Model AIDA, který znamená Apozornost, Jánterest, DEsire a Action model, je model efektu reklamy, který identifikuje fáze, kterými jednotlivec prochází během procesu nákupu produktu. Náklady na prodané zboží (COGS) Náklady na prodané zboží (COGS) měří „přímé náklady“ vzniklé při výrobě jakéhokoli zboží nebo služby. Zahrnuje náklady na materiál, přímé mzdové náklady a přímé režijní náklady továrny a je přímo úměrné výnosům. Jak rostou příjmy, je k výrobě zboží nebo služby zapotřebí více zdrojů. COGS je často služba nebo Průvodce zakázkovou objednávkou nákladů Zakázková objednávka nákladů se používá k alokaci nákladů na základě konkrétní zakázky. Tato příručka poskytne vzorec pro kalkulaci zakázky a způsob jejího výpočtu. Například právnické firmy nebo účetní firmy používají náklady na zakázky, protože každý klient je jiný a jedinečný. Na druhé straně lze použít procesní náklady. Model AIDA se běžně používá v digitálním marketingu, prodejní strategie Knocking on Doors Knocking on Doors je strategie generování potenciálních zákazníků, kterou používají bankovní poradci k zajištění vyhlídek na podnikání. a public relations kampaně.
Hierarchie modelu AIDA
Kroky zahrnuté v modelu AIDA jsou:
- Pozornost: Prvním krokem v marketingu nebo reklamě je zvážit, jak přilákat pozornost spotřebitelů.
- Zájem: Jakmile si spotřebitel uvědomí, že produkt nebo služba existuje, musí podnik pracovat na zvýšení úrovně zájmu potenciálního zákazníka.
Například Disney zvyšuje zájem o nadcházející turné oznámením hvězd, které budou na turné vystupovat.
- Touha: Poté, co se spotřebitel o produkt nebo službu zajímá, je cílem přimět spotřebitele, aby si to přáli, a přemístit jejich myšlení z „Líbí se mi to“ na „Chci to“.
Například pokud hvězdy Disney pro nadcházející turné sdělí cílovému publiku, jak skvělá bude show, je pravděpodobnější, že publikum bude chtít jít.
- Akce: Konečným cílem je přimět příjemce marketingové kampaně, aby zahájil akci a koupil produkt nebo službu.
Proto to říká model AIDA Povědomí vede k Zájem, což vede k Touha, a nakonec, Akce.
Uvažujme o způsobech použití modelu AIDA pohledem do každé části hierarchie.
První krok: Pozor
Mnoho obchodníků často část pozornosti přehlíží. Předpokládá se, že výrobek nebo služba již získaly pozornost spotřebitelů - což může, ale nemusí být pravda. V každém případě nepředpokládejte, že o vašem produktu již všichni vědí. Jedním z nejlepších přístupů k přilákání pozornosti spotřebitelů je tzv. Kreativní narušení - prolomení stávajících vzorců chování prostřednictvím vysoce kreativního sdělení. To lze provést několika způsoby:
- Umístění reklamy v neočekávaných situacích nebo místech. Toto se často označuje jako partyzánský marketing.
- Vytváření šoku v reklamách prostřednictvím provokativních snímků.
- Intenzivně cílená zpráva. Toto se také označuje jako personalizace.
Cílem je v zásadě upozornit spotřebitele na existenci produktu nebo služby.
Druhý krok: Zájem
Vytvoření zájmu je obecně nejtěžší částí. Například pokud produkt nebo služba nejsou ze své podstaty zajímavé, je velmi obtížné toho dosáhnout. Zajistěte, aby byly reklamní informace rozděleny a snadno čitelné se zajímavými podnadpisy a ilustracemi. Zaměřte se na to, co je pro váš cílový trh nejdůležitější ve vztahu k vašemu produktu nebo službě, a na předávání pouze nejdůležitější zprávy, kterou chcete sdělit spotřebitelům.
Dobrým příkladem toho je „Kde je hovězí maso?“ Od Wendy. reklamní kampaň zaměřená na skutečnost, že hamburgery Wendy obsahovaly více hovězího masa než hamburgery jejich konkurentů.
Třetí krok: Touha
Druhý a třetí krok modelu AIDA jdou společně. Protože doufáte, že budujete zájem o produkt nebo službu, je důležité pomoci zákazníkům uvědomit si, proč tento produkt nebo službu „potřebují“. Přemýšlejte o tom, jak je prezentován obsah v infomercials - jejich cílem je poskytnout zajímavé informace o produktu spolu s výhodami jeho nákupu - výhody, které v ideálním případě přimějí spotřebitele produkt stále více chtít. Infomercial to dělá mimořádně dobře tím, že ukazuje produkt, který se používá v několika kreativních situacích. Sdělte publiku hodnotu produktu nebo služby a proč to ve svém životě potřebují.
Čtvrtý krok: Akce
Posledním krokem modelu AIDA je přimět spotřebitele, aby zahájil akci. Reklama by měla končit výzvou k akci - prohlášením, jehož cílem je získat okamžitou odpověď od spotřebitele. Například Netflix používá přesvědčivý text, aby přesvědčil spotřebitele, aby vyzkoušel bezplatnou zkušební verzi. Netflix sděluje, jak pohodlný je jejich produkt, a zdůrazňuje jeho hodnotu, poté vyzývá spotřebitele, aby se zaregistrovali k bezplatné zkušební verzi.
Dobrá reklama by měla vyvolat pocit naléhavosti, který motivuje spotřebitele, aby jednali HNED TEĎ. Jednou z běžně používaných metod k dosažení tohoto cíle je poskytování časově omezených nabídek (například doprava zdarma).
Nový vývoj v modelu AIDA
Mnoho lidí kritizuje model AIDA za příliš zjednodušující. Například model AIDA nebere v úvahu různá možná prodejní místa. Marketing se u zákazníka, který navštíví online obchod, bude velmi lišit od marketingu u zákazníka, který si chce koupit nové auto u autorizovaného prodejce. Existuje tedy mnoho variant modelu AIDA, například:
- AIDCAS (Akce, Zájem, Touha, Důvěra, Akce, Spokojenost) model
- OPĚT (Reach, Engage, Activate, and Nurture) model
- NAITDASE (Potřeba, pozornost a zájem; důvěra, design a akce; spokojenost a hodnocení)
Další zdroje
Finance je globálním poskytovatelem školení finančních analytiků a kariérního postupu pro finanční profesionály. Chcete-li se dozvědět více a posunout svou kariéru, prozkoumejte další relevantní finanční zdroje níže.
- Pozice trhu Pozice trhu Pozice trhu se týká schopnosti ovlivňovat vnímání spotřebitele ohledně značky nebo produktu ve srovnání s konkurencí. Cíl trhu
- Náklady příležitosti Cena nákladů příležitosti je jedním z klíčových konceptů při studiu ekonomie a převládá v různých rozhodovacích procesech. Náklady příležitosti jsou hodnotou další nejlepší alternativní ušlé.
- Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu je ekonomický koncept, který se týká snížení celkových výrobních nákladů, pokud se řada výrobků vyrábí spíše společně než samostatně.
- Překážky vstupu Překážky vstupu Překážky vstupu jsou překážky nebo překážky, které novým společnostem ztěžují vstup na daný trh. Mezi ně mohou patřit technologické výzvy, vládní předpisy, patenty, počáteční náklady nebo požadavky na vzdělání a licence.