Standardizace je proces vytváření norem, které vedou k vytvoření zboží nebo služby na základě konsensu všech příslušných stran v tomto odvětví. Normy zajišťují, že zboží nebo služby vyráběné v konkrétním odvětví mají konzistentní kvalitu a jsou rovnocenné s jinými srovnatelnými výrobky nebo službami ve stejném odvětví.
Standardizace také pomáhá zajistit bezpečnost, interoperabilitu a kompatibilitu vyráběného zboží. Některé ze stran zapojených do normalizačních procesů zahrnují uživatele, zájmové skupiny, vlády, korporace. Korporace je právnická osoba vytvořená jednotlivci, akcionáři nebo akcionáři za účelem zisku. Korporace mohou uzavírat smlouvy, žalovat a být žalovány, vlastnit majetek, poukazovat federální a státní daně a půjčovat si peníze od finančních institucí. a normalizační organizace.
Cíl standardizace
Cílem standardizace je zajistit jednotnost určitých postupů v tomto odvětví. Standardizace se zaměřuje na proces vytváření produktu, provoz podniků, používanou technologii a na to, jak jsou zavedeny nebo prováděny konkrétní povinné procesy.
Jedním příkladem standardizace jsou Obecně přijímané účetní zásady (GAAP) GAAP GAAP nebo Obecně přijímané účetní zásady jsou běžně uznávaným souborem pravidel a postupů určených k řízení podnikového účetnictví a finančního výkaznictví. GAAP je komplexní soubor účetních postupů, které byly vyvinuty společně Radou pro finanční účetní standardy (FASB) a které společnosti musí dodržovat při přípravě nebo vykazování své roční účetní závěrky. Zajišťují jednotnost při přípravě finančních zpráv a zlepšují jasnost finančních informací předkládaných veřejnosti.
Standardizace obchodních procesů
Nejběžnější forma standardizace je v oblasti obchodních procesů. Společnosti s globální působností nebo franšízami obvykle odkazují na podrobnou dokumentaci procesu, která zajišťuje, že kvalita jejich produktu nebo služby je stejná bez ohledu na geografické umístění, které zákazník navštíví.
Výrobní podniky
Podniky zabývající se výrobními procesy často uzavírají rámcové dohody, které zajišťují, že produkty, které vyrábějí, splňují stejné specifikace jako ostatní podniky v tomto odvětví. Standardizace se může vztahovat na výrobky prodávané na jednom zeměpisném místě nebo na celosvětové scéně.
Například výrobci LED a LCD televizorů dodržují určitá pravidla standardizace produktů, která zajišťují, že produkty prodávané na trhu mají podobné vlastnosti. Standardy pokrývají specifikace, jako je rozlišení a velikost obrazovky, vstupy (port HDMI, porty USB atd.), Připojení k internetu atd. Standardy jsou upraveny tak, aby vyhovovaly neustálému technologickému pokroku.
Standardizace mezi výrobními podniky zajišťuje, že zákazníci získají podobné produkty bez ohledu na výrobce nebo geografické umístění obchodu, kde zákazníci nakupují.
Produktový marketing
Standardizace produktů, které jsou k dispozici v různých státech, zemích nebo na kontinentech, zajišťuje, že zákazníci dostanou stejný produkt nebo službu bez ohledu na to, kde ji koupí. To platí pro velké značky, se kterými jsou zákazníci již velmi dobře obeznámeni, kde by každá změna produktu byla pravděpodobně okamžitě zaznamenána. Jedním z příkladů společnosti, která používá tuto formu standardizace, je Coca-Cola.
Společnosti, které působí globálně, také standardizují svou reklamu a udržují jednotné téma designu na různých trzích jako způsob, jak posílit image své značky u svého globálního publika. Stejné téma designu a barevné schéma se použijí, i když je obal produktu prezentován v jiném jazyce.
Standardizace obchodování
Standardizace v obchodním průmyslu je dána burzami, na kterých se obchoduje s cennými papíry. To poskytuje investorům větší likviditu. Díky tomu je proces obchodování stejný pro všechny investory.
