Penetrační ceny - definice, příklad, výhody a nevýhody

Penetrační cena je cenová strategie, která se používá k rychlému získání podílu na trhu. Celkový adresovatelný trh (TAM) Celkový adresovatelný trh (TAM), označovaný také jako celkový dostupný trh, je celková příležitost k výnosu, která je produktu nebo službě k dispozici, pokud stanovení původně nízké ceny, která má nalákat zákazníky k nákupu. Tuto cenovou strategii obvykle používají noví účastníci. Výhoda First Mover Výhoda first mover označuje výhodu získanou společností, která jako první uvádí na trh produkt nebo službu. První výhoda na trhu. Extrémní forma penetračních cen se nazývá predátorské ceny.

Cenový diagram penetrace

Odůvodnění ceny za penetraci

Je obvyklé, že nový účastník používá strategii penetračních cen k rychlému získání podstatného podílu na trhu. Cena je jedním z nejjednodušších způsobů, jak odlišit nové účastníky od stávajících hráčů na trhu. Zastřešujícím cílem této cenové strategie je:

 • Zachyťte podíl na trhu
 • Vytvořte věrnost značce
 • Přepněte zákazníky od konkurence
 • Generovat významnou poptávku při pohledu na využití úspor z rozsahu Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu se vztahují k nákladové výhodě, se kterou se společnost setká, když zvýší svou úroveň produkce. Výhoda vzniká díky inverznímu vztahu mezi fixními náklady na jednotku a množstvím vyrobeno. Čím větší je množství vyrobené produkce, tím nižší jsou fixní náklady na jednotku. Typy, příklady, průvodce
 • Vytlačte konkurenty z trhu

Situace, kdy penetrační ceny fungují efektivně:

 • Když je malá produktová diferenciace
 • Poptávka je cenově elastická
 • Kde je produkt vhodný pro masový trh (a tedy pro využití úspor z rozsahu)

Ilustrace a příklad ceny za penetraci

Současný malý hráč na trhu, kde se prací prášek prodává za přibližně 15 USD. Společnost A je mezinárodní společnost s velkým množstvím nadměrné výrobní kapacity, a je proto schopna vyrábět prací prášky za výrazně nižší cenu. Společnost A se rozhodne vstoupit na trh, použít penetrační cenovou strategii a prodat prací prášek za prodejní cenu 6,05 USD. Náklady společnosti na výrobu pracích prostředků jsou 6 USD.

Příklad ceny za penetraci

S mezními náklady 6 USD a prodejní cenou 6,05 USD dosahuje společnost A nominální zisky z prodeje. Společnosti však toto rozhodnutí vyhovuje, protože jejím hlavním cílem je přepnout zákazníky, získat co největší podíl na trhu a využít úspor z rozsahu s jejich vysokou výrobní kapacitou.

Společnost A věří, že její konkurent nebude schopen dlouhodobě se udržet a nakonec opustí trh. Když konkurent opustí tržiště, společnost A se stane jediným prodejcem pracích prášků, a bude proto moci vytvořit monopol Monopol Monopol je trh s jediným prodejcem (nazývaným monopolista), ale s mnoha kupujícími. Na rozdíl od prodejců na dokonale konkurenčním trhu monopolista vykonává podstatnou kontrolu nad tržní cenou komodity / produktu. přes trh a zvýšit ceny na úroveň, která zajistí vysokou ziskovou marži.

Výhody ceny za penetraci

 • Vysoká adopce a šíření: Penetrační ceny umožňují společnosti rychle získat její produkt nebo službu zákazníkem a přijmout ji.
 • Dominance tržiště: Soutěžící jsou obvykle zaskočeni strategií cenové penetrace a je jim poskytnuto málo času na reakci. Společnost je schopna využít příležitost vyměnit co nejvíce zákazníků.
 • Úspory z rozsahu: Cenová strategie generuje vysoké prodejní množství, které umožňuje firmě realizovat úspory z rozsahu a snížit své mezní náklady.
 • Zvýšená dobrá vůle: Zákazníci, kteří dokáží najít výhodnou nabídku u produktu nebo služby, se v budoucnu do firmy pravděpodobně vrátí. Tato zvýšená goodwill navíc vytváří pozitivní slovo z úst.
 • Vysoký obrat zásob: Penetrační ceny mají za následek zvýšenou míru obratu zásob, což činí šťastnými partnery vertikálního dodavatelského řetězce, jako jsou maloobchodníci a distributoři.

Nevýhody ceny za penetraci

 • Očekávání cen: Když firma používá penetrační cenovou strategii, zákazníci často očekávají trvale nízké ceny. Pokud se ceny postupně zvyšují, zákazníci mohou být nespokojeni a mohou přestat kupovat produkt nebo službu.
 • Nízká loajalita zákazníků: Ceny za penetraci obvykle přitahují výhodné lovce nebo ty, kteří mají nízkou loajalitu zákazníků. Uvedení zákazníci pravděpodobně přejdou ke konkurenci, pokud najdou lepší nabídku. Snižování cen, i když je efektivní pro okamžitý prodej, málokdy vyvolá loajalitu zákazníků.
 • Poškozte image značky: Nízké ceny mohou ovlivnit image značky, což způsobí, že zákazníci budou značku vnímat jako levnou nebo nekvalitní.
 • Cenová válka: Strategie pronikání do cen může vyvolat cenovou válku. To snižuje celkovou ziskovost na trhu a jediné společnosti dostatečně silné, aby přežily zdlouhavou cenovou válku, obvykle nejsou novým účastníkem, který válku spustil.
 • Neúčinná dlouhodobá strategie: Penetrace cen není životaschopná dlouhodobá cenová strategie. Obvykle je lepší nápad oslovit tržiště pomocí cenové strategie, se kterou může vaše společnost dlouhodobě žít. I když získání tak velkého podílu na trhu může trvat déle, dlouhodobá strategie takového pacienta bude pravděpodobně lépe sloužit vaší společnosti celkově lépe a méně pravděpodobně vás vystaví vážným finančním rizikům.

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . Chcete-li se dále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

 • Strategie Beachhead Strategie Beachhead Strategie beachhead se zaměřuje na soustředění zdrojů na malou tržní oblast a její přeměnu na pevnost před vstupem na širší trh
 • Plánování trhu Plánování trhu Plánování trhu je proces organizace a definování marketingových cílů společnosti a shromažďování strategií a taktik k jejich dosažení. Pevná látka
 • ROAS (návratnost výdajů na reklamu) ROAS (návratnost výdajů na reklamu) ROAS (návratnost výdajů na reklamu) je důležitá metrika elektronického obchodování. ROAS měří výnosy generované za dolar vynaloženého marketingu. Jedná se o podobnou a alternativní metriku ziskovosti jako ROI, neboli „návratnost investic“. ROAS se běžně používá v podnicích elektronického obchodování k hodnocení efektivity marketingové kampaně.
 • Walmart Marketing Mix Walmart Marketing Mix Walmart je velmoc podnikání a jednou z jeho klíčových silných stránek je jeho marketingový mix. Přežít na maloobchodním trhu vyžaduje víc než jen štěstí

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found