Ceny dluhopisů jsou empirickou záležitostí v oblasti finančních nástrojů. Veřejné cenné papíry Veřejné cenné papíry nebo obchodovatelné cenné papíry jsou investice, které jsou otevřeně nebo snadno obchodovatelné na trhu. Cenné papíry jsou buď kapitálové, nebo dluhové. . Cena dluhopisu závisí na několika charakteristikách obsažených v každém vydaném dluhopisu. Tyto vlastnosti jsou:
- Kupón nebo jeho nedostatek
- Jistina / nominální hodnota
- Výnos do splatnosti
- Období do splatnosti
Alternativně, pokud jsou známy cena dluhopisu a všechny kromě jedné z charakteristik, lze vyřešit poslední chybějící charakteristiku.
Cena dluhopisů: kupóny
Pouto může, ale nemusí přijít s připojenými kupóny. Kupón je uveden jako nominální procento nominální hodnoty (jistiny) dluhopisu. Každý kupón je možné uplatnit za dané období na dané procento. Například 10% kupón na dluhopis ve výši 1 000 $ je možné uplatnit každé období.
K dluhopisu může dojít i bez kupónu. V tomto případě je vazba známá jako vazba s nulovým kupónem. Dluhopisy s nulovým kupónem Sleva na původní emise Sleva na původní emise (OID) je druh dluhového nástroje. Často se dluhopisy, OID prodávají za nižší než nominální hodnotu, když jsou vydány, proto D v OID. Při splatnosti je investorovi vyplacena nominální hodnota. Získaný rozdíl představuje zisk pro investora a ve skutečnosti jde o úrok zaplacený dlužníkem nebo emitentem. mají obvykle nižší cenu než dluhopisy s kupóny.
Cena dluhopisu: jistina / nominální hodnota
Každá obligace musí mít jmenovitou hodnotu. Hodnota par. Hodnota par je nominální nebo nominální hodnota dluhopisu, akcie nebo kupónu, jak je uvedeno na dluhopisu nebo akciovém certifikátu. Jedná se o statickou hodnotu stanovenou v době vydání a na rozdíl od tržní hodnoty pravidelně nekolísá. který je splacen při splatnosti. Bez hodnoty jistiny by dluhopis neměl žádný užitek. Hodnotu jistiny má věřiteli (kupci dluhopisů) splácet dlužník (emitent dluhopisů). Dluhopis s nulovým kupónem neplatí žádné kupóny, ale zaručí jistinu v době splatnosti. Kupující dluhopisů s nulovým kuponem získávají úroky z prodeje dluhopisů se slevou na jeho nominální hodnotu.
Dluhopis s kupónem vyplácí kupóny každé období a kupón plus jistina v době splatnosti. Cena dluhopisu zahrnuje všechny tyto platby diskontované s výnosem do splatnosti.
Ceny dluhopisů: Výnos do splatnosti
Ceny dluhopisů přinášejí investorům určitý výnos. Dluhopis, který se prodává za prémii (kde je cena nad nominální hodnotou), bude mít výnos do splatnosti nižší než kupónová sazba. Případně příčinnost vztahu mezi výnosem a splatností Náklady na dluh Náklady na dluh jsou výnos, který společnost poskytuje svým dlužníkům a věřitelům. Náklady na dluh se používají při výpočtech WACC pro analýzu ocenění. a cena může být obrácena. Dluhopis lze prodat za vyšší cenu, pokud je zamýšlený výnos (tržní úroková sazba) nižší než kupónová sazba. Důvodem je, že držitel dluhopisu obdrží výplaty kupónů, které jsou vyšší než tržní úroková sazba, a proto zaplatí za rozdíl rozdíl.
Ceny dluhopisů: Období do splatnosti
Dluhopisy budou mít do splatnosti řadu období. Obvykle se jedná o roční období, ale mohou být také pololetní nebo čtvrtletní. Počet období se bude rovnat počtu kupónových plateb.