Například standardizace na trzích s opcemi znamená, že burzy stanovují standardy jako způsob stanovení minimálních obchodních základen pro smlouvy. V obchodování s opcemi každá opční smlouva Opce: Hovory a výplaty Opce je forma derivátové smlouvy, která dává držiteli právo, nikoli však povinnost, koupit nebo prodat aktivum do určitého data (datum expirace) za stanovenou cenu (realizační cena). Existují dva typy možností: hovory a volání. Americké opce lze uplatnit kdykoli, kdy investor drží, představuje 100 akcií podkladové akcie.
Na trhu obchodování s futures závisí velikost futures kontraktu na typu aktiva, s nímž se obchoduje. Futures kontrakty jsou k dispozici na různých typech aktiv, jako jsou komodity, měny a burzovní indexy.
Účinky standardizace
Některé z účinků standardizace zahrnují následující:
Firmy
Když konkurenční firmy standardizují své produkty a služby, konkurence se přesouvá od integrovaných systémů k jednotlivým komponentám. To znamená, že společnosti, jejichž hlavním prodejním místem je integrovaný systém, musí změnit strategii, aby se zaměřily na jednotlivé komponenty systému.
Společnosti mohou vytvořit konkurenční výhodu prodejem komponent nebo subsystémů integrovaného systému jiným podnikům, které jsou kompatibilní s jejich obchodním modelem.
Spotřebitelé
Jednou z výhod, které spotřebitelům plynou ze standardizace, je vyšší kompatibilita a interoperabilita mezi produkty. Když jsou například komunikační gadgety a služby standardizovány, mohou spotřebitelé sdílet informace s velkým počtem lidí, kteří nejsou omezeni konkrétní službou nebo produktem.
Spotřebitelé také mohou porovnávat komponenty systému způsobem, který vyhovuje jejich konkrétním preferencím. Standardizace však může také nepříznivě ovlivnit spotřebitele. Zaprvé to znamená, že možnosti budou pro spotřebitele omezené. Standardizace také může omezit producenty v poskytování větší hodnoty pro spotřebitele než jejich konkurenti, protože jsou omezeni normami.
Technologie
Vliv standardizace na technologii je smíšený a může přinést pozitivní i negativní výsledky. Pozitivní účinek standardizace spočívá v tom, že může pomoci vyřadit nekompatibilní technologie na trhu, které zpomalují jejich růst. Dojde ke zvýšenému využívání standardizovaných technologií, což podpoří růst technologického průmyslu. Známým příkladem standardizované technologie jsou softwarové programy kompatibilní s operačním systémem Windows.
Nevýhodou je, že standardizační technologie omezuje inovativní kvalitu nových a stávajících technologií.
Další zdroje
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:
- Životní cyklus podnikání Životní cyklus podnikání Životní cyklus podnikání je postup podnikání v několika fázích v průběhu času a je nejčastěji rozdělen do pěti fází: zahájení, růst, vytržení, splatnost a pokles.
- Inventory Inventory Inventory is a current asset account found in the rozvahy, sestávající ze všech surovin, nedokončené výroby a hotových výrobků, které společnost nashromáždila. Často je považován za nejlikvidnější ze všech oběžných aktiv - je tedy vyloučen z čitatele při výpočtu rychlého poměru.
- Mezní sklon ke spotřebě Mezní sklon ke spotřebě Mezní sklon ke spotřebě (MPC) označuje, jak citlivá je spotřeba v dané ekonomice na jednotkové změny úrovní příjmů. MPC jako koncept funguje podobně jako Price Elasticity, kde lze získat nové pohledy při pohledu na velikost změny spotřeby
- Model Solow Growth Model Solow Growth Model Model Solow Growth Model je exogenní model ekonomického růstu, který analyzuje změny v úrovni produkce v ekonomice v průběhu času v důsledku změn v tempu růstu populace, míře úspor a rychlosti technologického růstu. pokrok.