Laissez-faire je francouzská fráze, která v překladu znamená „nechte nás na pokoji“. Odkazuje na politickou ideologii, která odmítá praxi vládních intervencí v ekonomice. Stát je dále považován za překážku hospodářského růstu a rozvoje. Ekonomické ukazatele Ekonomický ukazatel je metrika používaná k hodnocení, měření a hodnocení celkového zdravotního stavu makroekonomie. Ekonomické ukazatele.
Termín vznikl v 18. století během průmyslové revoluce. Francouzští průmyslníci použili tento výraz v reakci na dobrovolnou pomoc francouzské vlády na podporu podnikání. Fráze se tradičně přisuzuje francouzskému podnikateli M. Le Gendreovi, když reagoval na merkantilistického ministra Jeana-Baptiste Colberta.
Teorie laissez-faire prosazuje hlavně nezasahování vlády. Ekonomický teoretik Adam Smith věřil, že optimální fungování trhů vyžaduje minimální vládní intervenci. Smith však vyjádřil obavy z nedostatků teorie, zejména ve vztahu k možnosti vytvoření lhostejné, líné, ale finančně silné feudální třídy.
Základní principy ekonomiky Laissez-faire
- Jednotlivec je základní jednotkou ve společnosti, tj. Standardem měření v sociálním počtu.
- Jednotlivec má přirozené právo na svobodu.
- Fyzický řád přírody je harmonický a samoregulační systém.
Základním účelem ekonomiky laissez-faire je podpora volného a konkurenceschopného trhu, který vyžaduje obnovení pořádku a přirozeného stavu svobody, ze které lidé vycházeli. Ekonomika laissez-faire je tedy charakterizována volným pohybem sil nabídky a poptávky. Nabídka a poptávka Zákony nabídky a poptávky jsou mikroekonomické koncepty, které uvádějí, že na účinných trzích je dodávané množství dobrého a požadované množství tohoto zboží jsou si navzájem rovni. Cena tohoto zboží je také určena bodem, ve kterém jsou nabídka a poptávka stejné. bez jakékoli formy zásahu vlády, monopolu na určování cen nebo jakéhokoli jiného orgánu.
Formy vládních intervencí
Vládní zásah může nastat prostřednictvím:
1. Protekcionismus
Protekcionismus označuje jakékoli vládní nařízení nebo politiku, která omezuje mezinárodní obchod. Ochranné politiky podporují domácí produkci a pomáhají dělnické třídě, ale mají nepříznivý dopad na celkové tempo růstu ekonomiky, protože brání konkurenci.
2. Protimonopolní zákony
Protimonopolní zákony se staví proti monopolům Monopol Monopol je trh s jediným prodejcem (nazývaným monopolista), ale s mnoha kupujícími. Na rozdíl od prodejců na dokonale konkurenčním trhu monopolista vykonává podstatnou kontrolu nad tržní cenou komodity / produktu. , trusty a další organizace nebo postupy, které neumožňují vyšší účast potenciálních podnikatelů. I když se zdá, že takové zákony přispívají k pojetí laissez-faire, jsou v rozporu s darwinistickou představou o přežití nejsilnějších, které laissez-faire předepisuje.
Zásady Laissez-faire slouží jako motivace pro výrobce, aby vylepšili své výrobky v reakci na standardy stanovené na trhu. Cenový systém je takový, že úrovně produkce a spotřeby jsou určovány výlučně na základě různých rozhodnutí domácností a firem prostřednictvím transakcí na trhu.
Výhody Laissez-faire
Laissez-faire nabízí následující výhody:
1. Autonomie
Ekonomika laissez-faire dává podnikům větší prostor a samostatnost od vládních pravidel a předpisů, které by ztěžovaly a ztěžovaly pokračování obchodních aktivit. Díky takovému prostředí je pro společnosti životaschopnější riskovat a investovat do ekonomiky. Kromě toho poskytuje společnostem větší motivaci snažit se maximalizovat zisky.
2. Inovace
Vzhledem k potřebě poskytovat svým produktům tržní výhodu jsou společnosti nuceny být ve svém přístupu kreativnější a inovativnější. Tato praxe vede kromě ekonomického růstu k technologickému pokroku.
3. Absence daní
A konečně, absence daní ponechává společnostem i zaměstnancům větší kupní sílu. Rovněž odrazuje od korupce, která může vzniknout v důsledku byrokratů s omezenými znalostmi, ale s nesmírnou rozhodující mocí.
Nevýhody Laissez-faire
Spolu se svými výhodami má ekonomika laissez-faire několik nevýhod:
1. Nerovnost příjmů
Podle Thomase Hobbese přítomnost absolutní autonomie v ekonomice stavu přírody vytváří chaos jak pro výrobce, tak pro spotřebitele. Taková ekonomika může vést k nerovnosti příjmů a bohatství. Ekonomická nerovnost Ekonomická nerovnost se nejčastěji týká rozdílů v bohatství a příjmech, které mohou v určitých společnostech existovat. Ekonomická nerovnost je metrika, kterou mnoho jurisdikcí a vlád sleduje za účelem posouzení dopadu změn politiky. které mohou přispět k začarovanému cyklu, ve kterém dědictví hraje klíčovou roli ve finančním umístění ve společnosti. Jak navrhl Adam Smith, mohou vzniknout monopoly, které řídí dodávky, účtují vyšší ceny a vyplácejí nižší mzdy pracovníkům.
2. Neschopnost zastupovat zájmy celé společnosti
Ekonomika laissez-faire nepředstavuje zájmy všech částí společnosti; může uspokojovat pouze většinu nebo bohatou třídu. Veřejné statky s pozitivními externalitami, jako je vzdělání a zdravotní péče, tak nemusí být ve společnosti rovnoměrně rozděleny, zatímco zboží s negativními externalitami může být nadměrně konzumováno.
Laissez-faire je nyní více adjektivum, které označuje prevalenci souvisejících funkcí. Izolovaná ekonomická teorie může vést k obrovským rozdílům v bohatství, bezpráví a v některých případech k recesi. Na konci 19. století ve většině ekonomik na Západě dominovala liberální politika podporovaná laissez-faire.
Závěrečné slovo
Laissez-faire sám o sobě nestačí k vedení ekonomiky, ale při správné rovnováze mezi mocí danou vládě a svobodou tržních sil mohou ekonomiky vzkvétat s minimalizovanými riziky.
Další zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.
Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:
- Expanzní měnová politika Expanzní měnová politika Expanzní měnová politika je druh makroekonomické měnové politiky, která si klade za cíl zvýšit rychlost měnové expanze a stimulovat tak růst domácí ekonomiky. Ekonomický růst musí být podporován další nabídkou peněz.
- Tržní ekonomika Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu.
- Socialismus vs. kapitalismus Socialismus vs. kapitalismus V ekonomice představují socialismus vs. kapitalismus protichůdné myšlenkové směry a jejich ústřední argumenty se dotýkají role vlády v ekonomice a ekonomické rovnosti mezi občany
- Pravidlo obchodní účinnosti Pravidlo obchodní účinnosti Pravidlo obchodní účinnosti je ekonomickým paradigmatem, kde se všichni producenti v globální ekonomice specializují na produkci jednoho zboží. Předpokladem pravidla je, že to výrobcům umožní stát se „experty“ na výrobu