Časová hodnota peněz
Ceny dluhopisů vycházejí z časové hodnoty peněz. Každá platba je diskontována na aktuální čas na základě výnosu do splatnosti (tržní úroková sazba). Cenu dluhopisu obvykle zjistí:
P (T0) = [PMT (T1) / (1 + r) ^ 1] + [PMT (T2) / (1 + r) ^ 2]… [(PMT (Tn) + FV) / (1 + r) ^ n]
Kde:
- P (T0) = cena v čase 0
- PMT (Tn) = Kupónová platba v čase N
- FV = budoucí hodnota, nominální hodnota, hlavní hodnota
- R = Výnos do splatnosti, tržní úrokové sazby
- N = počet období
Ceny dluhopisů: hlavní charakteristiky
Ceteris paribus, vše ostatní se rovnalo:
- Dluhopis s vyšší kupónovou sazbou bude mít vyšší cenu
- Dluhopis s vyšší nominální hodnotou bude mít vyšší cenu
- Dluhopis s vyšším počtem období do splatnosti bude mít vyšší cenu
- Dluhopis s vyšším výnosem do splatnosti nebo tržními sazbami bude mít nižší cenu
Jednodušší způsob, jak si to zapamatovat, je, že dluhopisy budou cenově vyšší u všech charakteristik, s výjimkou výnosu do splatnosti. Vyšší výnos do splatnosti vede k nižší ceně dluhopisů.
Cena dluhopisů: Další „měkké“ charakteristiky
Výše popsané empirické charakteristiky ovlivňují emise dluhopisů, zejména na primárním trhu. Ceny dluhopisů však mohou ovlivnit i další charakteristiky dluhopisů, zejména na sekundárních trzích. Tyto jsou:
- Úvěrová způsobilost vydávající firmy
- Likvidita obchodování s obligacemi
- Čas do další platby
Pevná úvěruschopnost
Dluhopisy jsou hodnoceny na základě úvěruschopnosti emitující firmy. Tato hodnocení sahají od AAA po D S&P - Standard and Poor's Standard and Poor's (S&P) je lídrem na trhu v oblasti poskytování analýz finančního trhu, zejména v oblasti poskytování benchmarku a investování. Dluhopisy s hodnocením vyšším než A se obvykle označují jako dluhopisy s investiční třídou, zatímco cokoli nižšího se hovorově nazývá junk dluhopisy.
Nevyžádané obligace budou vyžadovat vyšší výnos do splatnosti, aby kompenzovaly jejich vyšší kreditní riziko. Z tohoto důvodu se junk dluhopisy obchodují za nižší cenu než dluhopisy investičního stupně.
Likvidita dluhopisů
Dluhopisy, které jsou obchodovány ve větší míře, budou cennější než dluhopisy, které jsou obchodovány jen zřídka. Investor si bude intuitivně dávat pozor na nákup dluhopisu, který by se poté těžší prodal. To snižuje ceny nelikvidních dluhopisů.
Čas do platby
Konečně čas do další platby kupónu ovlivňuje „skutečnou“ cenu dluhopisu. Toto je složitější teorie cen dluhopisů, známá jako „špinavá“ cena. Špinavé ceny zohledňují úrok, který narůstá mezi výplatami kupónů. Jak se platby blíží, držitel dluhopisu musí čekat méně času, než obdrží další platbu. Tím se ceny stabilně zvyšují, než ihned po výplatě kupónu opět klesne.
Další informace o dluhopisech
- Obchodování s pevným výnosem Obchodování s pevným výnosem Obchodování s pevným výnosem zahrnuje investice do dluhopisů nebo jiných dluhových cenných papírů. Cenné papíry s pevným výnosem mají několik jedinečných atributů a faktorů
- Podmínky dluhopisů Podmínky dluhopisů s pevným výnosem Definice nejběžnějších podmínek dluhopisů a podmínek pevného výnosu. Anuita, věčnost, kupónová sazba, kovariance, aktuální výnos, nominální hodnota, výnos do splatnosti. atd.
- Trhy s dluhovým kapitálem Trhy s dluhovým kapitálem (DCM) Skupiny s dluhovým kapitálovým trhem (DCM) jsou odpovědné za poskytování poradenství přímo emitentům společností při zvyšování dluhu při akvizicích, refinancování stávajícího dluhu nebo restrukturalizaci stávajícího dluhu. Tyto týmy pracují v rychle se měnícím prostředí a úzce spolupracují s poradenským partnerem
- Harmonogram dluhu Harmonogram dluhu Harmonogram dluhu stanoví veškerý dluh, který má podnik v harmonogramu, na základě jeho splatnosti a úrokové sazby. Ve finančním modelování toky úrokových nákladů