Možná budou muset změnit způsob myšlení a chování. Jednotlivec se bude muset přizpůsobit novému prostředí v důsledku svého vzestupného pohybu a přijmout nová chování v nové společnosti.

4. Mobilita dolů

K mobilitě směrem dolů dochází, když se člověk pohybuje z vyšší pozice ve společnosti na nižší. Může nastat, když je někdo přistižen při protiprávním jednání Nejlepší účetní skandály V posledních dvou desetiletích došlo k nejhorším účetním skandálům v historii. V důsledku těchto finančních katastrof byly ztraceny miliardy dolarů. To může vést ke ztrátě pozice, kterou v současné době zastávají.

Mobilita směrem dolů může být pro lidi, kteří čelí rychlému poklesu sociálního postavení, extrémně stresující. Může se pro ně obtížné přizpůsobit se novému prostředí, protože to není podobné životní úrovni, na jakou jsou zvyklí. Mobilita směrem dolů je příkladem toho, do jaké míry si společnost váží rovných příležitostí a struktury.

5. Mezigenerační mobilita

Mezigenerační mobilita nastává, když se sociální postavení mění z jedné generace na druhou. Změna může být nahoru nebo dolů. Například otec pracoval v továrně, zatímco jeho syn získal vzdělání, které mu umožnilo stát se právníkem nebo lékařem.

Taková společenská změna také způsobuje, že si generace osvojila nový způsob života a myšlení. Mezigenerační mobilita je ovlivněna rozdíly ve výchově rodičů a jejich potomků, změnami populace Demografické údaje Demografické údaje se vztahují k sociálně-ekonomickým charakteristikám populace, které podniky používají k identifikaci produktových preferencí a nákupního chování zákazníků. Díky vlastnostem cílového trhu si společnosti mohou vytvořit profil své zákaznické základny. a změny v povolání.

6. Mezigenerační mobilita

K mezigenerační změně ve společenském postavení dochází během života jedné generace. Může také odkazovat na změnu polohy mezi sourozenci. Jedním ze způsobů je, když se člověk ve své kariéře vyšplhá po firemním žebříčku. Například jednotlivec zahájí svou kariéru jako úředník a během svého života přejde na vedoucí pozici, jako je ředitel. Jeden sourozenec může také dosáhnout vyššího postavení ve společnosti než jeho bratr nebo sestra.

Další zdroje

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:

  • Osobní značka Osobní značka Naše osobní značka je to, co lidé považují za naši identitu, za koho nás vidí a jaké vlastnosti a věci si s námi spojují. Odhaluje, kdo jsme, co nabízíme a co si vážíme. Když pracujeme ve společnosti, naši kolegové o nás vytvářejí vnímání na základě toho, jak se jim prezentujeme.
  • Icebreaker Interview Questions Icebreaker Interview Questions Interviews can be trapné, zejména pokud jde o část zahájení pohovoru mimo kladení základních otázek, které již byly s největší pravděpodobností položeny a zodpovězeny ve formuláři žádosti. Znalost nejlepších otázek na rozhovor, které se ptají na ledoborec, umožňuje dotazovanému stát se pohodlnějším, a proto se může svobodněji kreativně a efektivně vyjádřit
  • Millennials Millennials Také se nazývá Gen Y nebo Generace Y, „millennials“ označuje jednotlivce, kteří se narodili mezi osmdesátými a počátkem dvacátých let. Sledují generaci X a jsou
  • Proč zde chcete pracovat? Proč zde chcete pracovat? "Proč zde chcete pracovat?" je otázka, kterou očekávají všichni uchazeči o zaměstnání při každém pohovoru. Jakkoli se to může zdát jednoduché, otázka je tak důležitá, že může doslova vydělat nebo zlomit šance na získání zaměstnání. Vyžaduje to osobní, čestnou odpověď

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found